Dalmacija Ultra-Trail – Dare 2b Team podbił Dalmację

Dalmacija Ultra-Trail – Dare 2b Team podbił Dalmację

W chorwackiej Dalmacji 21-23 października 2016 r. odbyły się zawody Dalmacija Ultra-Trail, przy okazji których biegacze mogli nie tylko rywalizować na trudnych technicznie trasach, ale także podziwiać piękno krajobrazów i zabytki historyczne regionu. W Chorwacji dobrze zaprezentowali się członkowie teamu Dare 2b – wszyscy stanęli na podium!

dut_2

Mimo że bieg organizowany był po raz pierwszy w tym roku, to przyciągnął międzynarodowe grono sportowców. Oprócz Chorwatów w zawodach wzięli udział również biegacze z sąsiednich krajów, jak: Bośnia, Słowenia, Czarnogóra i Serbia oraz z tak egzotycznych lub dalekich, jak: Singapur, Nowa Zelandia, Kanada, Stany Zjednoczone czy Rosja. Nie mogło zabraknąć również biegaczy z Polski. Do Chorwacji udał się cały biegowy team marki Dare 2b, w składzie:

Anna Kącka – tegoroczna zwyciężczyni Biegu Rzeźnika w parze kobiecej,

Emilia Romanowicz – II miejsce podczas Festiwalu w Krynicy 2016 na dystansie 34 km,

Paweł „Pigmej” Krawczyk – ostatnie osiągnięcia to zwycięstwo w Biegu Wielkoludka oraz w Vysokohorský beh cez Klin na Słowacji,

Łukasz Zdanowski – II miejsce w Salomon Ultra-Trail® Hungary na dystansie 115 km.

dut_1

Ich start dokumentował Jacek Deneka, fotograf wielu polskich biegów górskich, którego prace możemy podziwiać na profilu facebook UltraLovers.

Chorwaci wiedzą, że znany astronom, Mikołaj Kopernik, urodził się w Polsce, a sławna fizyk i chemik oraz laureatka Nagrody Nobla, Maria Skłodowska – Curie, była Polką. Po Dalmacija Ultra-Trail przekonali się, jakie talenty kryją się wśród uczestników biegu, którzy przyjechali z naszego kraju. Miejsca w czołówce na poszczególnych trasach świadczą dobitnie o sportowych kompetencjach Dare 2b Team. Łukasz Zdanowski zajął drugie miejsce na 110-kilometrowej trasie, Paweł „Pigmej” Krawczyk wygrał z dużą przewagą bieg na 60 km, a na trzecim miejscu w generalce na tym samym dystansie zameldowała się Anna Kącka, pierwsza kobieta. Na drugiej pozycji biegu na 20 km przybiegła Emilia Romanowicz. Do pierwszej zawodniczki straciła jedynie ok. 1 min. Wielkie gratulacje!

dut_3

Jak oceniają swój występ i pobyt w Dalmacji?

Łukasz Zdanowski:

Start w zawodach oraz cały wyjazd był świetną przygodą, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Trasa biegu 110 km, w której brałem udział, była bardzo wymagająca i techniczna Ponad 70% trasy biegłem w nocy, więc trzeba było bardzo uważać i wysilać wzrok. Na pewno impreza jest godna polecenia!

Emilia Romanowicz:

Dalmacja ujęła mnie pięknymi widokami, ale okazała się terenem dość trudnym technicznie, wymagającym pełnego skupienia podczas biegu. Dobrze odnalazłam się w swojej konkurencji. Lubię trasy górskie, na których poza umiejętnością napierania do góry, liczy się również technika biegu i szybkość.

Paweł „Pigmej” Krawczyk:

Malownicze zatoczki oglądaliśmy raz biegnąc wysoko nad nimi, wśród drzewek oliwkowych, a za moment byliśmy na ostrym zbiegu, gdzie czuć było orzeźwiającą bryzę, a fale były na wyciągnięcie ręki. Pod względem widokowym był to naprawdę piękny bieg, ale ciężki teren i dość trudna nawigacja wymagały dobrego przygotowania. Zdecydowanie warto było urwać się w październiku na krótkie wakacje, by po zawodach wykąpać się w ciepłym morzu z widokiem na góry!

Anna Kącka:

Trasę biegu 60 km oceniam jako bardzo biegową, ale też trudną i wymagającą – z powodu stromych, kamienistych zbiegów i żmudnych, długich podbiegów o niewielkim nachyleniu. Impreza została fajnie zorganizowana i jak na pierwszą edycję wyjątkowo dobrze. Z pewnością ma potencjał, żeby się rozwinąć w przyszłości.

Warto zaznaczyć, że członkowie Dare 2b Team to nie jedyni Polacy, którzy wystartowali w tym roku w Dalmacija Ultra-Trail. Ich entuzjastyczne opinie dotyczące organizacji i trasy przyciągną na pewno w przyszłym roku jeszcze większe grono rodaków.

Wyniki: www.stotinka.hr

Translate »