Paraolimpiada: jutro wielki sprinterski pojedynek

Paraolimpiada: jutro wielki sprinterski pojedynek

Już jutro sprinterski mistrz Michał Derus rozpocznie walkę o paraolimpijskie podium – Polak jest wymieniany wśród faworytów do złotego medalu w biegu na 100 metrów w kategorii T-47. Jego najgroźniejszymi rywalami będą Brazylijczycy.

Sprinter zmagania o złoto rozpocznie od biegu kwalifikacyjnego 10 września. Biegacze o wejście do niedzielnego finału będą rywalizować w dwóch grupach – pierwsza, w której znajdzie się Michał Derus, ruszy z bloków kilka minut przed godziną 17:00 czasu polskiego.

– Moimi najgroźniejszymi rywalami będą reprezentanci gospodarzy – Brazylijczycy Yohansson Nascimento i Petruccio Ferreira. Z tym drugim jeszcze nie miałem okazji bezpośrednio rywalizować – mówi Michał Derus, złoty medalista Mistrzostw Świata niepełnosprawnych w Lyonie i Doha oraz Mistrzostw Europy w Swansea i Grosseto.

Hafele_Michal_Derus_zawody

Wyższość nad Yohanssonem Nascimento Polak pokazał już w czasie przygotowań – wygrał z nim w finale prestiżowego Grand Prix w Londynie. Derus nie ukrywa, że nie może się już doczekać startu w Rio. – Igrzyska to dla sprintera najważniejsza impreza ostatnich czterech lat, a dla mnie nawet w całym życiu. W Brazylii pierwszy raz wystąpię na paraolimpiadzie. Cały sezon poświęciłem na przygotowania z myślą o najbliższym weekendzie – mówi Michał Derus.

Przygotowania do startu upłynęły pod znakiem wielu wyrzeczeń – setek godzin spędzonych na siłowni i bieżni, litrów potu wylanego na treningach i startów na kolejnych zawodach. To wszystko wymagało też nakładów finansowych. – Sport paraolimpijski potrzebuje konkretnego wsparcia ze strony sponsorów. Ja miałem to szczęście, że pomogli mi inni pasjonaci biegania, skupieni wokół „Biegu Po Moc” – dodaje Michał Derus. Stworzona przez firmę Häfele platforma pozwalała biegającym architektom
i meblarzom zamieniać kilometry na złotówki, które pomogły finansować treningi polskiego mistrza i spełnić marzenie o wyjeździe do Rio de Janeiro.

– Na paraolimpiadzie spróbuję złamać granicę 10,70 sekundy, czego bliski byłem pod koniec sierpnia, gdy wygrałem bieg na Memoriale im. Kamili Skolimowskiej. Skończyło się na 10,79 sekundy, a wierzę, że w Rio wynik uda się jeszcze poprawić – mówi Michał Derus.

Michał Derus to 26-letni zawodnik tarnowskiego „Startu” dotknięty dysmelią – dysfunkcyjną wadą lewej ręki. Swoją sportową karierę zaczął od pływania, ale szybko odkrył, że ma świetne predyspozycje, by zostać sprinterem. Talent udowodnił, zdobywając kolejne medale mistrzostw świata i Europy. Pojedynek z brazylijskimi zawodnikami pokaże, czy do tego dorobku dołączy paraolimpijskie złoto.

Translate »