5 zagranicznych biegów ultra, które warto przebiec

5 zagranicznych biegów ultra, które warto przebiec

Kilka dni temu dzieliłem się z Wami ciekawymi maratonami zagranicznymi, w których moim zdaniem warto wziąć udział. Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam pięć biegów, które nie należą do głównego nurtu ultra – nie znajdziecie ich w rozpisce Ultra Trail World Tour i nie mają bazy w Chamonix. Mimo tego mogą poszczycić się czymś wyjątkowym – przynajmniej moim subiektywnym zdaniem. To taka moja piątka na której bardzo chciałbym spróbować swych sił. Oczywiście, że dla każdego co innego może być pociągające, ale mam nadzieję, że mój wybór kogoś zainteresuje a może i zainspiruje do wzięcia udziału? 🙂

Orobie Ultra Trail

Impreza mająca swoją bazę we włoskim Bergamo (doskonałe i bardzo tanie połączenia lotnicze z Polską). Podobno najbardziej techniczny bieg we włoskich Alpach oferujący rewelacyjne widoki i stanowiący spore wyzwanie. Dodatkową atrakcją jest meta na rynku starożytnej starówce Citta Alta w Bergamo. Gdy rok temu finishowałem tam, to była jedna z tych chwil, które zapamiętam chyba do końca życia – niesamowite i niezapomniane emocje! W tym roku impreza odbywa się 27-29 lipca. Polecam z czystym sumieniem!

Do wyboru są trzy dystanse:

 • Orobie Ultra Trail: 140 km i 9 500 m +
 • Gran Trail Orobie: 70 km i 4 200 m +
 • Bergamo Urban Trail: 20 km i 700 m+

Oficjalna strona zawodów: www.orobieultratrail.it

Jahorina Ultra Trail

Bieg odbywa się w okolicach Sarajewa (Bośnia i Hercegowina) co w terminie końca lipca (28-29 lipca odbywają się zawody) może stanowić świetną część wakacji na słonecznych Bałkanach. Jahorina to masyw górski w Górach Dynarskich. Jego najwyższy szczyt Ogoreljica osiąga wysokość 1913 m n.p.m. Właśnie w tym rejonie w 1984 roku odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Dobra baza turystyczna, łatwe połączenia samolotem tylko ok. 1000 km z południa Polski a także stosunkowo niewielkie przewyższenia w stosunku do dystansu sprawiają, że to dobre zawody na pierwsze prawdziwe zagraniczne ultra. Jahorina Ultra Trail bardzo prężnie działa w mediach społecznościowych i szybko stała się znaczącą imprezą na Bałkanach – głównie za sprawą Sanji Kavaz, która jest mózgiem całej operacji.

Do wyboru są aż cztery dystanse:

 • Ultra Trail: 104 km i 4100 m +
 • Maxi Trail: 69 km i 2800 m +
 • Midi Trail: 34 km i 2100 m +
 • Mini Trail: 14 km i 770 m +

Oficjalna strona zawodów: www.jahorinatrail.com

 

Grossglockner Ultra Trail

Chyba najpiękniejsza impreza ultra w Austrii. Bieg wokół monumentalnego Grossglocknera (3798 m n.p.m.), najwyższego szczytu Austrii jest wydarzeniem nawet dla najbardziej utytułowanych biegaczy. GGUT z roku na rok zyskuje na renomie (a będzie to dopiero czwarta edycja tego wydarzenia). Niesamowite krajobrazy oraz perfekcyjna (austriacka) organizacja sprawiają, że wiele osób również z zagranicy wybiera właśnie ten bieg. W zeszłym roku w biegach wzięło udział ponad 1500 biegaczy z ponad 45 krajów! Jest to doskonała alternatywa dla TNF Lavaredo Ultra Trail (na GGUT nie ma losowania) a również na plus należy zaliczyć niewielką odległość z Polski. Od tego roku impreza została jedną z trzech, która prowadzi do otrzymania wyróżnienia Alps Ultra Majors w którym maczałem palce – szczegółów możecie spodziewać się niebawem.

Dystanse do wyboru:

 • Grossglockner Ultra Trail: 110 km i 6500 m +
 • Grossglockner Trail: 75km i 4000 m +
 • Kalser Tauern Trail: 48 km i 2000 m +
 • Weissee Gletscherwelt Trail: 31 km i 1000 m +
 • GGUT 110 – sztafeta dwuosobowa

Oficjalna strona zawodów: www.ultratrail.at

Ultra Trail Atlas Toubkal

Tym razem przeniesiemy się na kontynent afrykański, co wcale nie znaczy, że trudnodostępny. Do Marrakeszu można dostać się stosunkowo tanio i szybko lotami RyanAir chociażby z Krakowa. Ultra Trail Atlas Toubkal to jedna z najciekawszych górskich imprez biegowych nie tylko w Maroku, ale w całej północnej Afryce. Na śmiałków czekają zróżnicowane trasy od  12 do aż 105 kilometrów w cieniu najwyższej góry Maroka – Jbel Toubkal (4167 m n.p.m.). Jubileuszowa, 10-ta edycja odbędzie się w terminie 4-8 października 2018 roku i co więcej – mam zamiar wziąć w niej udział! Oprócz samych biegów uczestnicy będą spać w namiotach, jeść wspólnie posiłki oraz mają zaplanowane wycieczki – np. do wioski berberyjskiej czy jaskini z prehistorycznymi malowidłami. Można powiedzieć, że to połączenie zawodów i ekscytującej, egzotycznej wycieczki. P.S. Mam kod na zniżkę grupową dla zainteresowanych!

Dystanse do wyboru:

 • Ultra Trail Atlas Toubkal: 105 km i 6500 m +
 • Marathon de l`Atlas: 42 km i 2600 m +
 • Viree d`Ikkiss: 26 km i 1400 m +
 • Challenge de l`Atlas: 42 + 26 km
 • Amazigh Trail: 12 km i 500 m +

Oficjalna strona zawodów: www.atlas-trail.com

Borneo TMBT Ultra Trail Marathon

Ostatnia i zdecydowanie najbardziej egzotyczna propozycja – ale może czeka przygoda życia? Ja ceny biletów na Borneo sprawdzałem już kilkakrotnie. Zawody odbędą się 1 i 2 września. Niestety w tym roku wszystkie miejsca zostały już wyczerpane. Egzotyka miejsca w której odbywają się zawody jest niesamowita, spodziewam się, że trasa musi być trudna ale jeśli miałbym wybrać jakieś zawody, gdzie trzeba lecieć naprawdę daleko to byłoby moim pierwszym wyborem – zresztą, zdjęcia z biegu mówią więcej niż wszystkie słowa, które mógłbym opisać. Mam ogromną nadzieję, że to marzenie uda mi się spełnić!

Dystanse do wyboru:

 • 100 km i 5255 m +
 • 50 km i 2700 m +
 • 30 & 12 km i 2010 m+ & 610 m +
 • 7,5 km (Family Run)

Oficjalna strona zawodów: www.borneoultra.com

To co, jakie plany na przyszły rok? Ja w tym na pewno wybrałem już Ultra Trail Atlas Toubkal, które będzie moim pierwszym razem w Afryce. A 2019? Grossglockner, Jahorina a może Borneo… trudno się zdecydować 🙂

 

Translate »