Kobiety w branży technologicznej

W ostatnich kilku dekadach zaobserwowaliśmy zmniejszającą się dysproporcję między zatrudnionymi kobietami a mężczyznami. Obecnie kobiet to aż prawie połowa ogółu zatrudnionych na całym świecie.

Jest to ogromny postęp, jednak wciąż są takie branże, w których sytuacja nie wygląda tak różowo. Mowa tu między innymi o branży technologicznej, w której wciąż widoczna jest duża dysproporcja między kobietami a mężczyznami. Szczególnie, jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia, wysokość wynagrodzeń, zajmowane stanowiska przywódcze itp.

Według badań przeprowadzonych przez Adeva IT od 2018 roku kobiety zajmowały tylko 25% wszystkich miejsc pracy w branży technologicznej, pomimo tego, że jak wspomnieliśmy wcześniej, stanowią prawie połowę całkowitej siły roboczej. Co ciekawe, liczba ta jest wciąż niższa niż odsetek stanowisk w branży technologicznej zajmowanych przez kobiety w latach 80.

Przedmioty ścisłe i humanistyczne

Dlaczego odsetek kobiet pracujących w branży technologicznej jest taki niski? Eksperci wskazują między innymi na mniejsze zainteresowanie dziewcząt uczeniem się przedmiotów ścisłych, w przeciwieństwie do chłopców. Według badań firmy PWC znacznie więcej studentów niż studentek wybierało przedmioty STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Podobna sytuacja ma miejsce w szkołach średnich.

Jednym z powodów, dla których odsetek kobiet pracujących w branży technologicznej w porównaniu z innymi branżami jest niższy, jest to, że dziewczęta rzadziej uczą się przedmiotów ścisłych w porównaniu z chłopcami. Według raportu Women In Tech firmy PWC wśród studentów biorących udział w badaniu więcej chłopców wybierało przedmioty STEM niż dziewcząt, z wyjątkiem biologii. Dzieje się tak zarówno w szkole średniej, jak i na studiach. Oto najważniejsze z wniosków wynikających z tych badań:

 • 83% chłopców w szkole średniej wybiera przedmioty ścisłe (w porównaniu do 64% dziewcząt);
 • 17% chłopców studiuje fizykę (w porównaniu do 7% dziewcząt);
 • na uniwersytetach 52% mężczyzn studiuje kierunki ścisłe, w przeciwieństwie do zaledwie 30% kobiet.

Dlaczego dziewczęta rzadziej uczą się przedmiotów ścisłych? Z badań wynika, że dziewczęta uważają, że lepiej radzą sobie z przedmiotami humanistycznymi, a przedmioty ścisłe nie są dla nich interesujące. Wiele dziewcząt uważa również przedmioty ścisłe na trudniejsze, co ma wpływ na uzyskiwane przez nie oceny.

Rozbieżności w zainteresowaniach studentów widać również po sposobie spędzania przez nich czasu wolnego. Według ekspertów z Casino Vulcan, znacznie więcej chłopców niż dziewcząt interesuje się światem gier online.

Kariera w branży technologicznej

Dysproporcja między płciami, która jest widoczna już w szkołach średnich i na studiach zwiększa się w momencie podejmowania decyzji o wyborze ścieżki kariery. Z wcześniej przytaczanych już badań, które zostały przeprowadzone przez PWC, wynika, że tylko 27% kobiet rozważa karierę w branży technologicznej (w porównaniu do 62% mężczyzn).

Respondentki zauważają, że kariera w branży technologicznej często nie jest przedstawiana im jako jedna z opcji wyboru. Ponadto dodają one, że mają problem ze wskazaniem odpowiednich wzorców do naśladowania, znanych osobistości, z których mogłyby czerpać inspirację. Aż 83% kobiet biorących udział w badaniu nie potrafiło wskazać żadnej osoby, która mogłaby zainspirować je do podjęcia pracy w tej branży. Ten brak kobiecych wzorców do naśladowania w branży technologicznej wzmacnia przekonanie, że kariery w branży technologicznej nie są do końca przeznaczone dla kobiet.

W rzeczywistości kobiety odnosiły i odnoszą duże sukcesy w branży. Na przykład pierwszy na świecie komputer elektryczny, z którego korzystano podczas drugiej wojny światowej (ENIAC), został zaprogramowany przez kobiety. Ponadto nie sposób nie wspomnieć o:

 • Grace Hopper, która zaprojektowała kompilator, który tłumaczył instrukcje programisty na kody komputerowe;
 • Annie Easley, działającej w zespole, który opracował i wdrożył kod prowadzący do rozwoju akumulatorów stosowanych w samochodach hybrydowych;
 • Mary Wilkes, która przyczyniła się do rozwoju TX-2 LNC, ponieważ zaprojektowała i napisała podręcznik operatora dla ostatecznego projektu konsoli. Jest znana z pomagania w tworzeniu pierwszego komputera osobistego, a także była pierwszą osobą, która miała komputer w swoim domu;
 • Adele Goldberg, znana jako jedna ze znanych kobiet w dziedzinie technologii, która zainspirowała Steve’a Jobsa do stworzenia pierwszego komputera Apple.

Wydaje się więc, że doskonałym sposobem na zainteresowanie kobiet karierą w branży technologicznej jest pokazanie im, że nie jest ona zdominowana wyłącznie przez mężczyzn, a najskuteczniejszym sposobem na to jest zwiększenie liczby widocznych kobiecych wzorców do naśladowania w branży.

Na szczęście kobiety coraz częściej zajmują czołowe i bardzo widoczne stanowiska w dużych firmach technologicznych. Niektóre znane kobiety zajmujące się technologią to:

 • Sheryl Sandberg — dyrektor generalna Facebooka;
 • Susan Wojcicki — dyrektor generalna YouTube;
 • Ginni Rometty — dyrektor generalna IBM.

Ponadto dużą popularnością cieszą się rankingi najbardziej wpływowych kobiet w branży IT i technologicznej, na przykład “50 Most Powerful Women in Technology” czy “The World’s Top 50 Women In Tech” tworzony przez magazyn Forbes.

Role kobiet w branży technologicznej

Według raportu Entelo, tylko 10% kobiet zajmuje stanowiska kierownicze w branży technologicznej. Na wyższym szczeblu 16% stanowisk jest obsadzanych przez kobiety, a 19% kobiet pełni funkcje niższego i średniego szczebla.

Uprzedzenie kobiet w branży technologicznej można również dostrzec w rodzaju ról przypisywanych kobietom. Jedno z badań wykazało, że kobiety w tej branży są bardziej skłonne do pełnienia ról określanych jako „wykonawcze”, które zazwyczaj nie mają charakteru technicznego. Z drugiej strony mężczyznom częściej przypisuje się bardziej techniczne role „twórców”.

Stanowiska, na których najczęściej można spotkać kobiety w branży technologicznej to:

 • Menedżer projektu;
 • Analityk biznesowy;
 • Tester QA;
 • Rekruter techniczny.

Na koniec

Wcześniej przytoczone statystyki wskazują, że w branży technologicznej nadal zauważalne są liczne nierówności. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy sytuacja ta zmieni się w niedalekiej przyszłości. Tym, co wydaje się najważniejsze w zmniejszaniu dysproporcji między kobietami a mężczyznami w branży technologicznej, jest projektowanie i tworzenie usług, które przyciągną większą uwagę kobiet.

Niewielka liczba kobiet zajmujących się technologią skutkuje również tym, że ​​wile produktów i usług technologicznych jest projektowana z perspektywy mężczyzn i spełnia potrzeby użytkowników płci męskiej, nawet jeśli mają być używane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Translate »