Jak radzić sobie z komarami i kleszczami?  Odzież, która odstrasza owady

Jak radzić sobie z komarami i kleszczami? Odzież, która odstrasza owady

Lato zbliża się wielkimi krokami. Przed nami dni pełne słońca, ciepłe wieczory oraz mnóstwo pieszych i rowerowych wycieczek. Bez wątpienia większość z nas nie może doczekać się tego czasu, szczególnie po długich, zimowych miesiącach. Cieplejsza część roku ma jednak też swoje gorsze strony. Już teraz z dnia na dzień pojawia się coraz więcej owadów i innych insektów, które nie tylko uprzykrzają nam życie, ale mogą też przenosić groźne choroby. Jak więc radzić sobie z takimi niechcianymi towarzyszami? Bez obaw, jest kilka rozwiązań!

Prawdopodobnie pierwszym sposobem odstraszania owadów, jaki przychodzi każdemu do głowy, jest stosowanie środków chemicznych w sprayu. Niektórzy jednak szukają alternatywy dla tych popularnych preparatów. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej rozmaitych produktów o podobnych właściwościach. Świece, specjalne wtyczki do kontaktu, a nawet odzież odstraszająca owady. Ostatnie z tych rozwiązań z pewnością może zainteresować miłośników wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.

Za wyjątkowe właściwości tego typu odzieży odpowiadają substancje, którymi wykończona jest tkanina. Na przykład Royal Robbins, amerykański producent odzieży dla podróżników, w serii ubrań Bug Barrier stosuje permetrynę, która jest syntetyczną wersją substancji występującej w niektórych odmianach chryzantem. Permetryna oddziałuje na system nerwowy insektów, skutecznie zniechęcając je do zbliżania się. Wtłaczana jest ona w głąb włókien, które poddawane są potem działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu właściwości odstraszające owady zostają zachowane na długi czas. Niewątpliwą zaletą takiej odzieży czy akcesoriów jest brak charakterystycznego zapachu preparatu na owady. Produkty te nie różnią się wyglądem czy fakturą materiału od zwykłych ubrań lub dodatków, ponieważ aktywny składnik znajduje się głęboko wewnątrz tkaniny. Dzięki temu nie trzeba przejmować się ponowną aplikacją środka odstraszającego komary i kleszcze. Permetryna zawarta we włóknach zachowuje swoje właściwości przez około siedemdziesiąt cykli użytkowania i prania.

Seria Royal Robbins Bug Barrier obejmuje takie produkty jak koszulki z długim rękawem, koszule oraz spodnie outdoorowe w wariancie dla kobiet i mężczyzn oraz oddychające bluzy z kapturem dla kobiet z poliestru pochodzącego z recyklingu. W kolekcji znaleźć można też skarpetki oraz czapki z daszkiem, które pomogą utrzymać kleszcze i inne insekty z dala od naszych stóp oraz głowy.

Pamiętajmy, że właściwa odzież czy środki odstraszające owady nie uchronią nas w stu procentach przed komarami i kleszczami. Powinniśmy stosować się także do podstawowych zasad ostrożności. Aby zminimalizować ryzyko negatywnych skutków ukąszenia, warto pamiętać o tych kilku wskazówkach przed wyjściem do lasu czy parku i po powrocie z nich.

Przed wyjściem: Postaraj się szczelnie okryć całe ciało. Najlepiej sprawdzą się długie spodnie, bluzka z długim rękawem i zakryte buty.

Po powrocie:

– Zdejmij ubranie i dokładnie je otrzep.

– Obejrzyj całe ciało, zwracając szczególną uwagę na miejsca takie jak: szyja, linia włosów, głowa za uszami, pachy, pachwiny oraz zgięcia rąk i nóg (za kolanami).

Więcej informacji o odzieży Royal Robbins z serii Bug Barrier znaleźć można na stronie: www.royalrobbins.com

Translate »