Kolejny sukces Hansjörga Auera

Kolejny sukces Hansjörga Auera

Zawodnik teamu The North Face, Hansjörg Auer, jako pierwszy wspinacz w historii, samodzielnie pokonuje Mephisto.

 HAuer_150826_unbenannt-1050531_highres

Mephisto to mierząca 985 stóp (blisko 300 metrów) trasa, zlokalizowana na wschodniej ścianie Sass dia Crusc (2907m). Po raz pierwszy poprowadzona w 1979 roku przez dwóch Austriaków – Reinharda Schiestla oraz Luggiego Reisera – pozostaje punktem obowiązkowym na listach wielu wspinaczy z całego świata. To, co w dużej mierze przyciąga ich na alpejską „ósemkę” to minimalna liczba haków – jej twórcy osadzili na niej tylko trzy – a także jej nieprzewidywalność, która wymaga ponad przeciętnych umiejętności.

 HAuer_150823_unbenannt-4319_highres

23 sierpnia 2015 roku u podnóża Heiligkreuzkofel stanął również Hansjörg Auer. Celem było zdobycie jej wraz z partnerką, gdyż jak sam przyznaje, sądził, że czasy samodzielnych przejść ma już za sobą. Jednak w trakcie pokonywania trasy, w jej kluczowym momencie, rozumiał, że jest to projekt na który czekał od lat.

HAuer_150823_unbenannt-4329-2_highres

3 dni później podjął wyzwanie samodzielnie, by po niespełna godzinie zameldować się na szczycie. Jak sam mówi, wyczyn ten jest kamieniem milowym w jego karierze. „Cztery lata czekałem na taki projekt i cieszę się, że mogę dodać kolejną pozycję do moich samodzielnych przejść. Tym bardziej, że jest to właśnie Mephisto” dodaje.

Źródło: Informacja prasowa

Translate »