Kursylawinowe.pl: Zanim wyjdziesz w góry

Kursylawinowe.pl: Zanim wyjdziesz w góry

Realna ocena własnych umiejętności i możliwości oraz dopasowanie planów do panujących i prognozowanych warunków, to podstawa bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki zimowej. Właśnie dlatego każdy, kto planuje wyprawy w góry, powinien odbyć szkolenie pod okiem doświadczonych ratowników.

Jak ocenia Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR coraz więcej osób w polskich górach posiada wyposażenie potrzebne w czasie zimowych wypraw. Wciąż jednak wielu z nich brakuje wiedzy i umiejętności, które pozwalałby przede wszystkim na unikanie niebezpiecznych sytuacji – „Turyści mają już całkiem sensowne wyposażenie, ale nadal niekoniecznie umiejętności posługiwania się tym sprzętem – zwłaszcza z chwilą pojawienia się trudniejszych warunków czy podczas załamania pogody. Zdolność samodzielnej oceny ryzyka przez turystów i to nie tylko związanego z zagrożeniem lawinowym pozostawia jeszcze dużo do życzenia.”

kursylawinowe_pl_tomek_gola

Właśnie dlatego kluczowym zadaniem, jakie postawili przed sobą organizatorzy akcji kursylawinowe.pl jest umożliwienie jak największej grupie miłośników różnych form zimowej turystyki górskiej, zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do podejmowania samodzielnych decyzji.

„Wbrew pozorom kursy lawinowe nie ograniczają się jedynie do szkolenia w zakresie posługiwania się sprzętem ratunkowym, czy oceny stabilności pokrywy śnieżnej. Równie dużo czasu prowadzący je ratownicy TOPR poświęcają kwestiom związanym z gromadzeniem i analizą najistotniejszych informacji, a więc przygotowaniem do wyprawy, na długo przed wyjściem z domu.” – mówi Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu, które przygotowało w tym sezonie 11 szkoleń lawinowych, 3 kursy skiturowe i 2 skialpnistyczne.

kursylawinowe_pl_tomek_gola_2

Od 2011 roku partnerem strategicznym akcji jest PZU, który wspiera  kursylawinowe.pl w ramach prowadzonych działań prewencyjnych. Dzięki współpracy możliwe było zwiększenie zasięgu akcji i jej rozwój, czego najbardziej znaczącymi przykładami jest powstanie edukacyjnej serii filmowej pt. #poradylawinowe.

„PZU w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” od lat podejmuje działania, które mają uświadomić potencjalne zagrożenia w codziennym życiu. Świetnym przykładem są Kursylawinowe.pl. To inicjatywa, dzięki której uczestnicy mogą nauczyć się, jak bezpiecznie wędrować po górach i jak postępować w przypadku zagrożenia.“ – mówi Dorota Macieja, dyrektor ds. sponsoring i prewencji w PZU.

kursylawinowe_pl_tomek_gola_3

10 filmów poradnikowych, obejrzeć można na youtube.com/kursylawinowepl. W tym roku powstaną kolejne odcinki, w których poruszone zostanie szereg tematów związanych z różnymi formami turystyki zimowej.

„Myślę, że edukacja własna i zachęcanie naszych przyjaciół i znajomych by podnosili swą wiedzę górską sprzyja ich i naszemu bezpieczeństwu. Tak naprawdę trenujemy partnerskie ratownictwo lawinowe nie dla siebie tylko dla innych. Podobnie jest ze wszystkimi umiejętnościami potrzebnymi w górach – np. techniką poruszania się w rakach i z czekanem.” – dodaje  Jan Krzysztof, który jest opiekunem merytorycznym akcji od 2008 roku.

Więcej informacji na temat szkoleń znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.youtube.com/kursylawinowepl

FB: @lawiny

Instagram: @kursylawinowe.pl

Twitter: @ski2diePL

Zdjęcia: Tomek Gola

Jeśli uprawiasz turystykę zimową nie zapomnij się ubezpieczyć przed każdym wyjazdem!

Translate »