Nowa książka Anny Jaklewicz „Indonezja. Po drugiej stronie raju”

Nowa książka Anny Jaklewicz „Indonezja. Po drugiej stronie raju”

Co jest po drugiej stronie raju? Jak wygląda drugie oblicze egzotycznej Indonezji?

Anna Jaklewicz podczas prawie dwuletniej samotnej podróży  poznała odpowiedzi na te pytania. Autorka zabiera nas w głąb indonezyjskiego świata, położonego z dala od turystycznych kurortów. Opisuje swoją samotną podróż, podczas której brała udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych, mieszkała z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Próbowała zrozumieć i opisać ich świat, unikając jednoznacznych ocen.
Z tej podróży przywiozła wiele pytań. Czy istnieje piąta płeć? Jak indonezyjskie duchy pomagają swatać? Do czego służą cukierki z cyjanku potasu? Kto pokłada bomby w oceanie? Jak wiele krwi przelano za goździki i gałkę muszkatołową? Czy można mieszkać trzy lata ze zmarłym? Dlaczego bawół jest droższy od samochodu? Ile talerzy warta jest śmierć dziecka?
Książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bezdroża to mistrzowskie połączenie autorefleksyjnej prozy podróżniczej, pasjonującego szkicu antropologicznego i frapującego reportażu.

„Anna Jaklewicz jest pozbawiona, tak częstego dzisiaj, nastawienia Wielkiego Odkrywcy. Bardzo przyjemnie wreszcie poczytać kogoś, kto nie musi koloryzować swoich przygód, a do tego po prostu wie o czym mówi.”

                                                                                                                                                  Tomek Michniewicz

„Gdy chce się widzieć więcej trzeba zejść ze słońca i stanąć w cieniu. Obraz się wyostrza, nabiera głębi, barwy stają się soczyste, pojawia się detal. Już nie tylko się WIDZI można też ZROZUMIEĆ. Anna Jaklewicz porusza się po Indonezji niespiesznie i uważnie. Patrzy na ten zalany słońcem kraj od drugiej – swojej – strony. Widzi i rozumie. „

                                                                                          Dariusz Fedor, Redaktor Naczelny „Kontynentów”

 

Link do książki: http://bezdroza.pl/ksiazki/indonezja-po-drugiej-stronie-raju-anna-jaklewicz,bepiat.htm

Anna Jaklewicz – Podróżniczka, archeolog i fotograf. Autorka książki Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje między innymi w „National Geographic TRAVELER” i magazynie podróżników „TamTam”. Organizatorka wypraw do Azji i pilotka wyjazdów trampingowych. Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty archeologiczne dla dzieci.

Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tyle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie, oraz nagrodę jury festiwalu 100droga. Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie Żywioły OFF na festiwalu Trzy Żywioły.

Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji, podczas której powstawała ta książka, została nominowana przez „National Geographic” do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

www.annajaklewicz.pl

Translate »