Najlepsze filmy o podboju kosmosu

Najlepsze filmy o podboju kosmosu

W ostatnich latach ponownie temat podróży kosmicznych stał się niezwykle aktualny niczym 25 darmowych spinów bez depozytu w kasynach. Nowe misje załogowe NASA, rozwój SpaceX sprawiają, że w przyszłości ponownie mamy wylądować na Księżycu, jak i również po raz pierwszy na Marsie. O podboju kosmosu powstało już kilka ciekawych filmów, o których chcielibyśmy wspomnieć w naszym artykule.

Pierwszy krok w kosmos

The Right Stuff to nieco już dziś zapomniany film, który w 1984 roku dostał 4 Oscary, a przy tym miał jeszcze 4 dodatkowe nominacje. Dzieło Philipa Kaufmana prezentuje nam początki amerykańskiego programu kosmicznego. Dzięki temu poznajemy między innymi pilota, który jako pierwszy przekracza samolotem barierę dźwięki. Następnie dochodzi do wyścigu między USA a ZSRR, gdzie Amerykanie rozpoczynają program podboju kosmosu Mercury. To właśnie on staje się głównym tematem filmu, gdzie możemy śledzić losy siedmiu kosmonautów biorących udział w misji. Wśród nich znajduje się między innymi John Glenn, który stał się pierwszym Amerykaninem w kosmosie. Jest to kino kręcone w starym, dobrym stylu, gdzie trzeba nastawić się na ponad 3-godzinny seans. Na ekranie obecne są wielkie gwiazdy: Ed Harris, Dennis Quaid, Sam Shepard, Scott Glenn, Fred Ward.

Apollo 13

Film Rona Howarda z 1995 roku to oparta na faktach historia lotu Apollo 13, który miał być kolejną misją księżycową. Kapsuła z trzema astronautami spokojnie zmierza w stronę naszego naturalnego satelity. W pewnym momencie dochodzi jednak w statku do zwarcia i wybuchu, który pozbawia astronautów sporej części tlenu, jak i ważnych systemów. To wtedy NASA odbiera słynny dziś komunika: Houston, mamy problem. Dochodzi zatem do dramatycznej próby uratowania życia astronautów. Na Ziemi grupa naukowców, inżynierów stara się zbudować pochłaniacz dwutlenku węgla z rzeczy, które Apollo 13 ma na pokładzie. Trwa zatem wyścig z czasem, którym emocjonowała się cała Ameryka. Także i tu dostępna jest doborowa obsada: Tom Hanks, Ed Harris, Gary Sinise, Kevin Bacon, Bill Paxton.

Ukryte działania

Powracamy do wspomnianego programu Merkury. Hidden Figures to film z 2016 roku w reżyserii Theodora Melfiego. Przedstawia nam on losy trzech czarnoskórych pracownic NASA, które muszą się nie tylko zmierzyć z dyskryminacją rasową, lecz także problemem wysłania pierwszego Amerykanina w kosmos. Każda z bohaterek trafia do innego działu. Katherine G. Johnson to genialna matematyczna, która ma odpowiadać za obliczenie trajektorii lotu. Dorothy Vaughan z kolei odpowiada za komputery, a Mary Jackson pomaga przy opracowaniu kapsuły dla astronautów. Choć akcja dzieje się na Ziemi, to jednak trzyma w napięciu, jak i potrafi wciągnąć każdego widza. W rolach głównych wystąpili: Taraji P. Henson, Janelle Monáe, Octavia Spencer, Kevin Costner.

Pierwszy człowiek

First Man to film z 2018 roku, za który odpowiada Damien Chazelle. Tym razem jesteśmy świadkami amerykańskiego programu Apollo, którego zadaniem jest wysłanie człowieka na Księżyc. Centralną postacią filmu jest Neil Armstrong. Obserwujemy zarówno jego drogę na sam szczyt listy astronautów, jak i życie rodzinne naznaczone dramatem, jakim była śmierć córeczki. Neil to skupiony na pracy i zamknięty w sobie człowiek, który jednak skrywa w sobie mnóstwo emocji. Ogromnym atutem tej produkcji są efekty specjalne, jak i udźwiękowienie, dzięki któremu możemy poczuć się niczym we wnętrzu kapsuły kosmicznej. W rolach głównych wystąpili: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll.

Translate »