Najlepsze filmy o średniowieczu

Najlepsze filmy o średniowieczu

Okres średniowiecza wielu z nas z pewnością kojarzy się z rycerzami, jak i wiekami ciemnymi. To czas, w którym z pewnością współczesny hazard jak automaty do gry za darmo czy inne rozrywki miałyby pod górkę. Ten specyficzny czas został zaprezentowany nie tylko w licznych książkach, lecz także na srebrnym ekranie. Postanowiliśmy zatem wybrać kilka ciekawych filmów, które uważamy za najlepsze.

Kingdom of Heaven

Królestwo Niebieskie to film z 2005 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Jego bohaterem jest Balian, biedny kowal, który pogrąża się w smutku po śmierci żony. Nieoczekiwanie odwiedza go Godfryd z Ibelinu, który oznajmia mężczyźnie, że jest jego ojcem. Razem wyruszają do Ziemi Świętej, gdzie akurat panuje pokój między chrześcijanami a muzułmanami. Balian uczy się, jak zostać rycerzem, a następnie przejmuje majątek po swoim ojcu, gdzie chce rządzić swoją prowincją sprawiedliwie. Niestety polityczne intrygi doprowadzają do następnego konfliktu z Saladynem. Stawką jest tutaj Jerozolima, jak i los wszystkich chrześcijan.

Braveheart

Braveheart to film z 1995 roku w reżyserii Mela Gibsona. Przedstawia mocno przekoloryzowaną historię Williama Wallace’a. To historyczna postać, która pod koniec XIII wieku stała się przywódcą powstania Szkotów przeciwko rządom Anglii. William po śmierci rodziców zostaje przygarnięty przez wuja i razem odbywają wieloletnią podróż po Europie. Po powrocie mężczyzna zakochuje się w Murron. Biorą ze sobą potajemnie ślub. Niestety wkrótce dziewczyna ginie z rąk Anglików. Wszystko to staje się przyczyną rebelii Williama, która nie tylko może dać Szkotom wolność, lecz zagrozić samej Anglii. Braveheart to wielki sukces kasowy, który jednocześnie może pochwalić się 5 Oscarami, w tym dla najlepszego filmu.

Król

To najnowsza propozycja w naszym zestawieniu, która pojawiła się na rynku w 2019 roku. Film Davida Michôda to produkcja Netfliksa. Przedstawia nam losy księcia Hala. Jest on następcą brytyjskiego tronu, jednak nie zależy mu na władzy. Żyje zatem wśród ludu, pomijając dworskie życie i intrygi. Jednak po śmierci ojca jest zmuszony zasiąść na tronie, gdzie już jako Henryk V stanie przed wieloma problemami i dylematami. Nie tylko będzie musiał walczyć z przeciwnikami wewnętrznymi, lecz także czeka go wojna z Francją.

Outlaw King

Król wyjęty spod prawa to kolejna produkcja Netfliksa, tym razem z 2018 roku. Mamy początek XIV wieku. Szkocki opór został zdławiony przez króla Edwarda I. Jedną z osób, która musiała podporządkować się władcy jest Robert Bruce. Ten jednak nie jest w stanie dłużej znieść panowania Anglików i wszczyna rebelię. Wkrótce zostaje koronowany na króla Szkocji i musi poprowadzić swój lud do nierównej walki o niepodległość. Jednocześnie Bruce poślubia Elizabeth de Burgh, którą zaczyna darzyć coraz większym uczuciem.

Krzyżacy

Tym razem jedno z największych dzieł polskiej kinematografii. Film z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda to ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Do dziś jest rekordzistą pod względem liczby widzów w naszym kraju. Główną postacią jest tutaj młody rycerz, Zbyszko z Bogdańca. Zakochuje się on w Danusi, córce Juranda ze Spychowa. Dziewczyna zostaje jednak porwana przez rycerzy zakonu krzyżackiego. To tylko jeden z elementów rosnących napięć między Królestwem a Zakonem, którego finałem będzie imponująca bitwa pod Grunwaldem.

Oczywiście to tylko część z filmów, które opowiadają o okresie średniowiecza. Na naszej liście umieścić możemy również takie dzieła jak: Makbet, Robin Hood, Siódma Pieczęć, Imię Róży, Joanna d’Arc, Monty Python i Święty Graal, Rycerz króla Artura, Tristan i Izolda, 13 wojownik, Obłędny rycerz, Czarna Śmierć.  

Translate »