Sprzęt, który pozwoli przeżyć lawinę śnieżną

Największa szansa na uratowanie w przypadku zasypania lawiną śnieżną istnieje w pierwszych 15 minutach. Gdyby zdarzyło ci się spotkanie z lawiną, jest kilka rzeczy, dzięki którym możesz uratować czyjeś lub swoje życie. Przedstawiamy sprzęt, który zwiększa szanse na jak najszybsze dotarcie do poszkodowanego lub umożliwia pozostanie na powierzchni lawiny.

lawina_fot1

Detektory lawinowe

Detektor to zminiaturyzowane urządzenie elektroniczne działające jako nadajnik i odbiornik fal radiowych. Pamiętajcie, by podczas wyjścia w góry urządzenie było włączone zawsze na nadawanie! Natomiast świadkowie na miejscu wypadku powinni natychmiast przełączyć swoje detektory na odbiór. Odbiornik dzięki regulowanej czułości i antenie kierunkowej pozwala na zlokalizowanie nadającego urządzenia z odległości około 40 m, z dokładnością do około 0,5-1 m. Kierując się sygnałem wysyłanym przez detektor zasypanego, jest możliwe precyzyjnie namierzenie miejsca, w którym leży zasypany, co pozwoli na szybsze wydobycie z lawiny.

lawina_fot2_detektory

Zasady dotyczące detektorów lawinowych:
– przed wyjściem kontrola stanu baterii (min. 50%);
– nie używać akumulatorków!
– powinien być noszony na spodniej (najlepiej ostatniej nierozpinanej) warstwie odzieży;
– należy założyć na siebie od razu podczas ubierania;
– włączamy od razu po wyjściu na wycieczkę;
– przed wyjściem w teren warto skontrolować jego działanie.

Sondy lawinowe

Sonda to składany bądź skręcany z około 0,5 m odcinków metalowy pręt lub rurka, o długości 2-3 m. Służy do sondowania (wbijania) w śnieg celem namierzenia (wysondowania) dokładnego położenia zasypanego przez lawinę. Po namierzeniu detektorem zasypanego sondujemy to miejsce, by dokładnie określić położenie zasypanego. Wbijamy sondę co 25-30 cm i w ten sposób jesteśmy w stanie wysondować sylwetkę zasypanego oraz głębokość, na jakiej on leży.
Pamiętaj! Jeśli wyczułeś zasypanego NIE wyciągaj sondy, tylko kop „za sondą”!

lawina_fot3_Sonda Guide Probe 300 BLACK DIAMOND

Łopaty śnieżne

W skład żelaznego zestawu sprzętu lawinowego wchodzi także łopata – może być składana, metalowa lub z tworzywa. Jeżeli wysondowaliśmy zasypanych dość płytko pod powierzchnią śniegu, to odkopujemy ich jak najszybciej od góry. Jeżeli głęboko – podkopujemy z boku, żeby nie zadeptać poduszki powietrznej. Najważniejsze jest odsłonięcie głowy w pierwszej kolejności, a następnie ocena przytomności oraz udrożnienie dróg oddechowych.

lawina_fot4_Łopata Deploy 7 BLACK DIAMOND

Plecaki z poduszkami powietrznymi

1. Plecak typu ABS

Plecak, w którego bocznych kieszeniach (lub również w górnej) są zamontowane balony, które po uruchomieniu systemu (zerwaniu zawleczki jak w spadochronach) wypełniają się gazem sprężonym w butlach na dnie plecaka, a częściowo powietrzem z otoczenia. Dzięki temu posiadacz takiego plecaka nie jest wciągany przez lawinę w głąb, tylko unosi się na jej powierzchni. Plecaki takie nie zapobiegają jednak urazom mechanicznym w wyniku uderzenia czy zgniecenia.

lawina_fot5_Plecak Escape 30 ABS

2. Plecak Snowpulse

Działa podobnie jak ABS: 150-litrowy balon wystrzeliwany jest za pomocą pojemnika ze sprężonym powietrzem, dodatkowo jednak chroni kręgosłup szyjny i głowę przed urazami.

lawina_fot6_Snowpulse

3. Plecak BCA Airbag

Działa podobnie jak poprzednie – 150-litrowy balon wystrzeliwany jest za pomocą pojemnika ze sprężonym powietrzem. Dodatkowo chroni częściowo głowę przed urazami.

lawina_fot7_BCA

System Avalung Black Diamond i plecaki z Avalungiem

System Avalung został opracowany przez firmę Black Diamond. Pozwala oddychać pod śniegiem za pomocą rurki, która pochłania dwutlenek węgla z procesu oddychania i wydala na zewnątrz. Powietrza powinno starczyć na 58 minut. Może być noszony oddzielnie lub w całości z plecakiem.

F01_Avalung_Straight

To tylko wycinek wiedzy dotyczący lawin. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zachęcamy do odbycia kursu lawinowego.

W artykule zostały wykorzystane materiały szkoleniowe Szkoły Wspinania Kilimanjaro Waldka Niemca. Aby dowiedzieć się więcej nt. oferty szkoleń, zajrzyj na stronę: www.kilimanjaro.com.pl.

Sprzęt, o którym piszemy, można znaleźć w dziale sprzęt lawinowy w sklepie internetowym Waldka Niemca.

LINK DO DZIAŁU:
http://www.sklep.kilimanjaro.com.pl/pl/c/Sprzet-lawinowy/96

Pełną wersję tekstu i więcej informacji na temat lawin znajdziecie na stronie www.ceneria.pl.
http://www.ceneria.pl/Lawina_sniezna_z_jakim_sprzetem_mozna_przezyc,7260,444,0,1,I,informacje.html

Podpisy do zdjęć:
Źródło: Szkoła Wspinania Kilimanjaro, www.kilimanjaro.com.pl

Translate »