Sport – Biznes – Odpowiedzialność Kilka słów o organizacji Katowice Business Run

Sport – Biznes – Odpowiedzialność Kilka słów o organizacji Katowice Business Run

W niedzielę, 8 września, w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach, ruszy siódma edycja charytatywnego biegu Katowice Business Run. W sztafecie weźmie udział aż 3500 zawodników z kilkuset firm.

Główne hasło biegu brzmi „Pobiegniesz, pomożesz”. Celem organizatora – Fundacji Poland Business Run – jest wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Chęć pomocy, świetna atmosfera, zdrowa rywalizacja, a jednocześnie integracja pracowników wewnątrz drużyn sprawiają, że liczba uczestników z każdą edycją powiększa się. W tym roku pięcioosobowe zespoły pobiegną także w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie i po raz pierwszy w Szczyrku.

Think global, act local

Nad ogólnopolskim wydarzeniem pieczę sprawuje Fundacja Poland Business Run, wspierana przez lokalnych organizatorów. Tu właśnie spotyka się biznes z dobroczynnością. To lokalne firmy, w ramach wolontariatu, dbają o wszystkie aspekty organizacyjne wydarzenia. W tym roku w ich gronie znajdują się: Rockwell Automation, JCommerce, IT Kontrakt, DPS Software oraz Nexteer Automotive.

Rockwell Automation – lider branży automatyki przemysłowej i rozwiązań informatycznych dostarczający nowoczesne technologie z zakresu automatyzacji produkcji. Zatrudnia 23 tysiące pracowników w ponad 80 państwach. W Polsce firma jest obecna już ponad 20 lat, a od 10 lat stale poszerza swoją działalność na Śląsku. W tym roku po raz piąty staje na starcie nie tylko jako organizator, ale także aktywny uczestnik samego biegu. Dla tegorocznych beneficjentów pobiegnie prawie 50 zespołów, a pracownicy ponownie będą pełnić funkcję project managerów.

JCommerce – firma technologiczna, której główna siedziba mieści się w Katowicach. Już od 3 lat współorganizuje Business Run wspierając event w działaniach PR-owych. Co roku jest też aktywnym uczestnikiem biegu. Dwukrotnie jedna z jej drużyn – JHarty – zajmowała drugie miejsce na podium. Prezes Piotr Zyguła – wielokrotny maratończyk i pasjonat biegów – o Katowice Business Run mówi tak „To jedyna tak szeroko zakrojona inicjatywa w Katowicach, w której współpracujemy ze sobą na długo przed i po biegu. Dzięki niej nie tylko pomagamy co roku beneficjentom, ale budujemy też trwałe relacje biznesowe, które pomagają nam rozwijać śląski rynek nowoczesnych usług technologicznych”.

IT Kontrakt – jedna z pierwszych w Polsce spółek wdrażających rozwiązania i usługi IT dla biznesu, będąca liderem w obszarze Managed Services, Nearshore/Offshore, Information Technology Outsourcing. Już drugi rok z rzędu IT Kontrakt zdecydował się wesprzeć organizację KBR, koordynując komunikację z biegaczami. Firma bierze także czynny udział w zawodach – w tym roku wystawi pięcioosobową drużynę. Jeden z IT Kontraktowych zawodników i kapitan drużyny zarazem – Krzysztof Hankus, o imprezie mówi tak: „Udział w wydarzeniu, które łączy ze sobą świetną zabawę i pomoc potrzebującym to idealna forma spędzenia czasu. Natomiast fakt, że firma, której jestem częścią, jest jednym z organizatorów biegu w Katowicach, napawa mnie dumą i radością.

DPS Software – dostawca usług doradczych i rozwiązań informatycznych klasy CAD/CAM/CAE/PDM/ERP, wspomagających projektowanie, wytwarzanie, wykonywanie analiz inżynierskich oraz zarządzanie dokumentacją. DPS Software zadebiutował w zeszłym roku, nie tylko jako  współorganizator, ale również jako aktywny uczestnik biegu, wystawiając swoje drużyny w Katowicach, Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

Nexteer Automotive – globalny koncern motoryzacyjny z ponad 100- letnim doświadczeniem w produkcji systemów sterowania z siedzibą w USA. Nexteer Automotive współorganizuje Katowice Business Run niezmiennie od 2015r. W tym roku po raz piąty wspiera wydarzenie pod kątem logistyki i to dzięki nim wydawanie pakietów startowych w Katowicach zawsze idzie gładko. Pracownicy Nexteer swoją pracę porównują do sportu zespołowego, którego zasady są proste: działać z pasją i poczuciem obowiązku.

Dzięki doświadczeniu lokalnych organizatorów, którzy w wielu przypadkach zajmują się organizacją biegu z roku na rok, możemy stale rozwijać wydarzenie i dbać o nowe atrakcje. W tym roku planowane jest powiększenie strefy dziecka, gdzie na pociechy będzie czekać sporo niespodzianek.

Miasto Katowice – wieloletni partner biegu

W organizacji Katowice Business Run olbrzymi udział ma oczywiście miasto Katowice, które udostępnia tereny zielone, wspólnie ustala trasę, a także pomaga w organizacji i promocji wydarzenia. Bez przychylności i zaangażowania jego przedstawicieli imprezy tej najzwyczajniej w świecie by nie było. Tak siedem lat współpracy podsumowuje Marcin Stańczyk, zastępca Naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice: „Ogromnie cieszy nas fakt, że z roku na rok bieg spotyka się z coraz większym zainteresowaniem, że coraz więcej drużyn staje na starcie. Jego sukces nie wynika jednak wyłącznie z pewnej mody na bieganie, wydaje mi się, że powód tkwi raczej w tym, iż dzięki swojemu udziałowi w tej imprezie można komuś pomóc. Jestem przekonany, że wielką wartością tego wydarzenia jest właśnie to, że ma wymiar charytatywny. Druga ważna kwestia to ta, że Business Run daje okazję do spotkania ze znajomymi z pracy w ciekawych okolicznościach przyrody. Dolina Trzech Stawów, gdzie odbywa się sztafeta, jest przestrzenią, w której katowiczanie chętnie spędzają wolny czas, właśnie biegając, jeżdżąc na rowerze, rolkach, pływając kajakiem czy też spacerując bądź wypoczywając na plaży. W tym roku, podobnie jak we wcześniejszych latach, nie tylko angażujemy się w organizację biegu, ale również wystawimy swoje drużyny, z myślą nie tyle o wygranej, co raczej o dobrej zabawie. ​”

Jako, że event ma charakter cykliczny, miasto każdego roku stara się usprawniać formułę jego organizacji, by przyciągnęło jeszcze więcej zainteresowanych – nie tylko biegaczy, ale także ich rodzin i przyjaciół.

Beneficjenci Katowice Business Run 2019

Niemalże 160 wniosków od osób fizycznych – tak wyglądają tegoroczne statystyki zgłoszeń beneficjentów do Poland Business Run. Do tej pory bieg pozwolił na udzielenie kompleksowej pomocy 434 osobom z niepełnosprawnością ruchową. To właśnie historie ich życia są najlepszym potwierdzeniem sensu organizowania tego typu wydarzeń.

Na Śląsku w tym roku bieg pomoże między innymi Marlenie Lewandowskiej i Oliwierowi Małolepszemu, beneficjentom Katowice Business Run.

Marlena, 33-latka z Katowic, urodziła się z brakiem dwóch kończyn – prawej ręki i prawej nogi. Pracuje jako copywriter, jest pasjonatką fotografii oraz pływania, w tej dyscyplinie brała udział w paraolimpiadzie w Atenach. Nowa proteza pozwoliłaby Marlenie w dużej mierze rozwiązać problemy z kręgosłupem. Mogłaby także zacząć chodzić po górach. „Uwielbiam je, ale póki co mogę podziwiać tylko z daleka” –  tak odnosi się do swojego nowego marzenia Marlena.

Oliwier, 6-latek z Częstochowy, urodził się bez prawego przedramienia i dłoni. Zebrane środki pomogłyby w dofinansowaniu protezy. Sam o sobie mówi tak – „Lubię biegać, skakać i bawić się z rówieśnikami. Chociaż jest mi ciężko być całkowicie samodzielnym, świetnie sobie radzę. Nowe przeszkody, które stoją na mojej drodze są dla mnie kolejnym wyzwaniem”.

Wszystkie szczegóły dotyczące biegu Poland Business Run znajdują się na stronie internetowej www.polandbusinessrun.pl, na fanpage’u i wydarzeniu lokalnym Fundacji na Facebooku.

Translate »