Plecak na wagę złota! Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Plecak na wagę złota! Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nawet sześć kilogramów! Tyle może ważyć tornister ucznia szkoły podstawowej. To o kilka kilogramów za dużo. Jak wynika z zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, ciężar plecaka naszego dziecka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała. Nadmierna waga tornistra może powodować nie tylko bóle pleców, ale także poważne zmiany w budowie kręgosłupa, czy wpływać na zmniejszenie pojemności płuc. W świetle takich argumentów, tym bardziej należy zwrócić uwagę na odpowiedni wybór przedmiotu, który ma służyć naszym pociechom przez cały rok szkolny.

Przeciętnie, plecak waży od 0,5 do nawet 2 kg, dlatego wybierając model dla młodszych dzieci, warto zwrócić uwagę, aby był wykonany z lekkich materiałów. Pamiętajmy jednak, że workowaty plecak, bez profilowanych pleców, przegród, w których można uporządkować przybory i podręczniki oraz usztywnionego tyłu, nie nadaje się do noszenia ciężkich, sztywnych przedmiotów, ponieważ ich waga nie rozkłada się równomiernie. W celu poprawy ergonomii, plecak bezwzględnie powinien być wyposażony w szerokie, miękkie szelki, których rozmiar można regulować. Lepszy rozkład ciężaru zapewnią także dodatkowe paski ze sprzączką, zapinane na klatkę piersiową i talię. Znaczenie w wyborze ma także rozmiar – nie powinien on wielkością przekraczać pleców użytkownika. Dodatkowo, zwróćmy uwagę na profilowany tył – powinien dopasować się do kręgosłupa i sprzyjać utrzymaniu prawidłowej postawy.

Plecak jest fajny!

Usztywniony tornister waży zdecydowane więcej ze względu na swoją konstrukcję, przez co jego pakowność zmniejsza się. – Walizka na kółkach jest o wiele cięższa, co może sprawiać problemy przy przenoszeniu jej po schodach. Dodatkowo, wyrobienie sobie nawyku ciągnięcia bagażu jedną ręką może prowadzić do rozwoju wad postawy. Odpowiednio dobrany plecak jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Producenci prześcigają się w projektach, aby dostarczyć naszym pociechom produkty o modnej, nowoczesnej kolorystyce czy z wizerunkami ulubionych bohaterów – mówi Mateusz Łękawa, ekspert multibrandowych salonów sportowych 4Faces.

Plecak wagi lekkiej

Jak dbać o zdrowy kręgosłup naszego dziecka? Przede wszystkim często kontrolować zawartość plecaka. Do szkoły powinno nosić się wyłącznie potrzebne rzeczy – encyklopedie i ciężkie słowniki zostawmy w domu. Przyjrzyjmy się także przyborom szkolnym – niezbędne utensylia piśmiennicze przechowujmy w lekkim piórniku, imponujący zestaw kredek i mazaków nie jest niezbędny na co dzień. Dobierzmy także odpowiednio opakowania na drugie śniadanie – szklane pojemniki zastąpmy lekkimi, papierowymi. Zwróćmy również uwagę na odpowiednie umieszczenie przedmiotów w plecaku – ciężkie książki powinny znajdować się na dnie. Plecak bezwzględnie należy nosić na obydwu ramionach. Dodatkowo, pamiętajmy o inspirowaniu naszych dzieci do podejmowania codziennej aktywności fizycznej.

Translate »