II Bieg Śnieżnej Pantery – pomagamy rysiowi

II Bieg Śnieżnej Pantery – pomagamy rysiowi

12 marca 2016 roku w Zawoi odbędzie się II Bieg Śnieżnej Pantery zorganizowany przez Dynafit i Vegenergię. Bieg podobnie jak w roku ubiegłym wyróżnia wyjątkowa formuła – brak klasycznej opłaty startowej, pomiaru czasu, brak rywalizacji, zwycięzcy, listy wyników. Na biegaczy czeka mapa z zaznaczoną trasą oraz limit 5 h na pokonanie 23 km zimowymi szlakami Babiogórskiego Parku Narodowego.

Na bieg zapisać się może jedynie 100 osób (zapisy ruszają 1 lutego, więcej informacji na stronie Biegu), przy czym regulamin wymaga ukończenia przynajmniej dwóch startów w biegach górskich na dystansie minimum półmaratońskim lub jednego powyżej 42 km w 2015 roku i 2016 (do marca).

Liczyć się będzie kolejność zgłoszeń oraz wpłacenie dowolnej darowizny na badania i ochronę zagrożonego wyginięciem rysia w Beskidzie Żywieckim, któremu dedykowana jest tegoroczna, II edycja Biegu Śnieżnej Pantery. W Polsce żyje zaledwie około  200 rysi. Każdego roku czyha na nie coraz więcej zagrożeń. Rysie giną z rąk kłusowników oraz na drogach w kolizjach z pojazdami. Coraz większa jest także presja ludzi na ich najważniejsze ostoje.

Centrum Górskie Korona Ziemi, którego misją jest przekazywanie w ciekawy i innowacyjny sposób wiedzy na temat gór również przygotowało liczne atrakcje. Każdy będzie mógł zwiedzić 2 sale, makietową i ekspozycyjną oraz sprawdzić swoją wiedzę w multimedialnej Grze Wyprawa. Przewodnicy przygotowali warsztaty „szpeju” w czasie, których będzie można poznać górski sprzęt i jego praktyczne zastosowanie. Na odważnych (w tym i dzieci) czeka wysoka przeprawa „Spacer w Koronie Drzew” w Parku Linowym Las Przygód.

Osoby towarzyszące oraz chętnych nie startujących w biegu głównym zapraszamy na bieg treningowy (ok 5-10 km), który poprowadzi biegaczka i trenerka Magdalena Kozielska (Dynafit Team PL).

Po podsumowaniu Biegu odbędzie się blok seminaryjny (3 wykłady), który zakończy gość specjalny: dr inż. Robert Mysłajek
z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury “Wilk. Podczas wykładu pt. „Ryś w zarysie” Dr Mysłajek opowie o tajemnicach życia tych pięknych kocich indywidualistów – dowiemy się m. in. jak i na co rysie polują, gdzie najchętniej szukają schronień i jak trudną rolę ma do wypełnienia kotka wychowująca grupę niesfornych kociąt.

Podczas całej imprezy Organizatorzy zachęcać będą do wsparcia Stowarzyszenia w jego działaniach badawczych i ochronnych  (www.polskiwilk.org.pl).  W imieniu rysia 130 uczestników Biegu wyruszy w symboliczną trasę 23 km jego ulubionymi szlakami.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie i na profilu FB

www.biegsnieznejpantery.pl

www.facebook.com/biegsnieznejpantery

Bieg Śnieżnej Pantery jest kolejną imprezą biegową wspieraną przez BMW. Marka od dwóch lat jest głównym partnerem BMW Półmaratonu Praskiego w Warszawie. Trzecia edycja tej imprezy wystartuje 28 sierpnia 2016.

Translate »