Piotrek Hercog wystartuje w Azores Trail Run!

Piotrek Hercog wystartuje w Azores Trail Run!

W dniach 25-26 maja 2018 roku na jednej z wysp archipelagu Azorów – Faial, odbędzie się  V już edycja Azores Trail Run. W ramach festiwalu organizowane są biegi na dystansach: 125 km, 65 km, 42 km, 25 km, 10 km oraz 1-kilometrowy vertical na wyspie Pico. Na najdłuższej trasie zobaczymy Piotrka Hercoga, zawodnika Salomon Suunto Team, który tym startem zainauguruje swój sezon.

Jak przystało na Piotrka, prawdziwego specjalistę od biegów ekstremalnych, odbywających się w różnych zakątkach świata, Piotrek na swój pierwszy start w sezonie wybrał co prawda start „europejski” ale za to naprawdę niebanalny.  Azory, a własciwie Region Autonomiczny Azorów jest bowiem archipelagiem dziewięciu wysp wulkanicznych należących do Portugalii. Położony ok. 1500 km od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego zaliczany jest do Makaronezji. Strome, skaliste wybrzeża, kraterowe jeziora, zróznicowana rzeźba terenu i nieprzewidywalna pogoda – to najkrótsza, ale chyba najlepiej oddająca definicja tego zakątka świata.  Trzeba jednak oddać, że bieganie na Azorach „odkrył” szerzej dla polskiego biegacza, Kami Leśniak, który wystartował na archipelagu dwukrotnie. W 2016 roku Kamil wygrał bowiem 70 kilometrowy bieg właśnie w ramach Azores Trail Run, a kilka miesięcy później zwyciężył w Columbus Trail na dystansie 42 km. Na Azorach wygrywała również w zeszłym roku Magda Łączak (Triangle Adventure).

Warto tutaj nadmienić że Azory mają bardzo bogatą ofertę dla biegaczy, a dotarcie tam nie jest wcale tak drogie jak nam sie może wydawać. Na archipelagu organizowane są poza nadchodzącym Azores Trail Run również takie imprezy jak: Triangle Adventure (początek października), Columbus Trail (koniec lutego) oraz Extreme West Trail pod koniec listopada.

W ramach nadchodzącego Azores Trail Run odbędą się natomiast następujące biegi:

Whalers Great Route (WGR) – 125 km/ +5108. Start 25 maja o godzinie 22.00, limit czasu 27 godzin

Blue Island (BI) 65 km/+2674. Start 25 maja o godzinie 5.30, limit czasu 14 godzin

Marathon Faial Coast to Coast (MFCC) 42 km/+1786. Start 26 maja, o godzinie 8.30, Limit 10 godzin

Trail – Ten Volcanoes (TTV) 25 km/+886. Start 26 maja, o godzinie 10.00, limit 7 godzin

Mini Famili Trail (MFT) 10 km/+370. Start 26 maja o godzinie 14.00 , limit 5 godzin

Tak jak wspominaliśmy Piotrek zdecydował sie pobiec najdłuższy dystans, a sam bieg chce potraktować w kategoriach treningowych. W tym roku z powodu obowiązków zawodowych i prywatnych nieco inaczej ułożył sobie kalendarz startowy. Starty będą skupione głównie w drugiej połowie roku. Prawdziwym wyzwaniem będzie przebiegnięcie 238 MIL (tj. ponad 380 KM!) na MOAB Endurance Run przez pustynię, kaniony i dwa pasma górskie Parku Narodowego Canyonlands i Arches w Utah – USA.

Piotr planuje również z końcem roku towarzyszyć Piotrowi Pustelnikowi w odkrywczym projekcie wyznaczenia nowej, polskiej drogi na Biegun Południowy. Droga prowadzić będzie przez Góry Transantarktyczne i będzie to pierwsza taka próba przejścia.

Jeśli czas i pogoda pozwoli Piotrek chiałby również odbyć próbę pobicia rekordów Szlaku Sudeckiego i Wielkiej Korony Tatr.

Start Piotrka nastąpi w piątek 25 maja o godzinie 22. Więcej informacji o bieganiu na Azorach znajdziecie:

https://www.azorestrailrun.com/

Tekst: salomonrunning.pl

Foto: Łukasz Buszka

Translate »