Tatra Fest Bieg – najbardziej wymagający bieg w Polsce w 2018 roku? Do startu zawodów pozostał tylko miesiąc!

Tatra Fest Bieg – najbardziej wymagający bieg w Polsce w 2018 roku? Do startu zawodów pozostał tylko miesiąc!

Czy Tatra Fest Bieg do którego pozostał tylko miesiąc będzie najtrudniejszym wyzwaniem dla rodzimych ultrasów w 2018 roku? Tak naprawdę ciężko się licytować. Wiadomo natomiast, że każdy bieg rozgrywany w Tatrach z racji niepowtarzalności tych gór jak i limitów uczestników nakładanych przez Tatrzański Park Narodowy zwraca na siebie uwagę. Od kilku lat, w okolicach długiego sierpniowego weekendu, w Tatrach rozgrywane są na przemian dwa ultra biegi: Bieg Granią Tatr (lata nieparzyste) oraz Tatra Fest Bieg w latach parzystych. Przyglądamy się trasie i liście uczestników.

Poprzednie dwie edycje Tatra Fest Biegu miały nieco inny charkater niż BGT, głównie ze względu na trasę. Wydaje się, że organizatorzy dopiero w tym roku trafili idealnie w gusta zawodników, numery startowe rozeszły się bowiem niesłychanie szybko. Od niemal roku wiadomo też było, że trwają starania o nową, bardziej atrakcyjną, ale i trudniejszą dla biegaczy trasę. Ostatecznie organizatorom udało się wyznaczyć naprawdę wymagającą trasę o długości niemal 61 km i 4130 metrów pod górę! Co więcej, żeby wystartować w biegu nie są potrzebne żadne punkty kwalifikacyjne.

Tatra Fest Bieg odbędzie się więc już po raz trzeci. Po każdej edycji organizatorzy wsłuchiwali się w opinie uczestników i za każdym razem czynili starania o bardziej urozmaicony profil trasy. Tegoroczna edycja biegu zapowiada się wyjątkowo i chyba należy powiedzieć, że będzie bardzo ciężko, żeby w przyszłości tę trasę jeszcze utrudnić. Długość trasy i profil od razu wpisują ten bieg jako jeden z najcięższych rozgrywanych w Polsce. Zobaczcie sami.

START Polana Biały Potok ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Kościeliska ➡ Przysłop Miętusi ➡ Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki ➡ Przełęcz Kondracka ➡ Kopa Kondracka ➡ Małołączniak ➡ Krzesanica ➡ Ciemniak ➡ Chuda Przełączka ➡ Dolina Tomanowa ➡ Dolina Kościeliska ➡ Iwaniacka Przełęcz ➡ Starorobociański Wierch ➡ Kończysty Wierch ➡ Jarząbczy Wierch ➡ Wołowiec ➡ Rakoń ➡ Grześ ➡ Dolina Chochołowska ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka pod Reglami ➡ Dolina Białego ➡ META Zakopane / Park Miejski.

Bieg będzie posiadał punkty kwalifikacyjne do UTMB, a także do ITRA (4). Na listach startowych widnieje w tym momencie 354 zawodników i co ciekawe tylko jeden obcokrajowiec. Na trasie pobiegnie aż 55 kobiet (15 %), co jak na tak długi dystans i profil trasy jest wynikiem dosyć zaskakującym.

Wsród mężczyzn największym faworytem będzie na pewno Robert Faron, ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Granią Tatr, jeden z najlepszych ultrasów w Polsce. Z dobrej strony będą również chcieli się pokazać Piotr Biernawski i Piotr Gutt, na co dzień mieszkający na Podhalu i często trenujący w Tatrach. Jeśli wszystko potoczy się bez problemów to swój start zapowiada także Przemek Sobczyk, który mimo, że właściwie nie startuje już w zawodach, to jednak „u siebie” zawsze stara się pokazac jak z najlepszej strony.

Wśród Pań ciężko o wskazanie faworytki. Na pewno uwagę przykuwają dwa nazwiska: Mirosławy Witkowskiej, tegorocznej zwyciężczyni Biegu im. dh Franiszka Marduły oraz Katarzyny Solińskiej – najlepszej w tym roku na trasie Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Dla obu dziewczyn będzie to jednak pierwszy tak długi bieg w karierze. Doświadczenia z pewnością nie brakuje Iwonie Kik, która będzie chciała odegrać jedną z głównych ról w zawodach. Na długich terchnicznych trasach czuje sie bardzo dobrze co udowadniła przed rokiem zajmując trzecie miejsce w BGT.  Na starcie na takiej imprezie nie mogło tez zabraknąć Alicji i Artura Paszczaków, świetnych wspinaczy i ultramaratończyków do których należą rekordy na Wielkiej Koronie Tatr czy Głównej Grani Tatr.

Trzecia edycja Tatra Fest Biegu już za miesiąc. Zapraszamy do kibicowania zawodnikom

Strona zawodów http://www.tatrafestbieg.pl/

Tekst i foto: materiały własne organizatora

Translate »