Tallinn Marathon 2018

Tallinn Marathon 2018

Tak to ze mną jest, że szukam nieoczywistych rozwiązań. Ponieważ podczas planowania przyszłorocznych startów postanowiłem, że chcę wrócić do biegania dwóch miejskich maratonów rocznie (na wiosnę i jesień) zacząłem się rozglądać za interesującymi biegami za granicą. Nie dlatego, że mam jakieś „ale” do polskich maratonów (w końcu biegłem i Kraków i Wrocław i Orlen i dwa razy Silesię). Po prostu jest to już dystans na który warto wybrać się gdzieś dalej i połączyć wydarzenie sportowe z wycieczką. Królewski dystans nie jest moim ulubionym, ale w przyszłym roku chcę sobie jeszcze coś na nim udowodnić. Dlaczego zdecydowałem się wrócić do biegania dwóch maratonów rocznie? Zdecydowały kwestie motywacyjne. W tym roku regularnie trenowałem przed Cracovia Maraton. Gdy już go przebiegłem ciśnienie ze mnie spadło i druga połowa sezonu była zdecydowanie słabsza.

Jeśli chodzi o maraton na wiosnę to wybór szybko padł na EA7 Milano Marathon – na który zresztą organizujemy wspólny wyjazd, gdyby ktoś był zainteresowany! W kwestii jesiennej destynacji całkiem nieoczekiwanie wybór padł na Tallinn Marathon! Zaskoczony?

Na objazd krajów bałtyckich chcieliśmy wybrać się z żoną na wakacje, ze względu na niesprawne auto polecieliśmy jednak do Włoch. Bardzo chciałbym zobaczyć Estonię i to jest pierwszy czynnik motywujący mnie do tego wyjazdu.

Tallinn Marathon jest największym maratonem w krajach bałtyckich i nordyckich. W tegorocznej edycji wzięło udział 18 000 biegaczy z 56 krajów. Wygrał Kenijczyk z czasem 02:09:22 a był to jedenasty najszybszy maraton w Europie (można więc spodziewać się, że trasa jest dość szybka). Ponadto można doszukać się innych smaczków, przykładowo udział w imprezie (i to na biegowo) wzięli prezydent i premier Estonii (widać, jak ważne dla całego kraju jest to wydarzenie)! Estończyk Marti Medar pokonał królewski dystans kozłując dwoma piłkami i uzyskał czas 3:54:16 a jego wyczyn znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa. Mało? Przyszłoroczna edycja biegu jest połączona ze świętowaniem 100 rocznicy urodzin (ustanowienia) Estonii. Jak wiadomo kraj ten powstał po I Wojnie Światowej – która zakończyła się w 1918 roku.

Jakie jeszcze są atuty tej destynacji? Nie jest przesadnie daleko – z Warszawy jedynie ok. 900 kilometrów samochodem, z Suwałki 700! Można również (o dziwo całkiem niedrogo) polecieć naszymi rodzimymi liniami lotniczymi LOT za kilkaset złotych. Jeśli chodzi o ceny na miejscu to są one nieznacznie wyższe niż w Polsce, ale nie są zaporowe. Walutą Estonii jest euro. Nie potrzebujemy paszportu (wystarczy dowód) bo ten kraj jest wraz z nami w Unii Europejskiej.

Z Tallina można również w dwie godziny (za ok 100 złotych w jedną stronę) przeprawić się do Helsinek, gdyby ktoś miał czas i chęci zwiedzić stolicę Finlandii. Dodatkowo dla maratończyków są zniżki! Sam Tallinn zresztą też ma sporo do zaoferowania – od 1997 roku stare miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to też 7. miejsce na liście najbardziej inteligentnych miast świata. Ciekawie, prawda?

Jak widzicie znalazłem dużo przesłanek by wybrać się właśnie tam! Jedyny minus jaki zauważam to fakt, że dystans maratoński będzie najprawdopodobniej rozegrany jako dwie pętle półmaratonu (nie lubię biegać po pętli). Ale przecież w tym roku w Krakowie było tak samo.  Zapraszam do poznania szczegółów!

Największa impreza biegowa Estonii odbędzie się 7-9 września 2018 roku. W ramach imprezy będzie można wziąć udział w zawodach na dystansie: 42, 195 km, 21, 097 km, 10 km, 5 km, biegach dziecięcych oraz marszu nordic walking (czyli dla każdego, niezależnie od jego możliwości znajdzie się odpowiedni dystans). Najtańsze opłaty startowe obowiązują jedynie do 15 grudnia 2017 więc warto pospieszyć się z decyzją! Może uda nam się też zorganizować wyjazd grupowy jeśli będą zainteresowani? 🙂

Cena pakietu startowego:

42,2 km
maraton
21,1 km
półmaraton
10 km bieg, marsz nordic walking z pomiarem czasu 10 km bieg, marsz nordic walking bez pomiaru czasu
Do 15.12.2017 40 EUR 25 EUR 15 EUR 12 EUR

Program imprezy:

Piątek, 7 września 2018

  • We Run Tallinn 5 km

Sobota, 8 września 2018

  • Biegi dziecięce
  • Bieg, marsz, NW na 10 km

Niedziela, 9 września 2018

  • Maraton 42,195 km (Mistrzostwa Estonii w maratonie)
  • Półmaraton 21,1 km

Wszystkie biegi startują na placu Wolności w Tallinie (Freedom Square). Poniżej mapa biegów!

Oficjalna strona imprezy: www.jooks.ee/en/tallinn-marathon/

Translate »