Poziom 355 – nowa trasa w Kopalni Guido

Poziom 355 – nowa trasa w Kopalni Guido

Poziom 355 to zupełnie nowa, nie udostępniana do tej pory część zabytkowej Kopalni Guido. Stanowi on obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. Wyprawa na poziom 355 to górnicza szychta w pełnym ekwipunku. Trasa dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń.

m_IMG_8201

Ekwipunek

Przed zjazdem do nieczynnego oddziału wydobywczego na poziomie 355 pobierasz niezbędny ubiór ochronny: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm oraz lampę z pokrowcem. Chwilę potem sygnalista szybowy otwiera przed Tobą wrota szoli i zaczynasz zjazd na poziom 320, gdzie rozpoczyna się wędrówka w najgłębsze zakamarki kopalni.

m_IMG_8241

Szychta

Półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o nachyleniu od 15 do 25 stopni, wzniosy, zaniżenia i ciasne przejścia to krajobraz trasy na Poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego. Sztygar zleci ci przeniesienie rurociągu o wadze kilkudziesięciu kilogramów, naprawę przenośnika taśmowego, przycięcie drewnianego stempla i inne roboty, które masz za zadanie wykonać. Przekonasz się, że wysiłek w ciasnocie i zapyleniu kosztuje sporo sił.

 m_IMG_8261

Ściana

Punktem kulminacyjnym górniczej szychty na Poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o nachyleniu -10 stopni. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

m_IMG_8279

Ciemność

W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki.

m_LOL_3784

Na piwo i do łaźni!

Po wyjściu ze ściany wydobywczej Twoją kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony Kopalni Guido. Z górniczej szychty zwykle wraca się kolejką i Ciebie również nie ominie ta atrakcja. Opuszczając Poziom 355 udasz się na dworzec osobowy SO-1, gdzie w dalszą podróż zabierze cię elektryczna kolejka podwieszana. Stacja końcowa znajduje się w pobliżu pubu w Hali Pomp – tam odzyskasz siły dzięki wybornemu piwu „Guido” i innych specjalnościach zakładu. Po wyjeździe na powierzchnię nogi same zaniosą Cię pod rześki prysznic w górniczej łaźni.

 m_LOL_3881

Dodatkowe informacje:

Trasa dla osób pełnoletnich. Czas naszej górniczej szychty to około 3 godzin.

Przygotowujemy również wariant wycieczki po Poziomie 355 polegający na zwiedzaniu bez elementów szychty górniczej, z myślą o osobach pragnących zobaczyć surową kopalnię, lecz niekoniecznie czujących się na siłach wykonywać prace fizyczne.

Translate »