Pół kalosz, pół sneaker. Jessie – kanadyjski patent na deszczową pogodę i przykład proekologicznej myśli produkcyjnej

Pół kalosz, pół sneaker. Jessie – kanadyjski patent na deszczową pogodę i przykład proekologicznej myśli produkcyjnej

Wraz z premierą sezonu wiosna & lato’ 2018 w kolekcji Kamika pojawiło się kilka nowych modeli obuwia przeciwdeszczowego. Niepozornie wyglądające kalosze idealnie wpasowują się w filozofię rozwoju marki, łączącej 120-letnią tradycją ręcznego wyrobu obuwia ze stosowaniem najnowocześniejszych zdobyczy technologii w przemyśle obuwniczym. Jeśli dodać do tego aspekty takie jak bazowanie wyłącznie na lokalnych komponentach, zdolność recyklingu czy wreszcie nieszablonowy i modny design, otrzymujemy but niemal kompletny. Taki jest właśnie damski model Jessie – kanadyjski patent na deszcz i pluchę, zaprojektowany z myślą o najbardziej wymagających fankach kaloszy.

Kandyjski Kamik znany jest w Polsce głównie z produkcji ocieplanych śniegowców na tęgie mrozy, zapewniających stopie komfort użytkowania w temperaturach spadających poniżej kilkudziesięciu stopni °C. To właśnie Kamik w swojej ofercie ma męski model Cody, odporny na temperatury dochodzące do – jak wykazały specjalistyczne testy – 74 kresek poniżej 0. Z kamikowych Alborgów (komfort do – 50 °C), jako butów do użytku w bazie, korzystali również polscy himaliści w czasie tegorocznej próby zdobycia K2 w ramach Zimowej Narodowej Wyprawy.

O ile w Polsce – nawet w czasie najchłodniejszych miesięcy – nie ma ryzyka wystąpienia aż tak niskich temperatur, o tyle ulewne letnie i jesienne deszcze czy zimowa plucha są zjawiskiem powszechnym. Dlatego warto na taką okazję mieć w swojej szafie obuwie, które nie tylko uchroni naszą stopę przed wilgocią, ale i zapewni pełny komfort użytkowania, równocześnie atrakcyjnie się prezentując.

Takim obuwiem jest tegoroczna nowość od Kamika – wspomniany Jessie. Reklamowany przez producenta hasłem „Part rain boot, part snekaer. All comfort” przedstawiany jest jako flagowy model, łączacy kanadyjską tradycję ręcznego wyrobu obuwia ze stosowaniem najnowoczesnych technologii. Co konkretnie wyróznia go na tle innych kaloszy? Cholewka została wykonana ze specjalnej, wolnej od PCV i zdolnej do 100% recyklingu gumy, zaprojektowanej zgodnie z technologią RubberHe. Dzięki temu, jest ona aż o 50% lżejsza od kauczuku pochodzenia naturalnego i 30% od kauczuku syntetycznego. W praktyce, pojedynczy kalosz w rozmiarze 38 EU i wysokości 32 centrymetrów waży zaledwie 417 gramów. Zapewniając pełną wodoodporność, kauczuk pozostaje w pełni giętki i elastyczny, niezależnie od tempatury panującej na zewnętrz. Wytrzymałość materiału potwierdza fakt, iż sprawdzi się on również jako element odzieży ochronnej dla osób pracujących przy substancjach oleistych i chemicznych, mi.n. kwasach. Od środka cholewka Jessie łączy się z odprowadzjącą wilgoć (mogącą powstać wskutek zapocenia) dzianiną. Optmalne, anotomiczne dopasowanie do kobiecej stopy i wysoki stopień amortyzacji zapewnia ruchoma wkładka, wykonana z lekkiej, wtryskowanej pianki EVA. W tylnej części jest ona wyarźnie grubsza niż w przedniej, dzięki czemu dodatkowo chroni śródstopie i piętę. Ponadto, cechuje się ona właściowościami antybakteryjnymi i eliminującymi powstawanie przykrych zapachów. Co istotne, istnieje możliwość prania wkładki, bez utraty jej własciwosci. Ostatni kluczowy element stanowi wytrzymała, anypoślizgowa podeszwa, podobnie jak cholewka wykonana wg technologii RubberHe. Choć zaprojektowana została z myslą o użytku w mieście, dzięki mocno urozmaiconemu bieżnikowi sprawdzi się również w umiarkowanie wymagającym, nierównym terenie.

Warto tu podkreślić, iż Kamik jest marką silnie dążącą do produkcji zgodnej z zasadami CSR (Corporate Social Responsibility), czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Produkcja w Kanadzie, wyłącznie z lokalnych materiałów pozyskiwanych od miejscowych dostawców, zgodna z najwyższą troską o środowisko naturalne, to tylko najbardziej oczywisty aspekt. Zarządzający marką silny nacisk kładą m.in. na kwestię recyklingu swoich produktów. Jak Kamik podaje w oficjalnych danych, w trakcie roku poddają recyklingowi ilość gumy pozwalającą na wyprodukowanie aż 175 000 par kaloszy!

O ile mocno klasyczny, stosnowany i nawiązujący do tradycji, aspekt wizualny modelu Jessie jest kwestią gustu, o tyle faktycznie trudno odmówić mu cech łączych go z obuwiew stricte sneakerowym. Wygoda i komfort użytkowania, zastosowanie wytrzymałych materiałów, gumowa, stosunkowo gruba podeszwa, umozliwiająca ciche wykonywanie kolejnych kroków to cechy typowe dla „sneakersów” od strony praktycznej. Do tego dochodzi aspekt wizualny, czyli możliwość stosowania modelu Jessie w różnych stylizacjach, zarówno mniej lub bardziej casualowych, jak i sportowo – outdoorowych.

Translate »