Jan Margarit i Nienke Brikman wygrywają Skyrhune – ostatni etap Golden Trail World Series. Bartłomiej Przedwojewski wiceliderem klasyfikacji generalnej przed Wielkim Finałem.

Jan Margarit i Nienke Brikman wygrywają Skyrhune – ostatni etap Golden Trail World Series. Bartłomiej Przedwojewski wiceliderem klasyfikacji generalnej przed Wielkim Finałem.

Francuskie Ascain położone w departamencie Prenees-Atlantiques, a kulturowo przynależące do baskijskiej prowincji Lapurdi było gospodarzem ostatniego etapu tegorocznego GTWS. Warunki pogodowe (wysoka temperatura, wilgotność), profil trasy, oraz godzina rozgrywania zawodów (wczesne popołudnie) sprawiły, że rywalizacja była dla zawodników niezwykle trudna.  Trasa biegu chociaż najkrótsza ze wszystkich będących w cyklu, została poprowadzona przez masyw de la Rhune, prowadząc mało znanymi, dzikimi ścieżkami, ze stromymi podejściami i technicznymi zbiegami wymagającymi dobrego górskiego przygotowania. Ponieważ były to już ostatnie zawody, które mogły dać zawodnikom punkty poprawiające ich pozycje w klasyfikacji generalnej i spowodować bezpośredni awans do Wielkiego Finału, na starcie pojawił się bardzo silna obsada, w tym cztrech naszych reprezentantów.

To wszystko spowodowało, że zawody stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, a dotychczasowe rekordy trasy zarówno kobiet jak i mężczyzn zostały w sobotę wymazane z tabel.

I tak w rywalizacji Pań klasą samą dla siebie ponownie okazała się Holenderka
Nienke Brinkman reprezentująca Salomona. Przypomnijmy, że szerszej publiczności Nienke dała się poznać podczas zawodów w Sierre-Zinal, gdzie nieoczekiwanie zajęła 2. miejsce za Szwajcarką Maude Mathys. Swój status potwierdziła w Niemczech podczas kolejnego biegu cyklu – Chiemgau Trail Run. W sobotę wygrała we Francji.  Młoda biegaczka z Holandii, która w terenie zaczęła biegać w czasie covidowej pandemii, nie tylko wygrała bieg, lecz jak wspomnieliśmy  pobiła także dotychczasowy rekord należący Blandine l’Hirondel o ponad 7 minut. Wygrywając sobotnie zawody, Nienke znacznie zmniejszyła dystans do prowadzącej w klasyfikacji Maude Mathys. Rywalizacja pomiędzy paniami zapowiada się emocjonująco, ponieważ punkty w Wielkim Finale będą się liczyły podwójnie.
Drugie miejsce miejsce zajęła Francuzka Élise Poncet, a najniższy stopień podium przypadł  Sarze Alonso z Hiszpanii.


Wyniki kobiet

  1. Nienke Brinkman / Salomon / Holandia (2:04:39)
    2. Élise Poncet / Matryx / Francja (2:12:53)
    3. Sara Alonso /Salomon / Hiszpania (2:19:01)

My szczególnie mocno przypatrywaliśmy się rywalizacji mężczyzn, w której udział brało aż czterech Polaków. Przypomnijmy, że przed zawodami tylko Bartłomiej Przedwojewski miał juz zapewniony udział w Wielkim Finale i bronił pozycji wicelidera cyklu. Krzysztof Bodurka i Marcin Rzeszótko potrzebowali punktów i udanego występu, aby pojechać za trzy tygodnie na Wyspy Kanaryjskie, a utalentowany Marcin Kubica chciał sprawdzić się na tle tak mocnej stawki.
Zawody przebiegły pod dyktando Hiszpana Jana Margarita Solé. Od początku uważnie kontrolował sytuację i rywali. Bieg rozegrał na podbiegu na Rhune, by na szczycie objąć prowadzenie i utrzymać je aż do końca. Czas na mecie miał o blisko 1,5 minuty lepszy od dotychczasowego rekordu Thibauta Baroniana. Drugie miejsce zajął Johann Baujard z Francji, a trzeci był  Szwajcar Pascal Egli.


Wyniki mężczyzn

  1. Jan Margarit Solé / La Sportiva / Hiszpania (1:52:00)
    2. Johann Baujard / Matryx / Francja (1:52:48)
    3. Pascal Egli / Dynafit / Szwajcaria (1:54:23)

Polacy

Bartłomiej Przedwojewski zajął 7. miejsce i zachował pozycję wicelidera w klasyfikacji generalnej. Bardzo udanie w zawodach tej rangi zadebiutował Marcin Kubica,  który zajął 11 miejsce. Na 12. miejscu, finiszował Krzysztof Bodurka, który po raz trzeci w tym roku dotarł do mety właśnie na tej pozycji. Zaraz na mecie wiedzieliśmy zatem, że Krzysiek nie poprawi zdobyczy punktowej, a do klasyfikacji generalnej będą mu liczone: 6 miejsce z wyścigu CTR, oraz dwie 12 pozycje . Jego awnas do Wielkiego Fianału stanął pod znakiem zapytania, Krzysiek musiał patrzeć na występy innych biegaczy, zwłaszcza tych, którzy byli w klasyfikacji za nim. A rywale pobiegli znakomicie, co spowodowało, że ostatecznie Krzysiek spadł na 13. pozycję, a do awansu zabrakło 10 punktów.

Nieco słabszy występ odnotował Marcin Rzeszótko zajął 47. miejsce.

Finał Golden Trail World Series odbędzie się 16. października na kanaryjskiej wyspie El Hierro.
11 najlepszych kobiet i 11 najlepszych mężczyzn otrzymuje zaproszenia na Złoty Finał. Wszyscy inni biegacze mogą wystartować we własnym zakresie, zapisując się na ogólnych zasadach.

Klasyfikacja generalna

Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. . Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

Strona: goldentrailseries.com
Facebook: Golden Trail Series

Instagram: Golden Trail Series

YouTube : Golden Trail Series

Tekst: Salomon. Zdjęcia: materiały organizatora (Jordi Saragossa/Martina Val Massoi)

Translate »