Zapowiedź Wielkiego Finału Golden Trail World Series 2021

Zapowiedź Wielkiego Finału Golden Trail World Series 2021

Już w najbliższą sobotę 16 października 2021 r. odbędzie się Wielki Finał Golden Trail World Series.

Zawody pierwotnie zaplanowane zostały w Patagonii, ale w świetle ciągłych ograniczeń dotyczących podróżowania, ostatecznie odbędą się na El Hierro, jednej z Wysp Kanaryjskich. Na zawodników czeka zupełnie nowo wyznaczona trasa – The One Race o długości prawie 37 km/ +2862m. W zawodach zobaczymy 3 Polaków: Bartłomieja Przedwojewskiego (Salomon), wicelidera cyklu i jednego z pretendentów do zwycięstwa, Krzysztofa Bodurkę (Salomon), oraz  Marcina Rezszótkę (Buff/THF).

Przypominamy, że biegacze musieli wystartować w co najmniej 3 z 6 wyścigów kwalifikacyjnych (Olla de Nuria, Mont-Blanc Marathon, Dolomyths Run, Sierre-Zinal, Chiemgau Trail Run i Skyrhune) i zostać sklasyfikowanym w czołowej jedenastce, aby zostać zaproszonym do finału. Jeśli zawodnik nie znalazł się w pierwszej 11, ale brał udział w 3 z 6 wyścigów kwalifikacyjnych, mógł  wystartować w Wielkim Finale na własny koszt w limicie dostępnych numerów startowych.

W sobotę zawodników czeka nie lada wyzwanie. Biegacze  wystartują z miasta La Frontera (267 m n.p.m.), położonego w centralnej części wyspy. Następnie trasa będzie prowadzić m.in. do Jable de Mequena, gdzie na 5,5 km osiągnie najwyższy punkt biegu (1354 m n.p.m.) i dalej na wschodnią część wyspy, gdzie na 14 km zawodnicy dobiegną do plaży. Kolejne 8 kilometrów to trasa prowadząca do La Torre (877 m n.p.m.), skąd na biegaczy czeka ponowny zbieg w kierunku oceanu i plaży. Po 2-kilometrowym odcinku wzdłuż wybrzeża zawodnicy pokonają ostatni podbieg do Valverde (621 m n.p.m.) miasta, które jest stolicą wyspy. To będzie 32 kilometr biegu. Potem już „tylko” 5 km zbiegu nad ocean do Tameduste, gdzie zlokalizowana będzie meta.

Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi ta sama firma, która jest między innymi odpowiedzialna za transmisję takich wydarzeń jak Sierre-Zinal czy UTMB. W skład zespołu transmisyjnego wejdzie łącznie 18 osób. Ze względu na ukształtowanie wyspy, cała trasa zostanie pokonana bez pojazdów mechanicznych. W sumie w różnych punktach rozmieszczonych będzie 4 biegaczy-kamerzystów, 4 kamerzystów stacjonarnych i 1 pilot drona. Wśród operatorów kamer są sławne nazwiska, takie jak Sebastien Chaigneau, który przecież dwukrotnie stawał na podium UTMB czy Martin Gonzalez, złoty medalista olimpijski w kolarstwie górskim z IO w Sydney 2000!

Wyścig będzie transmitowany w całości przez ponad 4 godziny, a transmisja została tak skonstruowana, aby trasa bez pokrycia przez kamery miała jak najmniejszy wpływ na rywalizację i odbiór przez widzów. Komentarz w języku angielskim przeprowadzi Francuz Martin Gaffuri, a po hiszpańsku Albert Jorquera, który niedawno przecież komentował zwycięstwo Kiliana Jorneta w Salomon Ultra Pirineu. Transmisję będzie można śledzić na www.goldentrailseries.com oraz na kanale GTS na YouTube i Facebooku w dniu 16 października od 9 w rano czasu miejscowego.

Faworytki wśród kobiet

Jeszcze kilka tygodni temu, zwłaszcza po informacji, że Judith Wyder zmaga się z przewlekłą kontuzją, wydawało się, że wskazanie faworytki do zwycięstwa będzie niezykle proste. Szwajcarka, Maude Mathys po zwycięstwie w Olla de Núria, Marathon du Mont-Blanc i Sierre-Zinal odpuściła ostatnie biegi cyklu mając pewność prowadzenia w klasyfikacji generalnej przed Wielkim Finałem. Okazało się jednak, że Nienke Brinkman, która była druga na Sierre-Zinal (debiut w cyklu GTS), dostała wiatru w żagle do tego stopnia, że wygrała dwie ostanie odsłony cyklu: Chiemgau Trail Run w Niemczech i Skyrhune we Francji. Tym samym obie biegaczki dzieli w klasyfikacji przezd finałem różnica jedynie 12 punktów. Bezpośrednia rywalizacja zapowiada się więc fascynująco. Poniżej lista TOP 15 kobiet przed Wielkim Finałem.

1 – MAUDE MATHYS (SALOMON – Szwajcaria) – 300 pkt
2 – NIENKE BRINKMAN (SALOMON – Holandia) – 288 pkt
3 – ANAIS SABRIE (HOKA ONE ONE – Francja) – 254 pkt
4 – JUDITH WYDER (SALOMON – Szwajcaria) – 241 pkt (kontuzja)
5 – BLANDINE L’HIRONDEL (HOKA ONE ONE – Francja) – 222 pkt
6 – MARCELA VASINOVA (SALOMON – Czechy) – 221 pkt
7 – SARA ALONSO (SALOMON – Hiszpania) – 212 pkt
8 – DANI MORENO (HOKA ONE ONE/ RABBIT – USA) – 199 pkt
9 – ELISE PONCET (TEAM MATRYX – Francja) – 197 pkt
10 – CAITLIN FIELDER (FIEDLER FINE ART – Nowa Zelandia) – 187 pkt
11 – ODILE SPYCHER (SALOMON – Szwajcaria) – 183 pkt
12 – IRIS PESSEY (SCOTT RUNNING – Francja) – 180 pkt
13 – NURIA GIL (SALOMON – Hiszpania) – 177 pkt
14 – ANNA-STIINA ERKKILÄ (SALOMON – Finlandia) – 174 pkt
15 – KARINA CARSOLIO (SALOMON – Meksyk) – 160 pkt

Faworyci wśród mężczyzn:

W pierwszej częśc sezonu biegaczem pozostającym poza zasięgiem rywali był bez wątpienia Stian Angermund. Norweski biegacz z teamu Salomona wygrywał w tym roku wszystkie wyścigi GTWS, w których brał udział: Olla de Núria, Marathon du Mont-Blanc, DoloMyths Run. Dało mu to oczywiście prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Później Stian zdecydował się wystartować w UTMB gdzie chciał powalczyć o zwycięstwo na dystansie CCC (100 km). Jak pamiętamy, Norweg zszedł z kontuzją w połowie trasy. Czy wrócił już do formy z pierwszej części sezonu? Czy po kontuzji nie ma już śladu? To wie z pewnością tylko Stian. My najbardziej jesteśmy zainteresowani Bartkiem Przedwojewskim, który obecnie jest wiceliderem klasyfikacji generalnej ze startą 50 punktów do Stiana. Pamiętajmy jednak, że punkty w zawodach finałowych liczą się podwójnie. Bartek nie tylko jednak będzie chciał zaatakować pierwszą pozycję, ale również musi pamiętać o zawodnikach, którzy są w klasyfikacji za nim. A za Polakiem spory ścisk, a trzeba pamiętać, że o podium mogą powalczyć również zawodnicy z drugiej piątki klasyfikacji. Nie dość, że jak wspomniałem punkty liczone są podwójnie, to tacy  biegacze jak: Jan Margarit czy Frederic Tranchand w ostatnim wyścigu cyklu prezentowali wyborną formę.

Mamy nadzieje, że “dzień konia” będą mieli również dwaj pozostali Polacy Krzysztof Borurka i Marcin Rzeszótko, którzy z pewnością będą chcieli się pokazać z drobrej strony.

Mężczyźni TOP 15
1 – STIAN ANGERMUND (SALOMON – Norwegia) – 300 pts
2 – BART PRZEDWOJEWSKI (SALOMON – Polska) – 250 pkt
3 – DAVIDE MAGNINI (SALOMON – Włochy) – 234 pkt
4 – REMI BONNET (SALOMON/RED BULL – Szwajcaria) – 219 pkt
5 – ELHOUSINE ELAZZAOUI (SALOMON – Maroko) – 209 pkt
6 – THIBAUT BARONIAN (SALOMON – Francja) – 198 pkt
7 – FRANCESCO PUPPI (NIKE – Włochy) – 197 pkt
8 – SYLVAIN CACHARD (HOKA ONE ONE – Francja) – 180 pkt
9 – FRÉDÉRIC TRANCHAND (SCOTT – Francja) – 176 pkt
9 – JAN MARGARIT SOLÉ (LA SPORTIVA – Hiszpania) – 176 pkt
11 – ROBERTO DELORENZI (VIBRAM – Szwajcaria) – 169 pkt
12 – ANTHONY FELBER (TEAM MATRYX – Francja) – 162 pkt
13 – KRZYSZTOF BODURKA (SALOMON SUUNTO – Polska) – 159 pkt
14 – JOHANN BAUJARD (TEAM MATRYX – Francja) – 156 pkt
15 – CHRISTIAN MATHYS (BIENNE ATHLETICS – Szwajcaria) – 153 pkt

Zapraszamy do śledzenia wyścigu NA ŻYWO na stronie głównej goldentrailseries.com, profilu GTWS na Instagramie oraz na Facebooku jak też na kanale GTWS na You Tube.

Start o 09:00 (czasu lokalnego) w sobotę 16 pażdziernika.

Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. . Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

Strona: goldentrailseries.com
Facebook: Golden Trail Series

Instagram: Golden Trail Series

YouTube : Golden Trail Series

Tekst: Salomon. Zdjęcia: materiały organizatora (Jordi Saragossa/Philipp Reiter)

Translate »