Golden Trail Series w nowej odsłonie! Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich pierwszą eliminacją do Golden Trail Championship na Azorach!

Golden Trail Series w nowej odsłonie! Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich pierwszą eliminacją do Golden Trail Championship na Azorach!

Golden Trail Series oficjalnie ogłosił i doprecyzował nowy format zawodów dopasowany do sytuacji i warunków w jakich przyszło nam funkcjonować w czasach pandemii. Najważniejsze informacje są takie, że Wielki Finał odbędzie się na Azorach na przełomie października i listopada.  Rewelacyjną informacją jest fakt, że o występ w finale będzie można powalczyć także na zawodach w Polsce. Polska kwalifikacja do Golden Trail Championship na Azorach odbędzie się na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w ramach nowo stworzonej trasy o nazwie Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500. Bieg odbędzie się 17 lipca w Lądku-Zdroju. Kwalifikacje będą miały miejsce w 20 krajach na 5 kontynentach, a polska odsłona eliminacji do Wielkiego Finału będzie pierwszą kwalifikacją rozgrywaną na świecie i zarazem jedną z nielicznych, które odbędą się w formie normalnej czyli bezpośredniej rywalizacji.

Golden Trail World Series (GTWS) to najbardziej prestiżowy cykl zawodów w biegach górskich na świecie w którym rywalizują najlepsi biegacze. Ze względu na obecną, ogólnoświatową sytuację spowodowaną pandemią, zawody sportowe na świecie zostały zmuszone do dostosowania się do nowej sytuacji. Kilka biegów w cyklu GTWS jak i w edycjach narodowych (Golden Trail National Series) zostało przełożonych lub odwołanych. Z tego powodu stworzono zmieniony format GTWS z nadzieją, że najlepsi biegacze świata będą mogli spotkać się na przełomie października i listopada. Oczywiście organizatorzy są w pełni świadomi, że sytuacja z pandemią może wymusić anulowanie tego nowego formatu, ale wszyscy wierzymy, że jednak do zawodów dojdzie.

Nowy plan przewiduje spotkanie najlepszych biegaczy na świecie podczas jednej czterodniowej rywalizacji na przełomie października i listopada na Azorach.

Mistrzostwa Świata Golden Trail zostaną zorganizowane przez Azores Trail Run i odbędą się na wyspach Faial i Pico na Azorach w dniach 29 października 2020 r. – 1 listopada 2020 r. Będzie to 4-dniowy wyścig etapowy:

ETAP 1 – 26 km/+1069

ETAP 2 – 32 km/+1343

ETAP 3 – 32 km/+ 2363

ETAP 4 – 36 km/+1453

Pod koniec czterodniowych zawodów zostanie ustalony ogólny ranking, a Mistrzami Świata Golden Trail będą zawodnicy o najniższym skumulowanym czasie na wszystkich etapach.

Nagradzane będą również oddzielne etapy, a zawodnicy będą też rywalizować według specjalizacji: najlepszy “wspinacz” (podbiegający),  najlepszy zbiegający czy najlepszy sprinter (na pierwszych 2 km od startu). Również w tych specjalizacjach powstanie klasyfikacja generalna po 4 etapach. I tak będziemy wyłaniać:

– GT Climber Champion: skumulowany czas wszystkich podjazdów pod górę

-GT Downhiller Champion: skumulowany czas zjazdów na wszystkich etapach

– GT Sprinter : skumulowany czas wszystkich etapów na pierwszych 2 km

ZŁOTE WYŚCIGI , ZŁOTE SEGMENTY,  ZŁOTE BILETY

Biegi kwalifikujące do finału na Azorach odbędą się w 20 krajach na 27 trasach. Do wygrania jest 76 złotych biletów podzielonych na różne wybrane trasy lub segmenty.  W jednym przypadku będzie można też uzyskać kwalifikację w ramach Golden Trail National Series we Francj. Jest to jedyny cykl narodowych serii, który nie został odwołany.

Złoty segment (GS) to pętla czasowa aplikacji z cyfrowym rankingiem. Złote segmenty będą otwarte od 1 lipca do 1 października. W tym czasie zawodnicy mogą samodzielnie rywalizować po trasach,  a najlepsi zawodnicy pojadą na Azory. Szczegóły poniżej

https://www.goldentrailseries.com/gtwc-rules/

Złoty bilet  (Gtk) to bilet, który zapewnia biegaczowi: bezpłatny numer startowy wyścigu, loty, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu określonym przez organizatora wyścigu – Azores Faial Garden Resort, Całość wydarzenia będzie trwała 8 dni. Złotego biletu nie można nikomu przekazać i może go wykorzystać tylko biegacz, który go wygrał. Biegacz może wygrać tylko jeden złoty bilet.

Liczba złotych biletów na wyścig / segment została ustalona w zależności od kraju, w którym ma miejsce. Polsce przypadły dwa bilety, które zgarną zwycięzczyni I zwycięzca biegu.

Złota przepustka (GP) to złoty bilet przyznawany bezpośrednio niektórym biegaczom: TOP 11 edycji GTWS za poprzedni rok 2019 oraz biegaczom, którzy wygrali w poprzednim roku edycje narodowe. To własnie Ci biegacze pojadą na Azory bez konieczności kwalifikacji . W tym gronie mamy jedynego Polaka – Bartłomiej Przedwojewskiego reprezentującego team Salomona.

W rywalizacji może wziąć udział także każdy biegacz we własnym. Listę tras I segmentów, a   także informację jak zapisać się na bieg finałowy indywidualnie znajdziecie na  stronie :

https://www.goldentrailseries.com/gtwc-rules/

Wielki Finał na Azorach to także wielkie pieniądze. Pula nagród wynosi 100 000 €

I tak:

Mistrz Świata Golden Trail otrzyma 6500 €.

Miejsca od 2 do 5: 5000 €,

Miejsca 6-10: 2500 €.

10 najlepszych mężczyzn I kobiet  otrzyma swoje złote bilety na GTWS 2021. Oczywiście nagradzane będą również poszczegolne etapy I wspomniane kategorie.

Poniżej  prezentujemy TOP 11 GTWS 2019, którzy uzyskali złote bilety

Kobiety

JUDITH WYDER

SILVIA RAMPAZZO

RUTH CROFT

ELI-ANNE DVERGSDAL

MEG MACKENZIE

MAUDE MATHYS

YNGVILD KASPERSEN

ELISA DESCO

AMANDINE FERRATO

HOLLY PAGE

FANNY BORGSTROM

 

Mężczyźni

KILIAN JORNET

DAVIDE MAGNINI

STIAN ANGERMUND-VIK

THIBAUT BARONIAN

NADIR MAGUET

ARITZ EGEA

SAGE CANADAY

MARC LAUENSTEIN

BARTŁOMIEJ PRZEDWOJEWSKI

REMI BONNET

ALEXIS SEVENNEC

ZWYCIĘZCY GTNS 2019

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu pierwszy bieg eliminacyjny GTS Champ odbędzie się w Polsce i wszystko wskazuje na to, że będzie to jeden z najlepiej obsadzonych biegów ostatnich lat w naszym kraju. Szczegóły wkrótce. Bądźcie czujni

foto Jacek Deneka, materiały organizatora

tekst: salomonrunning.pl

Translate »