Marmot sponsorem tytularnym Klettern Festival na Frankenjurze.

Marmot sponsorem tytularnym Klettern Festival na Frankenjurze.

Marmot, amerykańska legenda outdooru, był współorganizatorem i sponsorem tytularnym II edycji Klettern Festiwalu. Impreza odbyła się dniach 26-28 maja w bawarskiej Frankenjurze, w okolicach Ratyzbony. Zgromadziła wielu uznanych wspinaczy, podróżników oraz praktyków outdooru. Czas imprezy wypełniły liczne spotkania, pokazy, warsztaty i koncerty. Jej mottem było hasło „festiwal wspinaczy dla wspinaczy”.

I edycja Klettern Festivalu odbyła się w 2012 i uznana została za spory sukces organizacyjny. Nikogo więc nie zdziwiło, iż, mimo krótkiej historii i dosyć kameralnego charakteru, impreza przyciągnęła takie nazwiska jak Adam Pustelnik, Alex Megos, Felix Knaub, Julius Westphal czy Sean Villanueva O’Driscoll. Ostatni z wymienionych zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego za produkcję „Adventures of the Dodo”, przyznaną  podczas XIII edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Nie zabrakło również wspinaczy z Marmot ProTeam.

Kluczowym punktem festiwalu było spotkanie 10 wspinaczy, którzy na koncie mają zaliczoną słynną „Action Directe” – pierwszą na świecie i najsłynniejszą drogę o trudnościach 9a. Została ona wytyczona w 1991 roku przez tragicznie zmarłego w wypadku samochodowym Wolfganga Güllicha i do dzisiaj jest wyzwaniem dla najlepszych wspinaczy. W ciągu 25 lat doczekała się jedynie 19 prowadzeń, wśród których – od 2010 roku – widnieje również nazwisko Adama Pustelnika. Do dzisiaj jest on jedynym Polakiem z „Action Directe” we wspinaczkowym CV. Droga ma około 15 metrów długości i składa się na nią 11-12 trudnych ruchów.

mm2_news-486_image_main

25 lat Action Directe, od lewej: Patxi Usobiaga Lakunza, Adam Pustelnik, Christian Bindhammer, Felix Neumärker, Alexander Megos, Markus Bock, Felix Knaub, Julius Westphal, Alexander Adler i Kilian Fischhuber.

W powszechnej opinii Marmot chwalony był za profesjonalną organizację i przyjacielski, serdeczny klimat eventu, mimo obecności dużej ilości uznanych w świecie outdooru osobistości. Równoczesnie wiadomo już, iż III edycja Marmot Klettern Festival odbędzie się w dniach 25 – 28.05.2017. Oficjalną stronę eventu (dostępną wyłącznie w języku niemieckim) można odwiedzić na http://www.kletterfestival.org/.

Translate »