Startuje Golden Trail World Seires. Bartłomiej Przedwojewski wśród faworytów!

Startuje Golden Trail World Seires. Bartłomiej Przedwojewski wśród faworytów!

Już w najbliższą niedzielę, punktualnie o godzinie 09:00 wystartuje Olla de Núria, zawody otwierające tegoroczne zmagania w cyklu Golden Trail Series. Przed zawodnikami, stosunkowo krótka, ale wymagająca trasa 21,5 km/+1940 metrów. Aż 70 % biegu odbywa się powyżej 2700 m n.p.m, a biegacze nawet przez choćby 1 metr nie dotkną asfaltu. Rekordy trasy należą do Kiliana Jorneta – 2:14:56 (2009 rok) oraz Mireji Mioro – 2:36:00 (2011 rok). Na listach startowych oczywiście Polacy. Do Hiszpanii wybiera się naprawdę mocna ekipa: Dominika Stelmach, Bartłomiej Przedwojewski, Krzysztof Bodurka, Marcin Rzeszótko.

Listy startowe na poszczególne biegi serii GTWS 2021 pozwalają przypuszczać, że będzie to najmocniej obsadzony cykl zawodów jaki odbywał się do tej pory w swojej historii. Najlepsi biegacze górscy świata będą rywalizować w sześciu kultowych wyścigach:

– Olla de Nuria – 21,5km/+1940,

– Mont Blanc Marathon (Francja) – 42km/+2780,

– Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22 km/+1700,

– Sierre-Zinal (Szwajcaria) – 31 km/+2200,

– Pikes Peak Marathon (USA) – 42 km/+2382,

– Ring of Steall Skyrace (Szkocja) – 29 km/+2382

Wielki Finał odbędzie się 6 listopada 2021 w ramach Marathon K42 Adventure w Patagonii w Argentynie.

Olla de Núria to zawody, które w tym roku zastąpiły w cyklu słynną Zegamę. Bieg w Kraju Basków nie mógł się odbyć ze względu na pandemiczne restrykcje w tym regionie.  Jednak pewne jest, że Olla de Nuria godnie zastąpi baskijskie zawody. Wyścig rozpoczyna się i kończy w Santuari de Núria (1900 m), a trasa wspina się na niektóre z najbardziej znanych szczytów Pirenejów, w tym: Puigmal (2913 m), Pic del Segre (2809 m), Pic de Finestrelles (2827 m), Pic de Noufonts (2651m) prowadząc wzdłuż granicy między Hiszpanią a Francją. 72% wyścigu odbywa się na wysokości powyżej 2700 m w środowisku, do którego można dotrzeć tylko pociągiem lub pieszo.

Bieg będzie z pewnością niezwykle szybki, a trasa nie wybaczy choćby najmniejszego błędu. Wydaje się, że taktyka w tym biegu będzie odgrywała drugorzędną rolę. Na trasie po prostu nie będzie chwili wytchnienia, żeby się liczyć w stawce trzeba pobiec bardzo mocno od samego początku.

Tegoroczna edycja GTWS bez wątpienia przyciągnie jeszcze większą liczbę najlepszych zawodników na świecie. Zeszłoroczny niemal zupełny brak możliwości rywalizacji, popularyzacja biegów górskich oraz wysokie gratyfikacje finansowe sprawiają, że biegami górskimi interesują się już biegowe elity z różnych środowisk sportowych, a także wschodzące gwiazdy nowych międzynarodowych drużyn! Ta edycja z pewnością będzie fascynująca! Przjrzyjmy się niedzielnym listom startowym.

Faworytki

Do rywalizacji wraca Judith Wyder (Team Salomon, Szwajcaria), zwyciężczyni GTWS 2019, rekordzistka tras Dolomyths Run i Ring of Steall. Judith pojawi się w tym roku w górach po urodzeniu drugiego dziecka i z pewnością będzie chciała wrócić na tron na którym zasiadała dwa lata temu. Najgroźniejszą przeciwniczką dla Judith będzie jej teamowa koleżanka i zarazem rodaczka Maude Mathys – zwyciężczyni GTC 2020 oraz rekordzistka tras Sierre-Zinal i Pikes Peak Marathon. Wystartuję również Rachel Drake (Team Nike, USA), druga w klasyfikacji generalnej GTC 2020, która będzie chciała udowodnić, że na trudnych technicznie i zróżnicowanych trasach jest w stanie biegać tak samo szybko jak na Azorach. Jest Blandine L’Hirondel (Team Hoka One One, Francja), która stała na najniższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej GTC 2020.
Ponadtto zobaczymy Denisę Dragomir (Red Bull/Merrell, Rumunia), Mistrzyni Europy Skyrunning 2019. Holly Page (Adidas). Terrex, Wielka Brytania), Fanny Borgstrom (The North Face, Szwecja), Mathilde Sagnes (Team Hoka One One, Francja) Dani Moreno (Hola One One/Rabbit, USA), oraz reprezentantki gospodarzy HOihana Azkorbebeita (Team Merrell, Hiszpania), Oihana Kortazar (Team Salomon, Hiszpania), Nuria Gil (Team Salomon, Hiszpania).

Faworyci
Przede wszystkim w tym roku na trasie GTWS zobaczymy dwóch niezwykle szybkich Włochów. Davide Magnini (Team Salomon, Włochy) to zwycięzca Mont-Blanc Marathon i Dolomyths Run w 2019 r., drugi zawodnik w klasyfikacji generalnej GTWS 2019. Z kolei Nadir Maguet (Team La Sportiva, Włochy) to zwycięzca Ring of Steall 2019, biegacz o niesamowitym potencjale.  Poza tym na listach widnieją nazwiska takich mistrzów jak: Jan Margarit (Team La Sportiva, Hiszpania), Stian Angermund (Team Salomon, Norwegia), Thibaut Baronian (Team Salomon, Francja), Andrew Douglas (Team Hoka One One, UK),  William Boffelli (Team Crazy, Włochy) , Nicolas Martin (Team Hoka One One, Francja), Rémi Bonnet (Team Salomon, Szwajcaria). I wreszcie faworyt polskich kibiców, Bartłomiej Przedwojewski (Team Salomon Polska) który jest bardzo zdeterminowany do powtórzenia swojego sukcesu z jesieni ubiegłego roku, kiedy to zwyciężył w pandemicznej edycji cyklu.

Polacy

Warto zazanaczyć, że obok Bartka Przedwojewskiego udział w zawodach GTWS zapowiedzieli Marcin Rzeszótko (Buff The North Face Team Polska), który już w ubiegłym roku pokazywał swoimi starami, że stać go na bardzo szybkie bieganie. W niedzielę zobaczymy również Krzysztofa Bodurkę (Team Salomon, Polska), którego pechowa kontuzja wyeliminowała z rywalizacji w zeszłym roku.

Wśród kobiet mamy Dominikę Stelmach (Adidas Terrex) – chyba najbardziej wszechstronną polską biegaczkę, która będzie chciała się zmierzyć ze światową elitą na trudnych technicznie trasach. Najszybszą obecnie w Polsce biegaczkę górską – Martynę Kantor zobaczymy dopiero w rywalizacji w Chamonix.

,
Zapraszamy do śledzenia wyścigu NA ŻYWO, start o 8:45 w niedzielę 13 czerwca, na stronie głównej goldentrailseries.com n
Sprawdź teaser tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=P_H29zTOaO4

Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. . Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

Strona: goldentrailseries.com
Facebook: Golden Trail Series

Instagram: Golden Trail Series

YouTube : Golden Trail Series

Tekst: Salomon Polska, Golden Trai Series. Foto: Jacek Deneka/UltraLovers

Translate »