Helsinki Half Marathon 2019 – pobiegnij w stolicy Finlandii

Helsinki Half Marathon 2019 – pobiegnij w stolicy Finlandii

W tym roku miałem niezwykłą przyjemność wziąć udział w Tallinna Maraton – największym maratonie krajów bałtyckich. W pakietach startowych był bon zniżkowy na przepłynięcie olbrzymim statkiem z Tallinna do Helsinek. Mając podczas wyjazdu dzień wolnego na dzień przed startem w maratonie wybrałem się na zwiedzanie tego miasta i bardzo dobrze to wspominam (choć było to zaledwie kilka godzin). Prócz tego z całą rodziną zwiedziliśmy także w trakcie wakacji Turku oraz Park Muminków, który mieści się w Naantali. Nietrudno więc zauważyć – że ciągnie mnie do Finlandii.

Jak się okazuje w przyszłym roku czeka mnie również krótki wyjazd, znowu do stolicy tego kraju. Bardzo się cieszę, że udało mi się zakwalifikować i zostałem jednym z ambasadorów Helsinki Half Marathon! W związku z tym na moim blogu możecie oczekiwać sporo informacji na temat tych zawodów – pierwsze z nich już teraz.

Helsinki nie jest miastem typowo turystycznym ale znajduje się tam kilka obiektów na które warto zwrócić uwagę. Na pewno duże wrażenie robi Plac Senacki z górującą nad nią białą katedrą. Prócz tego ja na pewno zapamiętam monumentalny budynek dworca głównego, Katedrę Prawosławną, czy rynek z pysznymi smażonymi rybami i diabelskim młynem.

Co jeszcze? Na pewno tym razem do Helsinek wezmę ze sobą kąpielówki by móc skorzystać z jednej z ciekawszych (moim zdaniem) atrakcji – Allas Sea Pool czyli kompleksu basenów (również podgrzewanych) mieszczących się w zatoce – na morzu wraz z saunami.

Do stolicy Finlandii bardzo prosto można dostać się bezpośrednim lotem z Polski. Stałe połączenie Norwegian Airlines istnieje np. z Krakowem, a z Warszawy i Gdańska lata FinnAir.

Dlaczego akurat półmaraton w Helsinkach? Szczerze mówiąc jak do tej pory tylko raz brałem udział w półmaratonie za granicą – był to półmaraton w Ołomuńcu (Republika Czeska). Najczęściej gdy wybieram się gdzieś dalej to lecę co najmniej na dystans maratonu lub też ultra. Ponieważ jednak w tym roku dużo miałem samodzielnych wyjazdów chciałem w przyszłym ograniczyć wyjazdy bez rodziny. Wylot do Helsinek wiąże się z moją jedynie 3-dniową nieobecnością w domu (dwie noce) stąd liczę, że nie będzie to tak wymagające dla reszty mojej rodziny niż miało to miejsce przykładowo podczas mojego wyjazdu na Ultra Trail Atlas Toubkal. Prócz tego trasa wzdłuż  całego miasta a także morza, czerwcowy termin (a tym samym szansa na ładną pogodę) i płaska trasa (może uda się poprawić życiówkę?) to kolejne atuty tego miejsca.

Informacje o imprezie:

  • Termin: 08.06.2019
  • Start: 8:45, Alvar Aallon katu
  • Meta: Karamzininranta
  • Limit czasu: 3h
  • Opłata startowa: do 6 stycznia tylko 40 euro!

Trasa:

W ten sam dzień odbywa się również bieg dla dzieci – Kids Run Helsinki, więc całe rodziny mogą w ten dzień aktywnie i biegowo spędzić czas! Więcej informacji wkrótce!

Oficjalna strona zawodów: www.helsinkihalfmarathon.fi

Wszystkie zdjęcia pochodzą z oficjalnego FB zawodów.

Translate »