Hansjörg Auer i Alex Blümell pokonują północną ścianę Gimmigela East

Hansjörg Auer i Alex Blümell pokonują północną ścianę Gimmigela East

To pierwsze wejście od strony Nepalu na mierzący 7005 m n.p.m. szczyt, położony w jednym z najdzikszych zakątków Himalajów.

Hansjörg Auer z teamu The North Face i Alex Blümell stanęli jako trzeci zespół w historii na położonym na granicy Indii i Nepalu Gimmigela East. Jest to bliźniacza góra z Gimmigela Chuli (7350m), nazywana również „Gimmigela Sister”. Żaden zespół nie próbował dotychczas pokonać stromej, północnej ściany. Dobrze skrywana w odległym rejonie Kanczendzongi, czekała na swoich odkrywców.

Po pięciu intensywnych dniach trekkingu przez dżunglę, wzdłuż rzeki Tamar, i pokonaniu wyższych partii Doliny Ghunsa, Hansjörg i Alex założyli obóz nieco wyżej, niż tradycyjny Base Camp Pangpema.

Para rozpoczęła aklimatyzację na wysokości 5900m, na południowej grani szczytu Dromo, by po trzech nocach, 8 listopada ruszyć północną ścianą Gimmigela East.

Dzięki opadom jakie przyniósł wilgotny Monsun, warunki panujące na mierzącej 1200 metrów wysokości ścianie, były niemalże idealne. Po dwóch biwakach, z których drugi był wystawiony na działanie silnego wiatru, 10 listopada o godzinie 7:30 stanęli na szczycie. Na górze czekała na nich nagroda w postaci wiodku na pasmo górskie Sikkim oraz niezbadaną wschodnią ścianę Kanczendzongi.

„To była jedna z tych wypraw, w czasie których wszystko zagrało idealnie. Świetny projekt, jeszcze większa przyjaźń, szybkie i pierwsze wejście w stylu alpejskim, a do tego wszystkiego „Królewska Linia” na szczyt, na wysokości 7000m w jednym z najbardziej odległych miejsc w Himalajach. Wielkie podziękowania należą się Alexowi za wspaniały czas w ścianie i poza nią, naszemu fotografowi Eliasowi i operatorowi Matteo, bo dzięki nim czas w bazie upłynął nam niezwykle miło.” – podsumował

DCIM100GOPROGOPR1146.

Więcej informacji na temat teamu The North Face® znaleźć można na stronie www.thenorthface.com oraz portalach społecznościowych:

Instagram: @TheNorthFace

Twitter: @TheNorthFaceEU

Facebook: www.facebook.com/thenorthface

Google+: plus.google.com/+TheNorthFace

Translate »