Wytrzymała konstrukcja i zaawansowane funkcje GPS w nowym aparacie Panasonic LUMIX DMC-FT4

Firma Panasonic z przyjemnością przedstawia nowy aparat LUMIX DMC-FT4 z charakteryzującej się wytrzymałą konstrukcją serii FT przeznaczonej do aktywnego użytkowania w terenie. Aparat DMC-FT4 jest wodoodporny do głębokości 12 m, odporny na upadki z wysokości do 2 m, mrozoodporny do -10°C, a także zabezpieczony przed pyłem. Dodatkowo zawiera wbudowany system GPS z ponad milionem nazw miejsc, kompas, wysokościomierz i barometr dla użytkowników lubiących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

panasonic-ifl-logo1

Aparat DMC-FT4 charakteryzuje się nie tylko solidną konstrukcją, ale również wysoką jakością obrazu, którą osiągnięto przez zastosowanie obiektywu LEICA DC VARIO-ELMAR, 12,1-megapikselowego przetwornika Hi-Speed CCD i zaawansowanego procesora obrazu LSI Venus Engine. Aparat umożliwia szybką, wydajną obróbkę sygnału niezbędną do nagrywania wideo Full HD 1920 x 1080 w formacie AVCHD/MP4. Jego parametry umożliwiają również szybkie fotografowanie w trybie zdjęć seryjnych i błyskawiczne działanie układu autofokusa Sonic Speed AF, co pozwala uchwycić nawet najbardziej ulotne okazje do zrobienia zdjęcia.

Nowością w aparacie DMC-FT4 jest tryb obsługi manualnej, dający użytkownikom większą swobodę artystyczną, dzięki możliwości samodzielnego ustawienia czasu naświetlania i przysłony. Radość z fotografowania zwiększają różne tryby specjalne, w tym zdjęcia z interwałem czasowym, efekt miniatury i zdjęcia panoramiczne. Funkcja automatycznego retuszu pozwala nadać zdjęciom jeszcze bardziej atrakcyjny wygląd.

Dodatkowo tryb iA (inteligentnej automatyki) powoduje, że użytkownik może całkowicie zdać się na aparat w kwestii doboru parametrów zapewniających udane zdjęcia i filmy. Po włączeniu trybu iA wszechstronne funkcje urządzenia są stosowane automatycznie, dzięki czemu można fotografować bez uciążliwego regulowania ustawień przy każdej zmianie warunków. Komunikowanie się z innymi umożliwia funkcja LUMIX Image Uploader, przy użyciu której można natychmiast udostępniać zdjęcia w serwisie Facebook lub YouTube za pośrednictwem dowolnego komputera.

ft4 THEME

Panasonic z dumą przedstawia nowy model DMC-FT4, który bez wątpienia będzie niezawodnym towarzyszem przygód— niezależnie od tego, czy chodzi o nurkowanie, surfing, wspinaczkę, jazdę na nartach lub snowboardzie, biwakowanie, czy inne rodzaje aktywnego wypoczynku.

1. Solidny korpus o wytrzymałej konstrukcji i bogactwo funkcji dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu
Aparat DMC-FT4 jest wodoodporny do głębokości 12 m i odporny na pył odpowiednio do standardów „IPX8” i „IP6X”. Dzięki zastosowaniu gumowej wyściółki i szkła zbrojonego wewnątrz obudowy aparat DMC-FT4 charakteryzuje się szczelnym korpusem chroniącym przed skutkami zanurzenia w wodzie oraz styczności z pyłem, kurzem i piaskiem. Minimalne wymiary sekcji przesłony zapewniają jeszcze większą szczelność, dzięki czemu pod wodą aparat wytrzymuje ciśnienie do głębokości 12 m.

Aparat DMC-FT4 wytrzymuje upadek z wysokości 2 m zgodnie z amerykańskim standardem „MIL-STD 810F Method 516.5-Shock”. Zewnętrzną powierzchnię aparatu wzmocniono materiałem wstrząsoodpornym który zapobiega uszkodzeniu obiektywu w razie upadku. Obiektyw jest chroniony przez dodatkowy amortyzator, który tłumi siły wywołane uderzeniami. Wszystkie elementy aparatu DMC-FT4, w tym obiektyw, są poddawane specjalnym testom potwierdzającym mrozoodporność aż do temperatury -10°C.

Korzystając z wbudowanego systemu GPS, aparat DMC-FT4 wyświetla nazwę kraju/regionu, stanu/prowincji, miasta/wsi i punktu orientacyjnego na podstawie swoich wewnętrznych danych. Dzięki temu użytkownik na bieżąco otrzymuje informacje o miejscu, w którym robi zdjęcia i ma większą satysfakcję z fotografowania podczas podróży. Baza danych systemu GPS obejmuje 203 kraje i regiony, a także ponad 1 000 000 punktów orientacyjnych z 82 krajów i regionów. Zdjęcia i nagrania wideo z nazwami miejsc są automatycznie sortowane w aparacie w porządku alfabetycznym, co umożliwia szybki dostęp. Z nazw miejsc można również korzystać w dołączonym oprogramowaniu PHOTOfunSTUDIO 8.1 Advanced Edition. Ułatwiają one sortowanie i wyszukiwanie zdjęć. Wewnętrzny zegar aparatu jest automatycznie przestawiany na czas obowiązujący w aktualnym miejscu pobytu, dzięki czemu w razie wyjazdu lub powrotu do domu zegara nie trzeba ustawiać ręcznie.

6062_panasonic_dmc-ft4_blue

Ponadto model DMC-FT4 należący do serii FT, stworzonej specjalnie do aktywnego użytkowania na świeżym powietrzu, zawiera kompas, wysokościomierz, a nawet barometr, dzięki którym wyświetla i rejestruje wysokość n.p.m., ciśnienie atmosferyczne i orientację. Wysokościomierz służy również jako wskaźnik głębokości pod wodą. Wskazania wysokości są dokładniejsze dzięki wykorzystaniu danych GPS. Dostępny jest rejestr barometru, który pomaga w prognozowaniu warunków atmosferycznych, a także rejestr wysokościomierza informujący o dotychczasowej wysokości, na której znajdował się użytkownik. Wytrzymała konstrukcja, system GPS i zaawansowane urządzenia pomiarowe świetnie sprawdzą się w wielu różnych sytuacjach. Aparat DMC-FT4 można zabrać wiosną na ryby lub na biwak, latem na nurkowanie lub surfing, jesienią na wyprawę w góry, a zimą na narty lub snowboard — jest on całorocznym towarzyszem aktywnego wypoczynku, który umożliwia uwiecznianie niepowtarzalnych chwil na pięknych zdjęciach i nagraniach wideo.

Aparat DMC- FT4 jest wyposażony w wysokiej jakości obiektyw szerokokątny (28 mm) LEICA DC VARIO-ELMAR z 4,6-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik w aparacie 35 mm: 28–128 mm). Elementy optyczne prowadzone wewnątrz korpusu urządzenia zwiększają wytrzymałość mechaniczną obiektywu. Obiektyw aparatu — obejmujący 10 elementów i pryzmat w 8 grupach, w tym soczewkę ED i 5 soczewek asferycznych z 6 powierzchniami asferycznymi — spełnia rygorystyczne normy firmy Leica i zapewnia wyjątkowe parametry optyczne na całej powierzchni kadru. Dzięki nowo wprowadzonej technologii inteligentnej rozdzielczości w aparacie DMC-FT4 zastosowano funkcję inteligentnego zoomu, która około dwukrotnie zwiększa współczynnik zoomu bez pogarszania jakości obrazu (mimo zastosowania zbliżenia cyfrowego). Oznacza to zwiększenie pierwotnego 4,6-krotnego zoomu optycznego do 9,3-krotnego odpowiednika.

12,1-megapikselowy przetwornik CCD z dwukanałowym wyjściem sygnałowym umożliwia szybszy przesył sygnału na potrzeby operacji wymagających dużej wydajności, takich jak nagrywanie wideo Full HD w rozdzielczości 1920×1080 lub szybkie fotografowanie w trybie ciągłym. Jakość obrazu jest lepsza niż w zwykłych cyfrowych aparatach kompaktowych o wytrzymałej konstrukcji za sprawą większej czułości. Osiągnięto ją dzięki bardzo skutecznemu skupianiu światła w wyniku zastosowania większych mikrosoczewek nad pikselami przetwornika.

lumix-FT4adventL09

Wbudowany procesor obrazu Venus Engine zapewnia supernowoczesne funkcje obróbki sygnału, w tym inteligentną redukcję szumów.

Dzięki płynnej współpracy z przetwornikiem Hi-Speed CCD procesor Venus Engine szybko przetwarza duże ilości danych, umożliwiając nagrywanie wideo Full HD w rozdzielczości 1920×1080 oraz robienie zdjęć ciągłych z szybkością 3,7 kl./s przy pełnej rozdzielczości 12,1 megapikseli oraz do 10 kl./s przy rozdzielczości 3 megapikseli.

Jednocześnie wielozadaniowy procesor obrazu Venus Engine charakteryzuje się bardzo krótkim czasem reakcji. W połączeniu z układem autofokusa Sonic Speed AF ułatwia to uwiecznianie nagłych, ulotnych okazji do zrobienia zdjęcia.

3. Nagrywanie wideo Full HD 1920 x 1080 w formacie AVCHD/MP4
Mimo swojego niewielkiego korpusu aparat DMC-FT4 umożliwia nagrywanie obrazu wideo Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 z szybkością 60i (NTSC)/50i (PAL) w formacie AVCHD (MPEG-4/H.264)*. Format AVCHD zapewnia kompatybilność z urządzeniami audio-wideo, takimi jak telewizory HD i odtwarzacze płyt Blu-ray. Osobny przycisk na górze aparatu pozwala natychmiast rozpocząć nagrywanie wideo podczas robienia zdjęć, bez potrzeby wprowadzania dodatkowych ustawień. Użytkownik może również zdecydować się na nagrywanie wideo w formacie MP4 30p(NTSC)/25p(PAL), który zapewnia lepszą kompatybilność z komputerami.

Chcąc skuteczniej eliminować efekt rozmycia, stabilizator obrazu przeznaczony do nagrywania wideo w aparacie DMC- FT4 wyposażono w nowy tryb aktywny. W połączeniu ze stabilizatorem POWER O.I.S. tryb aktywny zachęca do nagrywania szerokokątnych filmów podczas aktywnego wypoczynku bez pogarszania jakości obrazu. W trakcie nagrywania wideo dostępny jest 4,6-krotny zoom optyczny, a także popularny tryb iA (inteligentna automatyka).

Nagrania wideo zawierają wysokiej jakości dźwięk zapewniany przez system Dolby® Digital Creator, dzięki któremu obrazowi towarzyszą bardzo realistyczne odgłosy.

4. Liczne funkcje zwiększające satysfakcję z fotografowania
Aparat DMC-FT4 zawiera 3 nowe tryby fotografowania — zdjęcia interwałowe, efekt miniatury i zdjęcia panoramiczne. W trybie zdjęć interwałowych po ustawieniu czasu rozpoczęcia, interwału i liczby zdjęć aparat zaczyna fotografować automatycznie. Dzięki temu można go zostawić w wybranym miejscu i uzyskać zapis nieruchomej obserwacji obiektu, np. rozkwitającego kwiatu, płynących po niebie chmur lub dzikich zwierząt.

63419_panas_2_mini

W trybie miniatury peryferyjne partie obrazu są lekko rozmywane oraz zwiększane jest nasycenie i kontrast, skutkiem czego zdjęcie wygląda jak diorama. Obraz wideo nagrywany w tym trybie jest odtwarzany z 10-krotnym przyspieszeniem, co daje zabawny efekt*. Tryb panoramy umożliwia robienie poziomych i pionowych zdjęć panoramicznych (o maksymalnym 360-stopniowym kącie obrotu) w taki sposób, że każde kolejno wykonywane zdjęcie częściowo pokrywa się z poprzednim.

5. Inne rozwiązania zwiększające satysfakcję z fotografowania

  • 2,7-calowy inteligentny ekran LCD z powłoką przeciwodblaskową
  • Sterowanie ręczne
  • Tryb zdjęć 3D
  • LUMIX Image Uploader
  • Opcjonalna obudowa do zdjęć podwodnych (DMW-MCFT3) wodoodporna do głębokości 40 m

Wodoodporność/pyłoodporność
Klasa wodoodporności/pyłoodporności tego aparatu odpowiada klasom „IPX8” i „IP6X”. Pod warunkiem ścisłego przestrzegania opisanych w tym dokumencie wytycznych dotyczących eksploatacji i konserwacji aparat może działać pod wodą na głębokości nieprzekraczającej 12 m przez czas nie dłuższy niż 60 minut. (*1)

Odporność na wstrząsy
Aparat jest również zgodny ze specyfikacją „MIL-STD 810F Method 516.5-Shock”. Aparat pomyślnie przeszedł próbę upadku z wysokości 2 m na sklejkę o grubości 3 cm. W większości przypadków upadek z wysokości nieprzekraczającej 2 m nie powinien spowodować żadnych uszkodzeń aparatu. (*2)

Nie jest to gwarancją braku zniszczeń, braku wadliwego działania ani wodoodporności we wszystkich warunkach.

Rekomendowana cena detaliczna modelu wynosi około 2000 PLN.

Źródło: Informacja prasowa

Translate »