Przewodniki książkowe – kompendium każdego podróżnika

Przewodniki książkowe – kompendium każdego podróżnika

Sezon wakacyjno-urlopowy przed nami. Pewnie większość z nas zastanawia się jak wykorzysta urlop – gdzie pojedzie i co zobaczy. Moją zasadą jest to, że wszędzie gdzie jeżdzę zabieram ze sobą drukowany przewodnik. Dlaczego? Bo elektronika jest zawodna – może się zepsuć, może nie być zasięgu, może się najzwyczajniej w świecie rozładować. A przewodnik książkowy to źródło informacji, które nigdy mnie nie zawiodło. Bardzo ważnym elementem przed każdym wyjazdem jest wybór odpowiedniego przewodnika. Takiego, który wyczerpuje interesujące nas miejsca, który nie waży tony (w końcu sporo przemieszczam się z plecakiem na plecach) i jest wygodny w wyszukiwaniu.

Pamiętam do teraz jak dzięki świetnemu przewodnikowi po Rumunii z małżonką znajdowaliśmy miejsca niemal wolne od innych turystów, nie inaczej było gdy zawitałem na Maderę i miałem kilka dni na zwiedzanie. Chciałbym podzielić się z Wami kilkoma przewodnikami, które są warte zabrania ich ze sobą w podróż – mogą też być inspiracją do przyszłych planów wyprawowych. Artykuł podzieliłem na kontynenty, dla ułatwienia.

POLSKA

Polska na weekend

10 edycja bestsellerowego przewodnika, który powinno się rozdawać już w szpitalu każdemu noworodkowi. Niezastąpione źródło informacji i inspiracji do zwiedzania naszego przepięknego kraju oraz spędzania czasu wolnego. Polecam z ręką na sercu!

Polska Niezwykła XXL

Kolejne kompendium wiedzy o Polsce. Polska Niezwykła to nie tylko przewodnik ale również Atlas – pozycja, którą po prostu trzeba mieć na półce!

EUROPA

Alpejskie trzytysięczniki. Zachód. Tom III

Wydawnictwa Sklep Podróżnika to książki dla świadomych turystów, którzy szukają precyzyjnych informacji. Alpejskie trzytysięczniki. Zachód to bogate źródło wiedzy dla każdego, kto kocha wspinać się po Alpach. 161 dróg turystycznych i wspinaczkowych na trzytysięczniki w w Alpach Tessyńskich i Grupie Aduli, Alpach Walijskich, Masywie Mont Blanc, Alpach Graickich, Delfinackich, Kotyjskich i Nadmorskich.

Bałkany. Albania, Czarnogóra, Serbia, Macedonia, Kosowo, Bosnia i Hercegowina

Praktyczny przewodnik po najwspanialszych zakątkach Bałkanów napisany przez Aleksandrę Zagórską – Chabros, autorkę popularnego bloga Bałkany według Rudej – warto sięgnąć po to opracowanie!

AZJA

Chińskie ABC

„Chińskie ABC” to mała encyklopedia wiedzy o Chinach, jaką Chińskie Radio Międzynarodowe wydało w różnych krajach w ich rodzimych językach. Obejmuje szeroką gamę tematów dotyczących Chin, ich współczesności, ale także kultury, tradycji i obyczajów. Jest zbiorem podstawowych informacji o Państwie Środka z dziedziny polityki, geografii, ekonomii, historii, architektury, literatury, sztuki i wielu innych. Dla mnie jest książką, która zainteresowała mnie Chinami i przez którą mam zamiar kiedyś tam polecieć.

Azja Południowo-Wschodnia

Bardzo praktyczny, ilustrowany przewodnik po Azji. To kolejna pozycja z którą warto się zapoznać już przed wyruszeniem do egzotycznych krajów.

AMERYKA PÓŁNOCNA

Kanada

Wspaniałe źródło wiedzy o Kanadzie. Miejsca, do których kiedyś mam okazję dotrzeć, sporo wiedzy praktycznej. Seria Pascala w najlepszym wydaniu.

Kuba

Obowiązkowa lektura z serii Lonely Planet wydawnictwa Pascal dla tych, którzy chcą odwiedzić przeobrażającą się Kubę. Dużo informacji o planowaniu podróży, rozkładana mapa Hawany to tylko wybrane atuty tego wydawnictwa.

AMERYKA POŁUDNIOWA

Brazylia

„Brazylia. Przewodnik ilustrowany” to lektura pomagająca w przygotowaniach do wyjazdu, bezcenna pomoc podczas podróży i oryginalna pamiątka po powrocie z wojaży. Kolorowe fotografie zamieszczone niemal na każdej stronie pozwolą poczuć niezapomnianą atmosferę gorących plaż Brazylii, urokliwych kolonialnych miast i szalonych festiwali, w które obfituje tutejszy kalendarz.

Aconcagua i okoliczne pasma w Argentynie i Chile

Kolejne kompendium wiedzy dla odważnych turystów spragnionych trekkingu wokół (lub zdobycia) Aconcaguy – najwyższego szczytu całej Ameryki!

AFRYKA

Egipt. Oazy w cieniu piramid

Jeszcze kilka lat temu Egipt był jedną z najczęściej wybieranych destynacji turystycznych przez Polaków. Teraz sytuacja nieco uległa zmianie ale przewodnik na pewno się przyda – szczególnie, że wyloty do tego kraju są teraz zdecydowanie tańsze.

Atlas marokański

Na zakończenie Atlas Marokański – przewodnik dzięki któremu już mam wykupiony bilet do Marrakeszu i plan zdobycia Jebel Toubkal! 🙂

Jeśli chodzi o przewodniki turystyczne to oferta na rynku jest bardzo szeroka. Na pewno warto zwrócić uwagę na wiarygodne wydawnictwo ale także rok wydanie! Wydawnictwa, które wymieniłem mam nadzieję, że pomogą Wam poznać kolejne rejony świata!

Translate »