Po kontuzji – ortopeda

Po kontuzji – ortopeda

Jak wiecie jakiś czas temu (dokładnie w 2016 roku) moje plany zakłóciła dość poważna kontuzja lewej nogi. W tym tekście chciałbym pokrótce opisać Wam, jak ortopeda może Wam pomóc, jeśli również Wam przytrafi się ta nieprzyjemna okoliczność.

Moja kontuzja miała charakter przeciążeniowy (jak się po czasie okazało wcale nie byłem przygotowany na przebiegnięcie dwóch maratonów tydzień po tygodniu). Prócz jednak wspomnianej kontuzji kolana w grudniu 2017 roku podczas biegu górskiego Winter Ultra Trail Małopolska również przytrafiła mi się niezbyt miła przygoda. Na oblodzonym zbiegu nieszczęśliwie przewróciłem się masakrując sobie środkowy palec prawej ręki (po czym biegłem z nim kolejne 25 kilometrów do mety). Również po tym drobnym urazie przez cztery miesiące odczuwałem jego skutki – a mogę powiedzieć, że odczuwam je do dnia dzisiejszego, i mam już umówione spotkanie z moim fizjoterapeutą (jak wykazało prześwietlenie nie doszło na szczęście do żadnego złamania).

W tym roku przed startem w EA7 Milano Marathon (udało mi się poprawić o ponad 10 minut rekord życiowy) musiałem przejść obowiązkowe badania u lekarza sportowego. (Nie)stety we Włoszech są takie obostrzenia, że bez podpisanego przez lekarza Medical Certificate nie ma możliwości wystartowania w zawodach. To mądre rozwiązanie bo sprawiające, że osoby, które nie są do tego przygotowane – po prostu nie mają możliwości startu w danych zawodach. A wiadomo, że maraton to spory wysiłek dla organizmu. Po wspominanych na początku tekstu niemiłych przygodach uznałem, że przyda się „przegląd całego mojego organizmu”. Właśnie dlatego skorzystałem z diagnostyki akrdiologicznej oraz analizy biomechaniki ruchu. Prócz tego musiałem wykonać pełną morfologię krwi, badanie moczu, spirometrię, echo serca oraz EKG spoczynkowe oraz wysiłkowe. Na szczęście mój organizm na razie nie ma jeszcze w planach odmawiać mi posłuszeństwa więc badania wyszły poprawnie.

Mam jednak dla Was jedną radę – jeśli mieliście jakiekolwiek urazy, przed wznowieniem treningów warto przejść się do ortopedy (np. ortopeda Bydgoszcz), by sprawdzić, że wszystko jest jak należy. Nie ma po co robić sobie krzywdy. Zaręczam!

Translate »