Mistrzostwa Świata Drwali – najlepsi z najlepszych w Wiśle

Mistrzostwa Świata Drwali – najlepsi z najlepszych w Wiśle

Najlepsi fachowcy z całego świata wykazali się biegłością we władaniu pilarką podczas prestiżowych zawodów w Wiśle. W dniach 8 – 11 września 2016 roku odbyły się Mistrzostwa Świata Drwali.

Huk pracujących maszyn, zapach świeżo ciętego drewna, lecące wióry oraz niesamowite emocje towarzyszyły ponad 100 zawodnikom, którzy zgłosili się do rywalizacji. Wśród nich kilkunastoosobowa reprezentacja z Polski, wspierana przez markę Regatta, która tworzy wytrzymałe, a jednocześnie wygodne ubrania dla wszystkich, którzy niezależnie od warunków spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.

MŚ_DRWALI_BANNER (1)

Mistrzostwa Świata Drwali rozgrywane są co dwa lata. Ostatnie, w 2014 roku, odbyły się w szwajcarskich Alpach. O miejscu rozgrywania zawodów decyduje Międzynarodowe Stowarzyszenie Zawodów Drwali (International Association Logging Championships), pomysłodawca imprezy. Końcowa klasyfikacja obejmuje dwie kategorie wiekowe: junior i senior, a umiejętności oceniane są podczas pięciu konkurencji, tj.:
ścinka drzew – zawodnicy mają jedynie kilka minut na ścięcie drzewa, które musi upaść w dokładnie wyznaczonym miejscu,
wymiana łańcucha w pilarce – rekord świata w tej konkurencji wynosi 8 sekund!
przerzynka kombinowana – zawodnik odcina krążek drewna z dwóch umocowanych skośnie kłód, przy czym liczy się równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody,
przerzynka precyzyjna – krążki z dwóch kłód leżących na ziemi trzeba odciąć tak, aby nie uszkodzić zamaskowanej deski leżącej pod spodem,
okrzesywanie – z kłody drewna należy precyzyjnie, a jednocześnie jak najszybciej usunąć kilkadziesiąt okrągłych gałęzi.

MŚ_DRWALI_BANNER (2)

Podczas wykonywania zadań liczy się zarówno czas, jak i dokładność w operowaniu pilarką. O zwycięstwie decydują czasami milimetry, a pomiary dokonywane są przez sędziów precyzyjnymi elektronicznymi kątomierzami i suwmiarkami.

Najbardziej widowiskowa konkurencja to okrzesywanie oraz sztafeta drużyn narodowych drwali, które odbyły się w niedzielę, ostatni dzień zawodów, ale było co robić w Wiśle już od czwartku, 8 września, kiedy to miał miejsce uroczysty przemarsz uczestników do Muszli Koncertowej i oficjalne otwarcie mistrzostw. W trakcie imprezy Regatta była obecna ze stoiskiem firmowym, na którym będzie można było zapoznać się z najnowszą kolekcją odzieży nie tylko dla drwali i leśników, ale wszystkich osób, które potrzebują produktów sprawdzonych na spacery, wędrówki po górach i inne aktywności w różnych warunkach.

Mistrzostwa Świata Drwali odbyły się ze wsparciem programu Regatta RUSZ SIĘ!, który promuje wszelkie inicjatywy popularyzujące różnego rodzaju aktywności sportowe, ruchowe, turystyczne i inne odbywające się na świeżym powietrzu. Nieważne czy chodzi o bieganie, jazdę na rowerze, wspinaczkę, nordic walking, piłkę nożną czy cięcie piłą. Każda forma aktywności się liczy, bo przecież każdy ruch to zdrowie!

Translate »