Jaki BMX wybrać dla swojego dziecka?

Jaki BMX wybrać dla swojego dziecka?

Nie od dziś wiadomo, że jazda na rowerze poprawia kondycję i pozytywnie wpływa na zdrowie. Zwykłe wycieczki rowerowe, nie są dla dzieci, aż tak atrakcyjne jak szaleństwa w skateparku. BMX może być więc świetnym prezentem na urodziny, Komunię lub Dzień Dziecka. Czym kierować się przy zakupie roweru BMX?

Rower BMX- krótka charakterystyka

Obecnie ten typ rowerów jest bardzo modny wśród nastolatków. Jego nazwa wzięła się od rodzaju kolarstwa, uprawianego na ziemnych torach. Jazda na BMX polega na unikaniu przeszkód i  wykonywaniu sztuczek na torach. W wielu miastach, a także na wsiach powstały niedawno skateparki, gdzie młodzi ludzie mogą doskonalić swoje umiejętności jazdy. Pozwalają one na bezpieczne uczenie się skoków na rampach. To doskonałe zajęcie dla młodego człowieka, które może nauczyć go dyscypliny i zaangażowania. Dodatkowo poprawi jego sprawność fizyczną.

Wzrost a rama

Wybór odpowiedniego roweru należy zacząć od dopasowania ramy do wzrostu użytkownika. Wpływa to przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Nieprawidłowo dobrana rama może przyczynić się do przeciążenia ciała, kontuzji i uszkodzenia kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ w czasie jazdy kierujący przyjmuje niewygodną pozycję. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na tę część roweru.

Jeżeli chodzi o wykonanie ramy, najczęściej można spotkać się z trzema rodzajami materiałów. Pierwszym z nich jest aluminium. Jest to materiał lekki, lecz słabo pochłaniający drgania. Przekłada się to na komfort jazdy. Drugim z nich jest stal węglowa Hi-Ten. Tworzywo to jest bardzo wytrzymałe, jednak dosyć ciężkie. Początkującym osobom może ono utrudniać naukę jazdy i wykonywania trików. Ramy rowerów BMX mogą być również wykonane z materiału stalowo- chromowego. Gwarantuje on stabilność i świetnie pochłania drgania. Nadaje się dla osób, które potrafią już dobrze jeździć.

Równie ważne koła

Drugim bardzo ważnym elementem w rowerze BMX są koła. Standardowe modele posiadają koła o średnicy 20 cali. Takie rozwiązanie sprawdzi się u każdej osoby powyżej 145 centymetrów wzrostu. Osobom poniżej tej wysokości zaleca się dobranie kół o średnicy 16 lub 18 cali. W tym przypadku równie ważny jest materiał opon. Powinien być on bardzo wytrzymały, ponieważ koła mogą szybko zniszczyć się, podczas używania roweru.

Czy hamulce są potrzebne?

W standardowym rowerze nie wyobrażamy sobie nie mieć hamulców. Jednak w przypadku rowerów BMX nie zawsze są one konieczne. Model bez hamulców powinno się wybrać, gdy głównie chcemy wykonywać powietrzne akrobacje na naszym pojeździe. Należy pamiętać, że w takim przypadku rower powinien posiadać węższe opony i grubsze pegi (rurki mocowane do osi koła). Jazda bez hamulców wymaga lepszych umiejętności. Nauka hamowania nogami i zeskakiwania z roweru może być trudna do opanowania. Model z hamulcami sprawdzi się u osób zaczynających swoją przygodę z tym rodzajem sportu. Hamulce dają poczucie bezpieczeństwa, w przypadku utraty równowagi.

Obecnie wybór rowerów BMX jest niesamowicie duży. Łatwo znaleźć model, który będzie odpowiednio dopasowany parametrami. Również wygląd takiego sprzętu z łatwością można dopasować  do oczekiwań dziecka. Oczywiście przy zakupie roweru warto zainwestować również w niezbędne dodatki. Bardzo ważny jest odpowiednio dobrany kask, który będzie chronił głowę w czasie upadku. Należy również zakupić rękawiczki, ochraniacze na piszczele, kolana i łokcie, a także stabilizatory kostek. Odpowiednio skomponowany zestaw uchroni Twoje dziecko przed niepotrzebnymi urazami.

Translate »