Martyna Kantor nową zawodniczką Salomon Suunto Team Poland. Przedstawiamy plany zespołu na 2021
DCIM100GOPROG0060358.JPG

Martyna Kantor nową zawodniczką Salomon Suunto Team Poland. Przedstawiamy plany zespołu na 2021

Salomon Suunto Team to amatorska drużyna sportowa, która została stworzona w 2008 roku na bazie zespołu rywalizującego we wcześniejszych latach w zawodach Adventura Race (rajdach przygodowych). Obecnie w skład zespołu wchodziło 7 osób: Piotr Hercog, który jako jedyny został z zespołu AR, Magdalena Łączak i Paweł Dybek – w zespole od 2013 roku, Natalia Tomasiak, która startuje w barwach Salomon Suunto od 2016 roku,  Bartłomiej Przedwojewski związany z teamem Salomona od sierpnia 2017 roku oraz Katarzyna Solińska i Krzysztof Bodurka, którzy są w zespole od ubiegłego roku. W nowym sezonie do Salomona dołączy Martyna Kantor.

Salomon Suunto Poland Team to dziś jedna z najmocniejszych drużyn w środowisku biegów górskich w Polsce. Zawodnicy SST startowali w wielu najbardziej prestiżowych i wymagających zawodach w Europie i na świecie wygrywając czy zajmując miejsce w czołówce. Do najważniejszych sukcesów teamu w ostatnich latach możemy zaliczyć: wygrane w Ice Baikal Marathon, Ultra Fiord, Transgrancanarii, Monte Rosa Skymarathon, medale Mistrzostw Świata i Europy w Skyrunningu, czołowe miejsca w Pucharach Świata Skyrunning, kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski w biegach górskich na różnych dystansach, miejsca na podium w prestiżowej Golden Trail Series. Największym sukcesem teamu jest bez wątpienia ubiegłoroczne zwycięstwo Bartłomieja Przedwojewskiego w Golden Trail Championship. Zresztą Bartek jako jedyny Polak w historii tej dyscypliny jest częścią zespołu Salomon Team Elite do którego należą największe światowe gwiazdy na czele z legendarnym Kilianem Jornetem.

Od sezonu 2021 do zespołu dołączy Martyna Kantor, jedna z czołowych biegaczek górskich w Polsce. Martyna pochodzi z Opola, ale w tym momencie jej życie związane jest z Krakowem. Przygodę z bieganiem zaczęła stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku, kiedy to wiosną pokonała swój pierwszy półmaraton, a jesienią zadebiutowała na dystansie maratońskim. Za sprawą cyklu Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich szybko połknęła bakcyla biegania po górach. Dziś jest już ukształtowaną zawodniczką z wieloma sukcesami na koncie w najważniejszych imprezach górskich w naszym kraju. Zawodowo związana jest z tańcem prowadząc zajęcia dla dzieci. Sama swoją taneczną przygodę rozpoczęła w wieku 5 lat w jednym z opolskich zespołów tańca nowoczesnego. Przez następne lata poszerzała swoje umiejętności taneczne w zakresie tańca nowoczesnego, klasycznego oraz współczesnego. Uczestniczyła w wielu konkursach tanecznych, zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Jest absolwentką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku Taniec ze specjalnością tancerz-choreograf.

Martyna Kantor: Bardzo się cieszę, że otrzymałam możliwość dołączenia do Salomon Suunto Team, to dla mnie duże wyróżnienie i nie będę ukrywała jedno z biegowych marzeń. Jeśli sytuacja pozwoli, plany na sezon mam naprawdę ambitne i to właśnie dzięki dołączeniu do SST możliwe do zrealizowania.

Przemysław Ząbecki, Community Manager Amer Sports Poland: “Cieszymy się, że Martyna przyjęła zaproszenie w nasze szeregi I będzie biegała w barwach Salomona od nowego sezonu. To z jednej strony już utytułowana zawodniczka, ale ciągle z dużymi rezerwami I sporym potencjałem. Kilka startów w Polsce pokazało, że Martyna potrafi biegać na bardzo wysokim poziomie, chcemy pomóc jej w rozwoju i stworzyć szanse pokazania się na arenie międzynarodowej. Rozmawialiśmy o jej planach, ambicjach, które dobrze wkomponowują się w nasz sposób działania I myśleniu o bieganiu. Mamy nadzieje, że w Salomonie będzie się dobrze bawić  i spełniać swoje biegowe marzenia.”

DCIM100GOPROGOPR0393.JPG

Jeśli chodzi o cały zespół Salomona to jak zwykle cele zawodnków są bardzo ambitne, chociaż jest kilka zmian w podejściu do zawodów w stosunku do lat poprzednich. Wynikają one z dojrzałości zawodników, rozwoju sportowego, ale I większego doświadczenia. I tak jeśli chodzi o ściganie się na dystansach krótszych to z pewnością wiele emocji powinny przynieść nam starty Bartka Przedwojewskiego, Krzyśka Bodurki i Martyny Kantor. Bartek, wiadomo, ze będzie chciał szaleć na trasach cyklu Golden Trail Series. Z pewnością na trasach GTS zobaczymy też Krzyśka I Martynę, którzy będą chcieli sprawdzić się na tle ścisłej światowej czołówki. Z kolei Kasia Solińska dała jasny sygnał, że chciałaby się nieco wydłużać, dlatego częściej będziemy ją widzieć na dystansach 80-100 km. Oczywiście będą też zdarzały się krótsze starty, ale będą raczej mieć charakter drugorzędny. Magda Łączak z Pawłem Dybkiem pozostają przy dystansach ultra, a jeśli ich obowiązki zawodowe pozwolą to być może zobaczymy tę dwójkę w cyklu UTWT. Piotrek Hercog z jednej strony będzie dalej rozwijał swoje biegowe projekty i jak tylko powrócą możliwości dłuższych podróży zobaczymy go na starcie w Afryce I Ameryce Południowej. Osoby śledzące profil Piotrka z pewnością zauważyly, że coraz częsciej wplata w swoje biegowe przygotowania wspinaczkę, a jego samego możemy zobaczyć  trenującego w towarzystwie wybitnych polskich himalaistów. Oczywiście nie bez przyczyny. Wszystko wskazuje na to, że Piotrka zobaczymy w niedalekiej przyszłości w naprawdę wysokich górach :). Natalia Tomasiak w marcu spodziewa się dziecka I jak wszystko będzie dobrze to powinna wrócić na biegowe trasy w II połowie sezonu.

Jeśli sytuacja związana z pandemią się ustabilizuje to zawodnikom Salomona będzie można również kibicować na najbardziej prestiżowych imprezach w Europie:  Lavaredo, UTMB czy zawodach Wings For Life

Tekst: Salomon Polska, foto: archiwum własne Martyny Kantor

Translate »