Zimowy Półmaraton Gór Stołowych juz po raz piąty!

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych juz po raz piąty!

19 marca w Karłowie, u podnóża Szczelińca, wystartuje piąta edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. W tym roku na 500 uczestników czeka  nie tylko wymagające 21 km, gdzie do pokonania będzie 1003 metrów w górę oraz 886 metrów zbiegów, ale wyjątkowo trudne zimowe warunki. Tradycyjnie ostatni odcinek trasy poprowadzony został słynnymi schodami na Szczeliniec, gdzie usytuowana będzie meta. W ramach zawodów, już po raz trzeci zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Alpinistów, a swój udział potwierdzili miedzy innymi: Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Janusz Gołąb, Jerzy Natkański, Kacper Tekieli.

Jeszcze kilka lat temu trudno było doszukać się w kalendarzu górskich imprez biegowych zawodów organizowanych zimą. Jednak rosnąca popularność biegów górskich z czasem przyniosła pomysły organizowania ich również w czasie kiedy biegacze głównie przygotowują się do sezonu. Oczywiście liczba imprez w sezonie zimowym nie dorównuje jeszcze tej z letniej części sezonu, ale dzisiaj mamy już do wyboru kilka zimowych zawodów cieszących się opinią dobrej organizacji, klimatycznej atmosfery. Jednym z pierwszych zimowych biegów był właśnie ZPGS, który po raz pierwszy odbył się w 2015 roku.

Podobnie jak w poprzednim roku, biuro zawodów będzie miało swoje miejsce w Karłowie  w Centrum Szkoleniowo – Edukacyjnego Parku Narodowego Gór Stołowych (były Hotel Karłów), które idealnie spełniło swoje zadanie w poprzedniej edykcji, kiedy to zostało przeniesione z Pasterki.

Podczas ZMGS już po raz trzeci odbędą się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. To na pewno jedna z niewątpliwych atrakcji zawodów. Chociaż mistrzostwa mają charakter nieoficjalny i są jedynie dodatkową formą rywalizacji to na liście startowej jest prawie 50 osób spełniających wymogi tej klasyfikacji, w tym znamienite osobistości świata górskiego, wybitni wspinacze i himalaiści. Swój udział zapowiedział Piotr Pustelnik – Prezes Polskiego Związku Alpinizmu, Jerzy Natkański zastępca kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera czy Krzysztof Wielicki. W piątek i w sobotę wieczorem będzie można posłuchać prelekcji Kacpra Tekieli i Piotra Pustelnika, a całość dopełni prezentacja Polskiego Himalaizmu Zimowego. Po dekoracji zwycięzców w sobotni wieczór odbędzie się koncert Dominiki Radwan oraz ognisko w Bacówce. W związku z tragicznymi wydarzeniami w minioną niedzielę w Gdańsku i żałobą narodową w dniu 19.01.2019 organizatorzy zdecydowali o zmianie repertuaru wieczornego koncertu, z rozrywkowego na bardziej spokojny i nastrojowy.

Więcej informacji na stronie http://www.maratonygorskie.pl/ oraz na profilu FB imprezy.

Tekst i zdjęcia: materiały organizatora

Translate »