Integracja osób z niepełnosprawnościami przez sport – Avalon Extreme jedzie do Malagi

Integracja osób z niepełnosprawnościami przez sport – Avalon Extreme jedzie do Malagi

„In their shoes. Becoming inclusive” to międzynarodowe spotkanie organizowane przez hiszpańską organizację Asociación Juvenil Almenaras. Avalon Extreme, jako jedyna organizacja z Polski, został zaproszony na ten warsztat dla przedstawicieli organizacji zajmujących się integracją osób  z niepełnosprawnościami poprzez sport i rekreację z 10 krajów europejskich, które odbędzie się  w Maladze w Hiszpanii. W dniach 3-10 czerwca 2019 r. przedstawiciele Avalon Extreme opowiedzą  o narzędziach i działaniach, jakie prowadzą w Polsce, które mają na celu zachęcanie osób  z niepełnosprawnością do sportów, w tym także ekstremalnych.

„In their shoes. Becoming inclusive” to druga odsłona międzynarodowego spotkania przedstawicieli organizacji zajmujących się integracją OzN (Osób z Niepełnosprawnością). Dwudziestu trenerów
i koordynatorów z 10. krajów Europy będzie miało okazję wymienić się wiedzą na temat różnych narzędzi, które mogą pomóc zwiększyć udział osób z niepełnosprawnościami w zajęciach rekreacyjnych i w sporcie.

Asociación Juvenil Almenaras to hiszpańska organizacja pozarządowa, która działa na rzecz mniejszości,
w tym osób z niepełnosprawnościami i zagwarantowania im możliwości pełnej integracji ze społeczeństwem. Tegoroczny projekt przygotowany przez te organizację przyjął nową perspektywę i jest nią sport. Aktywność fizyczna została uznana za jeden z kluczowych obszarów, w których można wprowadzać innowacje w zakresie tworzenia przestrzeni integracji osób z niepełnosprawnościami.

Celami spotkania jest edukacja i uwrażliwienie trenerów pracujących z osobami z niepełnosprawnością
w zakresie barier, z jakimi się borykają, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym oraz społecznym. Istotne jest także mówienie o sporcie jako narzędziu terapeutycznym. Przyczynia się to nie tylko do wzrostu aktywności wśród osób z niepełnosprawnością ale sam sport pozwala im nabrać pewności siebie oraz zwiększyć ich obecność i udział w życiu społecznym.

Efektem wspólnej refleksji nad kwestiami społecznymi związanymi z niepełnosprawnością i aktywnością fizyczną osób z niepełnosprawnościami ma być stworzenie „Dekalogu dobrych praktyk na rzecz włączenia OzN do sportu” oraz „Przewodnik po działaniach adaptacyjnych”.

Czujemy się wyróżnieni i dumni, że Asociación Juvenil Almenaras zaprosiło nas do udziału w tym warsztacie. Myślę, że jako projekt Avalon Extreme mamy się czym pochwalić w kwestii promocji sportu i aktywności osób z niepełnosprawnościami. Organizujemy szkolenia i cykle zajęć z różnych sportów dla osób z niepełnosprawnością oraz poprzez naszych ambasadorów bierzemy udział w największych i najbardziej prestiżowych zawodach w poszczególnych kategoriach podkreśla Tomasz Biduś, koordynator Avalon EXTREME.

Tomasz Biduś opowie podczas warsztatów o kilku projektach prowadzonych w ramach Avalon Extreme oraz w jaki sposób można zmieniać postrzeganie niepełnosprawności poprzez promocję sportów ekstremalnych osób z niepełnosprawnością Jako przykłady zostaną przytoczone działania w zakresie takich dyscyplin jak m.in. rugby na wózkach, workout, motorsport, downhill, narciarstwo, sitwake oraz szybownictwo. Te działania mają na celu kreowanie nowego wizerunku osób z niepełnosprawnościami, jako aktywnych, samodzielnych i odnoszących sukcesy sportowe.

Tomasz Biduś  jest byłym członkiem Kadry Narodowej i uczestnikiem Mistrzostw Europy i Świata w rugby na wózkach. To także wielokrotny Mistrz Polski tej dyscypliny, a także instruktor sportu osób niepełnosprawnych i pomysłodawca i współorganizator  Wheelmageddonu.

Translate »