Planszówkowe prezenty na święta

Planszówkowe prezenty na święta

Mamy już prawie połowę listopada, to czas kiedy zaczynamy rozglądać się na poważnie za prezentami świątecznymi (których lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę). Jak dobrze wiecie na blogu od czasu do czasu pojawiają się recenzję gier planszowych w które gramy – albo z żoną albo też z naszym synem Tymonem. Bazując na naszych wspólnych doświadczeniach chciałem dzisiaj polecić Wam kilka tytułów, które z pewnością staną się udanym prezentem świątecznym. Co więcej – okres świąteczny to czas, gdy często mamy trochę więcej luzu a tym samym jest więcej czasy by poświęcić się wspólnej rozrywce

WYPRAWA DO BABCI

Jeśli chcemy zainteresować naszą pociechę pierwszą planszówką z prawdziwego zdarzenia to ten tytuł będzie do tego idealny. Nazwa może niespecjalnie mnie zaciekawiła ale gwarantuje Wam, że sama rozgrywka dostarcza niebywałych wrażeń. W tę grę mogą śmiało grać już trzy latki – to jedna z gier Egmontu (razem ze świetnym Parkiem Dinozaurów) stworzona z myślą  o najmłodszych. W tej grze nie ma rywalizacji, liczy się kooperacja wszystkich graczy i skupienie na celu. Gra uczy nieszablonowego myślenia ponieważ w jej trakcie gracze sami muszą wymyślać w jaki sposób pokonać przeszkody tak, by udało im się dotrzeć do babci. Doskonała zabawa dla całej rodziny!

Podstawowe informacje:

 • Liczba graczy: 1-8
 • Wiek graczy: 3–103
 • Czas gry: 20 min

KOT STEFAN

To gra, którą zapamiętam do końca życia. Podczas pierwszej rozgrywki z emocji zniszczyłem sobie szczur. Mechanika gry jest niezwykle prosta: jeden z graczy jest tytułowym Kotem Stefanem, reszta graczy myszami na serze. Gdy na kostce wypadnie kot ten próbuje złapać myszy, które starają się uciec. Można sądzić, że nic specjalnego ale… mój syn zaciskał mocno zęby z podniecenia podczas rzucania kością a ja będąc Stefanem tak bardzo chciałem szybko złapać mysz, że uderzałem drewnianym kubkiem „Kotem” w stół za mocno i… zostały tego ślady. Niezależnie od tego, jeśli lubicie gry gdzie liczy się zręczność – to jest  coś dla Was!

Informacje podstawowe:

 • Liczba graczy: 3-5 graczy
 • Czas rozgrywki: 15 minut
 • Wiek: 4-104 lata

DUUUSZKI W KĄPIELI

Duuuszki w kąpieli to kontynuacja niezwykle popularnej gry Duuuszki. W oba tytuły można grać razem lub oddzielnia, ja polecam Wam dzisiaj nowszy z nich. Ta gra z kolei jest już bardziej wymagająca. Samo zrozumienie zasad zajęło nam kilka minut – ale zdecydowanie było warto. To kolejny tytuł gdzie liczy się szybkość i spostrzegawczość. Dodatkowo przedmioty do gry są świetnie wykonane co zwiększa przyjemność z rozgrywki. Mimo że gra jest  teoretycznie od 8 lat świetnie radzi sobie w nią mój pięciolatek. To gra dla osób, które lubią imprezowe, szybkie tytuły.

Informacje podstawowe:

 • Liczba graczy: 2-8
 • Wiek graczy: 8-108 lat

POLSKA LUXTORPEDA

Teraz przyszedł czas na grę trochę innego typu. I nie, nie będzie to gra o polskich pociągach. Polska Luxtorpeda to szybka, karciana gra imprezowa w którą można grać w dwóch wariantach. W grze występują postaci i obiekty znane z polskiej historii ale są one tylko tłem do rozgrywki gdzie liczy się szybkość i refleks. Mnie na samym początku gra szczerze mówiąc nie zachwyciła ale już po 2-3 rozgrywkach złapałem bakcyla. Oferuje ona dużo radości i może stanowić również dobrą bazę do bliższego poznania naszego pięknego kraju!

FITS

Jeśli kiedykolwiek mieliście taki czas, że dużo graliście na komputerze w Tetrisa to Fits jest tytułem dla Was. Jako dziecko pamiętam, że na tablicy wyników w Tetrisie podpisywałem się PIPO bo tylko to potrafiłem napisać na klawiaturze. FITS daje nam możliwość (na czterech planszach) przypomnienia sobie jak wiele emocji mogą dać spadające kształty. Ze względu na różnorodność plansz gra się nie nudzi, uczy główkowania i daje mnóstwo frajdy. FITS to międzynarodowy bestseller, zdobywca ponad 10 nagród i nominacji – w tym do prestiżowej Spiel des Jahres tytułem najlepszej gry roku w Szwecji.

Informacje podstawowe:

 • Wiek: 8-108 lat
 • Liczba graczy: 1-4

UBONGO

U nas absolutny numer 1 jeśli chodzi o gry rodzinne. Gdy Tymon był jeszcze 4-latkiem już doskonale sobie w nią radził (niejednokrotnie wygrywając z nami!). Prosta mechanika, walka z czasem, nauka myślenia przestrzennego. Mamy w domu aż trzy wersje tego tytułu – tradycyjną, 3D i wersję podróżną, co świadczy o tym, że naprawdę ją uwielbiamy. Dwa poziomy trudności sprawiają, że można grać na równych zasadach nawet z młodszymi dziećmi. Na świecie tytuł sprzedał się w oszałamiającej ilości 2 500 000 egzemplarzy – absolutny must have!

Informacje podstawowe: 

 • Liczba graczy: 1-4
 • Wiek: 8-108 lat
 • Czas gry: 25 minut

EWOLUCJA

Na koniec zostawiłem nieco bardziej skomplikowaną grę z serii Egmont Geek. To jednak nieliniowa gra, która u nas w domu często jest wyciągana podczas długich wieczorów. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów zwycięstwa poprzez wyżywienie swoich gatunków zwierząt, zwiększenie ich populacji i dokonanie ewolucyjnych zmian zapewniających im jak najlepsze przystosowanie, a w konsekwencji przetrwanie. Każda rozgrywka jest całkowicie inna a to sprawia, że regrywalność jest niesamowita!

Informacje podstawowe:

 • Liczba graczy: 2-6
 • Wiek: 12+
 • Czas gry: 60 minut

Na koniec zostawiłem dla Was najlepsze. Jeśli zainteresowaliście się w/w tytułami (lub innymi z oferty EGMONT) to możecie wykorzystać kod rabatowy:

OUTDOOR

który obniża cenę wszystkich planszówek na EGMONT.PL aż o 40%

Kod jest ważny do końca bieżącego roku, tylko dla zarejestrowanych kupujących.

Translate »