Rozwój Sztafety Górskiej. Dwudniowe święto biegania w Kudowie-Zdroju.

Rozwój Sztafety Górskiej. Dwudniowe święto biegania w Kudowie-Zdroju.

Międzynarodowa Sztafeta Górska to wydarzenie, które przebojem wdarło się do kalendarza biegów górskich w Polsce. Zawody rozgrywane w malowniczej Kudowie-Zdroju, niespotykana do tej pory formuła rozgrywania rywalizacji, jedna z piękniejszych tras w Polsce na dystansie SOLO oraz uczestnictwo między innymi czołowych polskich i czeskich zespołów spowodowały, że wielu biegaczy rozpoczyna swój biegowy sezon właśnie od pojawienie się w Kudowie. Organizatorzy Sztafety, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom biegaczy oraz lokalnego środowiska, postanowili iść za ciosem dodając do wydarzenia nowe biegi. I tak w pierwszy weekend kwietnia przyszłego roku poza dystansem Sztafety i Solo dojdą jeszcze: Półmaraton Błędnych Skał, Kudowska Dziesiątka oraz Junior Trail.

Dwudniowe święto biegania w Kudowie-Zdroju zapowiada się ekscytująco. Oczywiście biegiem głównym wydarzenia, od którego wzięła się nazwa imprezy i który wniósł tak wiele ożywienia w kalendarzu biegów górskich w Polsce jest Sztafeta Górska.

Sztafeta Górska to przede wszystkim rywalizacja zespołowa, na której wynik składają się indywidualne czasy zawodników na danym etapie. Do pokonania jest ponad 70 kilometrów w 3-osobowej sztafecie. Odcinki są zróżnicowane, najdłuższy wynosi ponad 29 km, a najkrótszy niespełna 22 km. Zróżnicowana jest też ilość przewyższeń na poszczególnych zmianach sztafety. Start wymaga więc nie tylko przygotowania sportowego, równego zespołu, ale też taktyki. Można wykorzystać predyspozycje poszczególnych zawodników w sztafecie. Co ważne w przyszłym roku zmienia się przebieg trzeciego etapu: Na trzecim etapie Sztafety Górskiej 3×20 nastąpi zmiana odcinka trasy, która związana jest z powstaniem rezerwatów Cisy na ternie Parku Narodowego Gór Stołowych. Tym samym nieco wydłuży się również dystans trasy SOLO. Zaktualizowane tracki GPX oraz profile, znajdziecie na stronie internetowej biegu, w zakładce TRASY.

TRASA SOLO 75 km

Dla tych, którzy nie znajdą partnerów do Sztafety, albo po prostu chcieliby zmierzyć się z trasą w samotności jest przewidziany dystans SOLO. Do pokonania jest cały dystans Sztafety Górskiej czyli około 75 km z przewyższeniami +3000/-3000 m.
Na trasie przewidziano 5 punktów odżywczych, a limit czasu ukończenia biegu wynosi 14 godzin.

TRASA JUNIOR TRAIL

Pomysł organizacji trasy dla najmłodszych jest wypadkową dwóch rzeczy. Po pierwsze coraz częściej obserwujemy, że start w zawodach dla uczestnika bardzo często oznacza zaangażowanie logistyczne całej rodziny czy grupy znajomych. Dodawanie więc nowych biegów ma na celu zachęcić do udziału w zawodach kibiców, osoby do tej pory towarzyszące wydarzeniu. Jeśli ściśle chodzi o trasę Junior Trail to będzie ona rozgrywana na 3 kilometrowej pętli, a w zależności od kategorii wiekowej, najmłodsi pokonają pętle jeden, dwa, lub trzy razy. Drugim powodem organizacji tej trasy jest wspólna chęć z władzami miasta Kudowa-Zdrój zaangażowania w zmagania sportowe najmłodszych mieszkańców popularnego uzdrowiska. Do rywalizacji przystąpią więc miejscowe kluby sportowe czy szkoły. Trasa oczywiście nie będzie płaska. Na 1 pętli zawodnicy będą mieli do pokonania ponad 100 metrów przewyższenia

W drugim dniu zawodów, a więc w niedzielę do rywalizacji przystąpią uczestnicy dwóch, nowych dystansów: Półmaratonu Błędnych Skał oraz Kudowskiej Dziesiątki

II Międzynarodowa Sztafeta Górska, start i meta Kudowa Zdrój, 2019.

Trasa Półmaratonu Błędnych Skał

Półmaraton Błędnych Skał wystartuje w niedzielę o godzinie 9:00, a do pokonania będzie dystans 21 km/+1000. Tak jak wskazuje nazwa, bieg zostanie poprowadzony po najpiękniejszych ścieżkach Gór Stołowych. Przewiduje się 2 punkty odżywcze, a limit czasu będzie wynosił 5 godzin. Limit uczestników to 500 osób.

Trasa Kudowska Dziesiątka

Trasa Kudowskiej Dziesiątki wystartuje również w niedzielę, ale o godzinie 9:30, a do pokonania poza dystansem, będzie około 400 metrów przewyższenia, w tym Góra Parkowa. Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy. Limit czasu ukończenia biegu wynosi 3 godzin.

Wielkim plusem całego wydarzenia są na pewno trasy. Organizator zawodów Piotr Hercog dzięki dobrej współpracy z władzami Parku Narodowego Gór Stołowych wytyczył trasy w najpiękniejszych częściach Parku. Tym razem Piotrowi udało się przekonać władze Parku Narodowego Gór Stołowych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, aby trasy przebiegała przez takie wyjątkowe miejsca jak: Skansen Pstrążna, labirynt Błędne Skały, Sovi Hradek, Kovarova Rokla, labirynt Szczeliniec Wielki czy Białe Skały. Kto bywał w Górach Stołowych ten wie, że trasa jest wymagająca nie tylko ze względu na przewyższenia, ale przede wszystkim jest mocno techniczna, z dużą ilością skał, korzeni, zakrętów, kładek.

Mamy nadzieje, że formuła i czas rozgrywania Sztafety Górskiej na tyle spodoba się zawodnikom, że do Kudowy ponownie przyjedzie nie tylko kilka bardzo mocnych sztafet, ale też będzie spora grupa uczestników chętnych do sprawdzenia swojej formy na dystansie półmaratonu lub „dziesiątki”.

Start zapisów na Półmaraton Błędnych Skał, Kudowską Dziesiątkę I Junior Trail: 3 grudnia 2019 roku o godz. 9:00 na stronie www.sztafetagorska.pl

Dwa dni i pięć tras. Spotkania, prelekcje, pokazy filmowe i Wy! Szykuje się naprawdę ciekawa edycja!

Serdecznie zapraszamy 04-05/04/2020

www.sztafetagorska.pl

Tekst: materiał organizatora, foto Piotr Dymus, Małgorzata Telega

 

Translate »