Przeszkodowy Bieg Hutnika – poczuj klimat industrialnej rzeczywistości

Przeszkodowy Bieg Hutnika – poczuj klimat industrialnej rzeczywistości

Nie dystans, skala trudności przeszkód, a miejsce świadczy o wyjątkowości tych zawodów. Uczestnikom zbliżającego się II Przeszkodowego Biegu Hutnika przyjdzie rywalizować w iście przemysłowej scenerii Huty ArcelorMittal Warszawa.

 

Wyobraźcie sobie monumentalne, na wpół opuszczone hale produkcyjne, hałdy wciąż żarzącego się węgla, piętrzące się sterty żelastwa oraz zdradliwe rowy z lodowatą wodą. Nie jest to bynajmniej sceneria kolejnej części przygód Mad Maxa czy serialu Walking Dead, a realne miejsce, znajdujące się obok Metra Młociny, stanowiącego jeden z głównych węzłów komunikacyjnych Warszawy. Tereny należące do Huty ArcelorMittal to prawdziwa gratka dla miłośników mocnych wrażeń i wszelkiej maści eksploracji. Na co dzień, ze względów bezpieczeństwa, jej podwoje są zamknięte dla zwykłego Kowalskiego. Jednak już w ten weekend otworzą się dla uczestników II edycji Przeszkodowego Biegu Hutnika.

Organizacja biegu w takim miejscu to przedsięwzięcie więcej niż karkołomne. Huta pracuje 24 godziny na dobę. Wejście na jej teren wymaga przestrzegania restrykcyjnych przepisów i procedur. Kamizelki, wysokie buty, okulary i kaski to obowiązkowy ubiór większości pracowników. Z tego powodu godziny startów kolejnych grup zawodników zostały dostosowane do grafiku pracy zakładu, dostaw pociągów towarowych oraz wywozu materiałów samochodami ciężarowymi. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby trasa spełniała wszelkie względy bezpieczeństwa, a przy tym była atrakcyjna dla oka oraz wymagająca pod względem standardów biegów przeszkodowych.

Już na samym początku na zawodników czeka nie lada atrakcyjna. Bieg przez jedną z najnowocześniejszych w Europie walcowni, która nie bez powodu nazywana jest sercem i płucami huty. To miejsce, gdzie na co dzień wytapia się stal, a temperatury sięgają tam kilkuset stopni Celsjusza. Nie będzie jednak czasu na podziwianie industrialnych widoków. Pierwsze przeszkody pojawią się już w hali. Zbudowano je z produkowanych i dostępnych w hucie elementów – m.in. metalowych barierek, słupów czy prętów. Duży wpływ na końcowe wyniki może mieć mierząca kilkadziesiąt metrów, usypana na samym skraju huty hałda piachu z powstającej Galerii Młociny. Zawodnicy będą musieli wbiec na samym szczyt i zbiec z góry. Dalej nie będzie łatwiej – ostre zakręty, bieg po torach kolejowych czy na podmokłym terenie oraz pokonywanie kilkumetrowych rowów z lodowatą wodą. Biegaczom utrudni życie również Złośliwy Hutnik. Nie zabraknie też wszechobecnego piachu i błota.

Biegacze wystartują na dystansie 6 kilometrów. Najlepsi będą walczyć o złamanie 60 minut. Dla pozostałych, ze względu na dużą trudność przeszkód, samo ukończenie biegu będzie sukcesem. Rywalizacja toczona będzie w kilkudziesięcioosobowych grupach, startujących co kilkanaście minut. Prowadzona będzie także klasyfikacja drużynowa, na którą składać się będą cztery najlepsze czasy uzyskane przez członków teamu. Warunkiem koniecznym udziału w rywalizacji zespołowej jest obecność przynajmniej jednego przedstawiciela każdej płci. Ze względów bezpieczeństwa pula pakietów startowych została ograniczona.

Nie zapomniano również o dzieciach. Po raz kolejny zmaganiom dorosłych towarzyszyć będzie rywalizacja najmłodszych, toczona na specjalnie wytyczonej trasie pełnej pułapek, przeszkód i innych wyzwań. W zależności od wieku dzieci pokonają dystans od 600 do 1600 metrów. Warunkiem uczestnictwa w biegu jest ukończenie 4. roku życia oraz nieprzekroczenie 15. roku życia. Na trasie ustawieni będą wolontariusze, pomagający młodym adeptom biegania w pokonywaniu bardziej wymagających przeszkód. Każdy z uczestników otrzyma medal i nagrodę. Na czas zawodów powstanie specjalne miasteczko z wieloma atrakcjami (m.in. Escape Room czy łapacz kuponów).

Nagrody, które otrzymają zwycięzcy w kategorii seniorów zostaną wykonane z prętów stalowych wyprodukowanych w hucie. Najlepsi staną także na najcięższym w tej części globu, ważącym kilkadziesiąt ton, podium, które zostało wykonane w Hucie z kęsów stalowych.

Organizatorem Biegu jest klub sportowy Hutnik Warszawa, zaś partnerami Huta ArcelorMittal Warszawa oraz Urząd Dzielnicy Bielany. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.

Więcej informacji o biegu znajduje się na stronie www.bieghutnika.pl.

Wciąż można zapisywać się do biegu: http://www.projektigrzyska.pl/wydarzenia/181-ii-przeszkodowy-bieg-hutnika/ .

Translate »