Za nami II edycja zawodów crosstriathlonowych Xterra Poland

W dniach 12 – 13 sierpnia nad krakowskim zalewem Zakrzówek odbyła się II edycja zawodów crosstriathlonowych XTERRA Poland. Wzięli w niej udział nie tylko z Polski, ale również z innych krajów Europy, jak również z Nowej Zelandii czy z krajów afrykańskich. Był to dwunasty z czternastu przystanków w XTERRA European Tour. Równolegle rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w cross triathlonie.

Zawodnicy startowali w dwóch niezależnych wyścigach – na dystansie długim i krótkim. Oba obejmowały trzy konkurencje: pływanie (odpowiednio 1,5 km i 750 m), kolarstwo MTB (38 km i 19 km) oraz bieg (10 km i 5 km). Na dystansie długim swoich rywali zdeklasował Sam Osborne z Nowej Zelandii, który ukończył zmagania z łącznym czasem 2:31:58 h. Najlepszy z Polaków – Sylwester Swat – sklasyfikowany został na 11. pozycji, którą zapewnił mu czas 2:47:12 h. Wśród kobiet najlepszy wynik i 18. miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskała Brigitta Poor z Węgier. Jej łączny czas wyniósł 2:55:48 h. Z Polek najlepiej wypadła Sabina Rzepka – z czasem 03:17:08 zajęła 17. miejsce.

Na dystansie krótkim zwyciężył Czech Petr Velíšek, który osiągnął czas 1:33:08 h. Tuż za nim uplasował się najlepszy z Polaków – Michał Lisieński, z łącznym czasem 1:34:07 h. Łącznie w klasyfikacji generalnej dystansu krótkiego w czołowej dziesiątce uplasowało się aż ośmiu Polaków. Wśród kobiet najlepsza, z 13. miejscem w klasyfikacji generalnej i czasem łącznym 01:50:32 okazała się Rosjanka Aleksandra Levkovich. Najlepsza z Polek – Justyna Małek, z czasem 1:58:43 zajęła 27 miejsce.

XTERRA Poland to zawody zaliczane do tzw. rangi srebrnej. Dla najlepszych, oprócz nagród pieniężnych, przewidziane było 26 slotów na Mistrzostwa Świata XTERRA, które 29 października b.r. odbędą się na Hawajach.

Dodatkowo rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w cross triathlonie profesjonalistów i amatorów w różnych kategoriach wiekowych. Tytuł Mistrza Polski wśród profesjonalistów wywalczyli najszybsi Polacy na długim dystansie – Sylwester Swat wśród mężczyzn i Sabina Rzepka wśród kobiet.

Na zawodników czekały także dodatkowe atrakcje. Zorganizowano szereg imprez towarzyszących, takich jak XTERRA Run, XTERRA Swim, XTERRA Kids i XTERRA sztafety. Duże zainteresowanie wzbudziły także przygotowane stoiska, m.in. stoisko dotsport.pl oraz Hoka One One, gdzie można było przetestować najnowszą kolekcję innowacyjnych butów biegowych.

Chętni na własnych stopach mogli poczuć biegową rewolucję. Buty Hoka One One, mimo iż na pierwszy rzut oka wyglądające topornie, zaskakują niezwykłą lekkością i świetnym przetoczeniem stopy podczas biegu. Charakterystyczna gruba i szeroka podeszwa, z poszerzoną warstwą pianki EVA, zapewnia maksymalną amortyzację – nawet podczas najtrudniejszych warunków terenowych. Co więcej, łódkowaty kształt podeszwy wymusza lądowanie na śródstopiu, dzięki czemu ryzyko kontuzji spowodowanej niewłaściwą techniką biegu jest minimalne.  Wszystkie te aspekty sprawiają, iż buty Hoki cieszą się wzrastającym wzięciem nie tylko w kręgu ultramaratończyków, ale i zawodników uprawiających crosstriathlon. Zainteresowanie stoiskiem Hoki poczas II edycji zawód XTERRA Poland jest tego najlepszym potwierdzeniem.