Meta PKO Silesia Marathon na Stadionie Śląskim

Meta PKO Silesia Marathon na Stadionie Śląskim

O tej możliwości plotki pojawiały się już od jakiegoś czasu. Stadion Śląski to ikona śląskiego sportu. Po dobrych kilku latach, gdy z różnych względów (przedłużający się remont, spadający dach, w końcu kilka innych atrakcyjnych obiektów jak chociażby PGE Narodowy) nieco odszedł w zapomnienie, znowu stanie się areną największych imprez sportowych w naszym kraju.

Teraz, odnowiony, znowu piękny i majestatyczny czeka na kibiców i zawodników. Pierwszym wydarzeniem lekkoatletycznym na odnowionym stadionie będzie PKO Silesia Marathon. A raczej meta tych niezwykłych zawodów, które odbędą się w samym sercu Śląska (trasa biegnie przez Katowice-Siemianowice Śląskie-Mysłowice-Chorzów). Dzięki temu maratończycy będą mogli poczuć się częścią historii tego niezwykłego obiektu.

Trochę historii

Stary Stadion Śląski był budowany w latach 1951-1956. W tym samym okresie czasu co Stadion Dziesięciolecia. Inauguracyjny mecz rozegrano 22 lipca 1956 roku. Reprezentacja Polski przegrała wtedy w meczu towarzyskim z NRD 0:2. W 1959 założono na nim sztuczne oświetlenie elektryczne (jako pierwszy stadion w Polsce). Stadion mieści się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie (niedaleko granicy z Katowicami). Początkowo trybuny stadionu mogły oficjalnie pomieścić 87 000 widzów, jednak regularnie zasiadało na nim od 90 000 do 100 000 kibiców, toteż szybko przylgnęło do niego miano stutysięcznika. Rekord frekwencji – 120 000 osób – padł 18 września 1963, podczas meczu piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze – Austria Wiedeń.

Oficjalnie Stadion Śląski został Stadionem Narodowym w 1993, jednak piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na nim swe najważniejsze mecze już od 1957 (eliminacyjne spotkanie finałów MŚ’1958 przeciwko ZSRR). Wiele z nich przeszło do legendy zarówno rodzimego, jak i światowego futbolu. Biało-czerwoni ogrywali tutaj takie potęgi, jak: ZSRR, Anglia, Holandia, Włochy, czy Portugalia. To właśnie dzień po – wygranym 2:0 – spotkaniu przeciw Dumnym Synom Albionu w ramach kwalifikacji do finałów MŚ’1974, brytyjskie media nadały mu przydomek Kocioł Czarownic (7 czerwca 1973). Polacy trzykrotnie pieczętowali na nim awans do mundiali: w 1977, 1985 i 2001 a raz do mistrzostw Europy w 2007. Do tej pory łącznie odbyło się tutaj 55 oficjalnych meczów polskiej kadry narodowej, z czego 23 zostały przez nią wygrane, 14 przegranych i 18 zremisowanych (przy bilansie bramkowym: 88 goli strzelonych i 55 goli straconych).

Stadion Śląski wykorzystywany jest również przez kluby piłkarskie z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego do rozgrywania ważnych meczów międzynarodowych (głównie w europejskich pucharach). Przy tej okazji rolę gospodarza pełniły tutaj: Górnik Zabrze, GKS Katowice, Ruch Chorzów, Polonia Bytom i GKS Tychy.

Od 8 czerwca 1972 murawę boiska Stadionu Śląskiego okalał pełnowymiarowy tor żużlowy. Najważniejszymi zawodami w tej dyscyplinie rozgrywanymi na nim były żużlowe mistrzostwa świata: indywidualne (4 krotnie: 1973, 1976, 1979 i 1986, par (2-krotnie: 1978 i 1981) i drużynowe (1-krotnie: 1974). Dwa razy odbyły się tutaj zawody Grand Prix Europy. Ich organizatorem była bydgoska Polonia, która jednocześnie organizowała w Bydgoszczy Grand Prix Polski. Stadion Śląski stanowił też największy obiekt żużlowy na świecie.

W 1967 roku obiekt gościł mistrzostwa Polski seniorów. W 1969 odbył się tutaj mecz lekkoatletyczny Polska – NRD – Związek Radziecki, podczas którego reprezentująca ZSRR Nadieżda Cziżowa jako pierwsza w historii kobieta pchnęła kulą ponad 20 metrów ustanawiając wynikiem 20,09 rekord świata.

Na Stadionie Śląskim odbyły się koncerty muzyczne takich gwiazd jak: Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica, U2, Nightwish, Slipknot, Linkin Park, Pearl Jam, Genesis, Red Hod Chilli Peppers, Machine Head czy The Police.

Nowy Stadion Śląski

Modernizacja Stadionu Śląskiego ciągnie się nieprzerwanie od 2009 roku. Prace są już jednak na ukończeniu. Nowy (odnowiony) Stadion Śląski będzie obiektem multisportowym mogącym pomieścić aż 56  tysięcy widzów. Ma w dalszym ciągu stanowić wizytówkę śląskiego sportu.

Startując na dystansie maratońskim lub półmaratońskim w tym roku zyskujemy możliwość poczucia się jak prawdziwi olimpijczycy, finishując przebiegając przez stadionowy tunel wprost na bieżnię „Kotła Czarownic” i równocześnie stając się częścią jego wspaniałej historii. To tylko kolejny powód by zaznaczyć w kalendarzu datę 01.10.2017 r. i zapisać się na te niezwykłe zawody.

Oficjalna strona biegu: www.silesiamarathon.pl

Informacje historyczne: Wikipedia

Translate »