Spotkanie z Tomem Owensem

Spotkanie z Tomem Owensem

W imieniu Amers Sports Polska oraz Sklepu Biegacza, serdecznie zapraszamy na spotkanie z Tomem Owensem, jednym z najlepszych biegaczy górskich na świecie, reprezentującym Team Salomona. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 19 30 w restauracji Bal na Zabłociu na ulicy Ślusarskiej 9.

W spotkaniu wezmą również udział Holy Page, jedna z najlepszych brytyjek biegających po górach, prywatnie partnerka Toma oraz zawodnicy Salomon Suunto Team: Natalia Tomasiak, Magda Łączak, Paweł Dybek, Piotr Hercog i Bartłomiej Przedwojewski. Podczas spotkania organizatorzy przewidzieli kilka niespodzianek.

Spotkanie poprowadzą Kuba Wolski (Magazyn Bieganie), Piotr Falkowski (Festiwal Biegowy), Przemysław Ząbecki (Amer Sports Polska).

Serdecznie zapraszamy!

Tom Owens jest bez wątpienia jednym z najbardziej inspirujących biegaczy z Wielkiej Brytanii, który od kilku sezonów zaliczany jest do ścisłej światowej czołówki biegów górskich. O Owensie po raz pierwszy zrobiło się głośno w 2010 roku kiedy Tom wraz z Andym Symondsem wygrał 8 – dniowy wyścig Gore-Tex Transalpine. W kolejnych latach budował swoją pozycję zajmując czołowe miejsca zwłaszcza w biegach typu skyrunning. W 2012 roku Tom zajął drugie miejsce za Kilianem Jornetem w kultowym Trofeo Kima. Niestety później przytrafiała mu się kontuzja, która wykluczyła go z rywalizacji w 2013 roku. Rok później Tom wrócił w wielkim stylu na Transvulkanii, gdzie zajął szóste miejsce, ustępując między innym Kilianowi i Luis Alberto. To był naprawdę dobry wynik, Transvulkania była chyba wtedy najmocniej obsadzonym biegiem w swojej historii, a Owens debiutował na tak długim dystansie (73 km). Potem było jeszcze trzecie miejsce na lodowym szlaku Taranteise i czwarte miejsce w Kima Trofeo.

Rok 2015 rozpoczął się dla Toma bardzo dobrze. Wygrana w Buffalo Stampede w Australii, szósta pozycja w prestiżowym Matterhorn Ultraks i świetne czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w IAU Trail w Annecy. W kolejnym roku Owens skupił się na serii Skyrunning Extreme, która wydawała się być dla Toma stworzona. Połączenie biegania w trudnym technicznie terenie z elementami wspinaczkowowymi czy w końcu umiejętność dostosowania się do ciągle zmieniającego się szlaku, to jest to, co Tom lubi najbardziej. Owens zwyciężył Tromo Skyrace, był piąty w Kima Trofeo, a finale Pucharu Swiata w Glen Coe Skyline zajął drugie miejsce. Ostatecznie drugie miejsce zajął też w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Skyrunning Extreme przegrywając jedynie o 2 pkt z Jonathanem Albonem.

Ubiegły rok z powodu kontuzji i skróconego okresu przygotowawczego nie był tak dobry dla Owensa jak 2016, Tom startował nieco mniej, ale i tak udało mu się zająć piąte miejsce w CCC oraz wywalczyć ósmą lokatę podczas Marathon Ultra Pirineu. Rok 2018 ma być dla Owensa szczególny. W tym roku Mistrzostwa Świata Skyrunning odbywają się w jego rodzinnej Szkocji, na trasach, które zna i na których trenuje. Z pewnością będzie należał do grona faworytów Mistrzostw. Tom Owens aktualnie posiada 912 punktów ITRA, co plasuje go na 13 miejscu na liście najlepszych biegaczy na świecie.

Holly Page, to jedna z najlepszych brytyjek, prywatnie partnerka Toma. Nie osiągała tak spektakularnych sukcesów jak Owens, ale z pewnością wiele biegaczek mogłoby pozazdrościć jej wyników tym bardziej, że biega od niedawna. W 2016 roku zajęła 4 miejsce w zawodach Pucharu Świata Skyrunning Extreme w Kima Trofeo. Rok 2017 był w jej wykonaniu bardzo dobry. Czwarte miejsca w silnie obsadzonych: Marathon Ultra Pirineu i Limone Extreme oraz zwycięstwo w Yangtze River Three Gorges International Trail Running z pewnością robią wrażenie.

Translate »