Wybieramy buty do biegania na okres jesienno-zimowy

Wybieramy buty do biegania na okres jesienno-zimowy

Nie chcesz rezygnować z biegania jesienią i zimą? W takim przypadku warto wyposażyć się nie tylko w ciepłą odzież, ale również w odpowiednie obuwie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy jego doborze?

Zasadniczo wtedy, gdy zamierzasz biegać zimą po odśnieżanych chodnikach, wtedy specjalne obuwie nie będzie ci koniecznie potrzebne. Musisz pamiętać tylko o tym, aby dobrać do nich cieplejsze skarpetki, aby twoje stopy nie były narażone na nadmierne zimno. Gdy jednak wolisz biegać w terenie, lepiej pomyśleć o zakupieniu specjalnych butów.

Obecnie w asortymencie wielu marek specjalizujących się w obuwiu sportowym znajdziemy modele przeznaczone specjalnie na okres jesienno-zimowy. Są one projektowane pod kątem panujących wówczas warunków, aby zapewnić właściwe bezpieczeństwo biegaczowi. To różnica tak jak w przypadku opon samochodowych na lato oraz tych na zimę, dlatego eksperci nie zalecają korzystania ze zwykłych butów wtedy, gdy pogoda nie jest sprzyjająca. Możemy wtedy narazić się na poślizgnięcia i kontuzje.

Butów do biegania w terenie znajdziemy obecnie bardzo dużo. W porównaniu do zwykłego obuwia cechują się nieco inną, bardziej masywną konstrukcją. Aby zagwarantować lepszą przyczepność, są one wyposażone w bardziej agresywny bieżnik, który powoduję, że nawet na śliskiej nawierzchni, na przykład lodzie czy mokrych liściach, ryzyko poślizgnięć będzie mniejsze. Niektóre buty do biegania jesienią i zimą są też wyposażone w specjalne wypustki czy kolce.

Obuwie to nie jest też tak mocno amortyzowane jak letnie, co przekłada się na lepszą stabilność. Najczęściej konstrukcja obuwia obejmuje specjalną płytkę stabilizującą zmontowaną w podeszwie, której zadaniem jest zmniejszenie elastyczność oraz czucia nierówności, które mogą pojawiać się na nierównych, trudnych technicznie terenach.

Oprócz tego obuwie do biegania zimą wykonane jest z innych materiałów. Wykorzystuje się wtedy najczęściej wodoodporne, grubsze tkaniny techniczne, które chronią stopy przed przemoczeniem – można biegać w nich bez problemu w śniegu czy od czasu do czasu wdepnąć w kałużę. Niektóre z butów mają też dodatkową warstwę izolacyjną, która zwiększa ciepłotę stóp.

Nie zapominaj też o grubszych skarpetkach, które będą chroniły stopy przed przemrożeniem. Dobrym pomysłem będzie zakupienie skarpetek wykonanych z wełny merino, która ma też naturalne właściwości termoregulujące. Gdy zamierzasz biegać po nieudeptanym ściegu, w takim przypadku warto zaopatrzyć się też w stuptuty – są to specjalne ochraniacze, które nakładane są na łydki i stopy. Zabezpieczają one przed przedostawaniem się śniegu do wnętrza obuwia.

Jeżeli szukasz dobrego obuwia do biegania jesienią i zimą, masz przed sobą wiele ciekawych modeli, na przykład specjalne buty do biegania Adidas. Możesz już teraz zakupić je w sklepie internetowym DoBiegania.pl – przy pierwszym zakupie na kwotę minimum 200 złotych otrzymasz kupon rabatowy na 40 złotych!

Translate »