5 (nie)oczywistych europejskich półmaratonów

5 (nie)oczywistych europejskich półmaratonów

Jeśli czytacie mojego bloga albo chociaż śledzicie profil na Facebooku bez trudu dostrzeżecie, że bardzo lubię jeździć za granicę na różnego rodzaju zawody – bo motywuje mnie to do zwiedzania nowych miejsc i daje możliwość poznania czegoś nowego. Ponieważ dzięki temu mam stosunkowo dobre rozeznanie w ciekawych imprezach biegowych na terenie Europy chciałem dzisiaj podzielić się z Wami kilkoma pomysłami na nietuzinkowy i nieoczywisty bieg półmaratoński w różnych europejskich krajach – w części z nich biegłem, jestem zapisany i mam pobiec bądź mam to w dalszych planach. Może Was zainspiruje 🙂

Helsinki Half Marathon

Nic dziwnego, że ten bieg chciałbym Wam mocno rekomendować – w tym roku jestem jego ambasadorem (dlatego dla zainteresowanych mam 15% kody rabatowe na pakiet startowy – PIOTR15, do użycia w koszyku) :). Ale do sedna, czym wyróżniają się Helsinki? Przede wszystkim płaską i interesującą trasą, doskonałymi warunkami jeśli chodzi o temperaturę i powietrze (które jest najczystsze w Europie w przeciwieństwie do mojego śląskiego smrodu). Kraj nie jest tani, ale można w miarę logicznie rozegrać temat z lotami i na pewno czeka nas tam mnóstwo atrakcji. W samym Helsinkach byłem w 2018 roku przy okazji maratonu w Tallinnie, mimo tego chętnie zawitam tam ponownie – już w czerwcu!

18. Rijecki Polumaraton

Maraton w Rijece w tym roku zyska pełnoletność. A to jeśli chodzi o biegi miejskie już całkiem solidny wiek. Będzie to mój pierwszy półmaraton jaki mam zamiar przebiec tego roku. W Rijece już byłem, to sporej wielkości miasto portowe posiadające ciekawą trasę biegową wzdłuż morza oraz długi i szeroki deptak, który jest największą atrakcją. Sam wyjazd stwarza możliwości kilkudniowego odpoczynku chociażby na wyspie Krk czy półwyspie Istria. Również termin biegu – kwiecień to idealny czas, by załapać się na dobrą dla biegaczy pogodę. Prócz półmaratonu z okazji festiwalu biegowego organizowany jest również bieg maratoński, 10 km czy największy w Chorwacji bieg bez pomiaru czasu – czyli atrakcje dla całej rodziny!

Mattoni Ústí nad Labem Half Marathon

Imprezy organizowane przez RunCzech nie potrzebują dodatkowej reklamy bo to klasa sama w sobie. Oprócz świetnego, wieczornego półmaratonu w Ołomuńcu (w którym brałem już udział w 2015 roku) chciałbym w tym roku poznać trochę inne miasto i odwiedzić industrialne Ústí nad Labem. Z dotychczasowych relacji wynika, że trasa jest bardzo szybka, biegnie przez ciekawe tereny a do tego data wrześniowa sprawia, że jest duża szansa na to, by na tej trasie poprawić swoją życiówkę (zwykle druga połowa sezonu jest dla mnie korzystniejsza jeśli chodzi o uzyskiwane czasy). Dla osób z południowego zachodu to również zaledwie króciutka wycieczka np. przez Drezno.

Copenhagen Half Marathon

Jeden z najszybszych półmaratonów w Europie cieszący się sporą popularnością oraz zbierający doskonałe opinie jeśli chodzi o atmosferę. Jeśli chodzi o polskich biegaczy to na pewno na plus można zaliczyć sporo możliwości tanich lotów (do Kopenhagi lub Malmo). Złota odznaka IAAF oraz elita ze światowej czołówki sprawiają, że to idealny półmaraton dla ambitnych biegaczy, dla których liczy się każda sekunda

Lisbon Half Marathon

Jeden z moich wymarzonych półmaratonów. Jego największą atrakcją jest bieg przez most Vasco da Gamy, który łącznie ma ponad 12 kilometrów długości! Prócz tego z pewnością na plus należy zaliczyć portugalski klimat, który w marcu jest łaskawy dla biegaczy. Tutaj również można stosunkowo niedrogo dostać się tanimi liniami. Cenię sobie również możliwość biegu nad brzegiem morza i co tu dużo mówic… Lizbona to jednak Lizbona.

A może chcielibyście coś dodać do tej listy? Dajcie znać, może mnie zainspirujecie! 🙂

Translate »