Przewodnik Merrell. Wakacyjne spływy po rzekach górskich

Przewodnik Merrell. Wakacyjne spływy po rzekach górskich

Sporty wodne to idealny pomysł na aktywny wypoczynek z dala od miejskiego szumu i zgiełku. Kontakt z naturą, ruch na świeżym powietrzu, kojący wpływ wody pozwalają na głęboki oddech i odcięcie się od codziennych trosk i zmartwień. Wyjazd na spływ w gronie przyjaciół to pozytywny dreszczyk emocji i okazja do budowania więzi zespołowych. Spływy po rzekach górskich są zróżnicowane pod względem trudności i używanego sprzętu. W tym przewodniku, przygotowanym przez markę Merrell we współpracy z Piotrem Sikorą ze Szkoły Kajakarstwa Górskiego i Raftingu Retendo, wyjaśnione jest czym się różnią poszczególne spływy, jak się do nich przygotować oraz jakie buty wybrać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Spływy po rzekach górskich dzielimy na: rafting, canoe rafting i kajaki.
Rafting to odmiana spływu rzecznego, do której używa się m.in. pontonów, jeszcze do niedawna był zarezerwowany jedynie dla wąskiej grupy zapaleńców. Obecnie, dzięki doskonale wyszkolonym instruktorom i nowoczesnemu sprzętowi, dostępny jest prawie dla wszystkich. Do spływu potrzeba grupy minimum 4 osobowej – taka ilość pozwoli na bezpieczne sterowanie pontonem. Pontony używane podczas raftingu różnią się od tych amatorskich. Profesjonalne pontony górskie posiadają uchwyty na stopy, które zabezpieczają przed wypadnięciem za burtę, dmuchaną podłogę oraz odpływy pozwalające na bieżące odprowadzanie wody. Rafting to najlepsza próba sił i odwagi. Jest idealnym pomysłem na weekendową wycieczkę rodzinną, albo aktywny wypad z przyjaciółmi. Wszystko zależy od wyboru trasy i jej stopnia trudności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Międzynarodowa skala trudności rzek górskich WW (White Water) określa jakie umiejętności są potrzebne, aby pokonać dany fragment rzeki. Skala obejmuje poziomy od I do VI.W Polsce rafting uprawia się np. na Dunajcu, który można zakwalifikować jako II poziom w skali WW. Oznacza to, że droga płynięcia jest nieskomplikowana, ale występują drobne przeszkody np. fale, małe odwoje i niskie progi. W niektórych miejscach woda nagle przyspiesza. Na świecie rafting uprawia się na rzekach o wyższym poziomie trudności, III- IV w skali WW, co sprawia, że sport jest bardziej ekstremalny. Jednak tak trudne rzeki w Polsce nie występują.
Najważniejszym elementem wyposażenia podczas spływu są buty do sportów wodnych, które sprawdzą się podczas brodzenia po wodzie, gdy konieczne jest wyjście z pontonu. Szkoła organizująca spływ wyposaży uczestników w kamizelkę asekuracyjną i kask, pianki neoprenowe czy kurtki kajakowe. Jednak o buty trzeba zadbać we własnym zakresie. Warto przyjrzeć się modelom marki Merrell z linii Performance Outdoor Water np. męskim Merrell Ultra Sport lub damskim Merrell Maipo.

HPW-U-041810 418

Planując spływ – można jeden dzień zarezerwować na rafting, kolejny natomiast na piesze wędrówki po okolicy. Buty z kolekcji Merrell Performance Outdoor Water sprawdzą się podczas hikingu, szczególnie gdy konieczne będzie przekraczanie drobnych strumieni.

Canoe rafting, czyli spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych kanadyjkach, charakteryzują się nieco wyższym poziomem trudności od raftingu. Dają jednak dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Jeśli prowadzone są pod opieką instruktora, nie wymagają dużych umiejętności technicznych i można je polecić nawet początkującym kajakarzom.

Na canoe rafting możemy zabrać te same buty, co na rafting. Ważne, aby zachowywały dobrą przyczepność, łatwo schły i dobrze trzymały się stopy. W kolekcji Merrell wiosna-lato 2014, oprócz wymienionych już modeli, znajdziemy też np. męski model Aquaterra. Został wykonany w konstrukcji Built to Get Wet z zastosowaniem szybkoschnących materiałów, a bieżnik i wierzch ułatwiają odprowadzanie wody.

24531_Aquaterra_299 zł

Jednoosobowe kajaki górskie to propozycja dla tych, którzy chcą spróbować bardziej wymagającego sportu pozwalającego poczuć zastrzyk adrenaliny. Zanim zdecydujemy się na kurs kajakarstwa górskiego warto trochę wcześniej zadbać o kondycję i wzmocnić górne partie ciała. Jeśli kilka tygodni wcześniej zapiszemy się na siłownię, z pewnością docenimy to podczas spływu.

Obuwie do uprawiania kajakarstwa górskiego powinno być lepiej ocieplanie z powodu częstszego kontaktu z zimną wodą rzeki. Modele Merrell Maipo, Ultra Sport czy Aquaterra sprawdzą się jeśli założymy skarpety neoprenowe. W tym przypadku warto mieć buty o pół numeru większe, aby skarpeta bez problemu zmieściła się do buta. Tym sposobem zachowamy komfort noszenia- wyjaśnia ekspert, Piotr Sikora ze szkoły Retendo. Bardzo ważne, aby buty zapewniały dobrą przyczepność. Merrell Ultra Sport zostały wyposażone w podeszwę Vibram®, która trzyma się mokrych i śliskich kamieni. Merrell Ultra Sport zdały egzamin podczas takich ekstremalnych sytuacji jak gonienie za kajakiem – mówi Piotr Sikora. Podeszwa nie jest zbyt miękka, co jest wadą niektórych modeli butów neoprenowych. Stopy nawet po całym dniu chodzenia nie są zmęczone – dodaje Sikora. Buty posiadają poduszkę powietrzną w podeszwie środkowej Merrell Air Cushion Midsole, które amortyzuje wstrząsy i poprawia stabilność. System pasków gwarantuje idealne dopasowanie do stopy, nawet bardzo szczupłej. Siateczka, z której wykonano buty sprawia, że nawet jeśli woda dostanie się do wewnątrz, jest szybko odprowadzana. Dla estetów nie bez znaczenia będzie fakt, że buty są ładne. Model Ultra Sport występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: stonowanej brązowo-czarnej i żywszej biało-żółtej z czarnymi elementami.

80201_Ultra_Sport_339 zł

W damskim modelu Maipo zastosowano podobne rozwiązania jak w Ultra Sport. Buty są lekkie, szybko schną i nie ślizgają się na mokrej powierzchni. Posiadają elastyczny kołnierz z Lycry®
i neoprenu. Dziurkowana wyjmowana wkładka EVA pozwala lepiej kontrolować wilgoć. O dobrą przyczepność butów zadba niezostawiająca śladów podeszwa M-Select WET GRIP.

Źródło: Informacja prasowa

Translate »