Maraton Trzech Jezior

Maraton Trzech Jezior

Jak wiecie uzupełniam swój kalendarz startów i jestem już w zasadzie na ostatniej prostej. Szukałem jeszcze jednego biegu górskiego, takiego bardziej lokalnego, bo po UTMB nie będę mieć ochoty na kolejne dalekie wojaże. Naturalnym wyborem dla mnie wydawał się Beskidy Ultra Trail w którym wziąłem udział w zeszłym roku i który – nie powiem – bardzo mi się podobał. Jednakże w międzyczasie w oko wpadł mi Maraton Trzech Jezior. Odległość ta sama, Międzybrodzie Bialskie mam około 45 minut jazdy samochodem z domu. Ekipa która go organizuje nie jest no-name`owa bo w 2019 roku przeprowadzili Bieg Frassatiego, który zebrał świetne opinie. Beskid Mały – uwielbiam. No i klamka zapadła, moim ostatnim górskim startem w tym roku będą 25 km Rollercoastera. Poniżej za to dla Was więcej zebranych informacji o zawodach oraz całym programie (w którym są m.in. niezwykle ciekawe prelekcje). Czytajcie uważnie, bo może również Wy się zdecydujecie!

Kraina beskidzkich jezior to malowniczy przełom rzeki Soły przez zachodnią część Beskidu Małego. Wspaniali ludzie, piękne górskie trasy, trzy jeziora i góra Żar – Mekka wszelkich sportów: od biegów, przez narciarstwo, downhill, kolarstwo po paralotniarstwo i szybownictwo. Właśnie tu przygotowaliśmy dla Ciebie festiwal biegowy, na którym czekają trzy dystanse do wyboru: 45 kilometrowy (ultra)maraton, 24 kilometrowy i 3,5 kilometrowy Czupel Vertical z 600 m. przewyższenia.
Na tych ścieżkach zasmakujesz tego, co jest kwintesencją tutejszych gór: poznasz ich przyrodę, zachwycające widoki, zaskakującą dzikość i zapomniane zakątki, które dziś przypominają już tylko o dawnej działalności człowieka. Zobaczysz wczoraj i dziś Beskidu. Ruiny leśnego amfiteatru i kamiennych, pasterskich szałasów i nowoczesne elektrownie pozyskujące energię wyłącznie z odnawialnych źródeł, bez szkody dla klimatu. Tu zaczerpniesz czystej energii gór.

Czym jest Festiwal Górski Maraton Trzech Jezior?

Serdeczni ludzie. Magia wody i gór. Niezwykłe barwy jesiennych Beskidów. Zapach lasu, jakiego nie spotkasz o żadnej innej porze roku. Zapierające dech panoramy najpiękniejszych zakątków Beskidu Małego – Krainy beskidzkich jezior. Monumentalne zapory wodne, które tworzą górskie jeziora w przełomie rzeki Soły i kamienne ruiny amfiteatru, schroniska “Widok na Tatry” czy kilkusetletnich pasterskich szałasów.
Jedyny w swoim rodzaju zbudowany na szczycie góry zbiornik wodny na Żarze i zapomniany kurort – “polskie Davos” w Kozubniku, które dziś powoli budzi się do nowego życia.
9 szczytów, 7 miejscowości, 3 jeziora.
I wreszcie trzy, zróżnicowane trasy: od 3,5-kilometrowego verticala, przez 25-kilometrowy Rollercoaster, po najpiękniejszy, 45-kilometrowy Maraton Trzech Jezior.
Taki jest nasz festiwal. Festiwal Górski Maraton Trzech Jezior.

Maraton Trzech Jezior 45 km

 • Dystans: 45 km
 • Przewyższenie: 2485 m+
 • Limit czasu: 9:30
 • Limit uczestników: 300
 • Start: 8:00 Międzybrodzie Bialskie
 • Meta: Porąbka stadion

Rollercoaster 25

 • Dystans: 25 km
 • Przewyższenie: 1400 m+
 • Limit czasu: 6h
 • Limit uczestników: 350
 • Start: 9:30, Międzybrodzie Bialskie
 • Meta: Porąbka, stadion

Czupel Vertical 600

 • Dystans: 3,5 km
 • Przewyższenie: 603 m+
 • Limit czas: 1:30
 • Limit uczestników: 250
 • Start: Międzybrodzie Bialskie, Plac św. Ambrożego
 • Meta: Szczyt Czupla (933 m.n.p.m) – najwyższego punktu w Beskidzie Małym

Festiwal Górski Maraton Trzech Jezior to nie tylko trzy biegi, ale też okazja do spotkań wokół gór, integracji i dobrej zabawy. Pierwszego dnia, w piątek 25 września 2020, w godzinach pracy biura zawodów zapraszamy Was do strefy expo oraz na cykl prelekcji i spotkań wokół szeroko rozumianej tematyki górskiej i sportowej. Zaprosiliśmy dla Was znamienitych gości. Z kim i o czym będzie okazja porozmawiać?

Ramowy program piątkowej części prelekcyjnej:

18:00-21:30 praca biura zawodów i stoisk w strefie Expo

18:00-18:30 – „Aplikacja Polskie Góry – wiesz co widzisz” (Robert Celiński) – prelekcja twórcy aplikacji o jej praktycznych zastosowaniach w różnego rodzaju aktywności górskich.

18:40-19:45 – „Mama biega – powrót do aktywności fizycznej po porodzie” (panel dyskusyjny – Maria Czok – Alpin Sport Hoka One One Team, Magdalena Kozielska – Dynafit, Dorota Jura-Szupina) – panel adresowany głównie do kobiet, w którym trzy biegaczki, a równocześnie lekarka, fizjoterapeutka i trenerka podzielą się swoim doświadczeniem łączenia aktywności sportowej i macierzyństwa. Zarówno od strony praktycznych trudności jak i od strony medycznej.

19:55:-20:45 – „Skyrunning i skitouring – podwójna frajda z gór” (spotkanie z młodzieżowymi reprezentantami Polski w skitouringu i biegaczami wysokogórskimi – Janem Elantkowskim i Jakubem Popielarskim, którzy opowiedzą o wartości wszechstronnego treningu i o swojej wyprawie biegowej dookoła Tatr.

*powyższy program jest ramowy, a godziny orientacyjne i mogą być skorygowane.

Drugiego dnia bieganie i zabawa

Sobota to główny dzień rywalizacji sportowej. Wtedy na trasy wybiegną uczestnicy Maratonu Trzech Jezior 45 km i Rollercoastera 25 km. W międzyczasie na stadionie w Porąbce, gdzie zlokalizowana będzie meta obu biegów, trwać będzie plenerowy piknik, a po zakończeniu rywalizacji i dekoracji najlepszych biegaczy zagra dla nas zespół „The Postman” znany przede wszystkim z wykonywania utworów Beatlesów. Niespodzianek nie zabraknie też w niedzielę, ale o tym napiszemy w późniejszym terminie.

Mam nadzieję, że Was zachęciłem – do zobaczenia w Beskidzie Małym 🙂

Translate »