W góry w zimie – jakie marki odzieży wybrać?

W góry w zimie – jakie marki odzieży wybrać?

Zima to zdecydowanie najbardziej wymagająca pora roku w górach. Warunki – jak to w górach, potrafią zmienić się diametralnie dosłownie w mgnieniu oka. Sytuacji nie poprawia również bardzo krótki dzień oraz często wysoki śnieg, lód, silny wiatr i mróz.

Z drugiej jednak strony właśnie zimą góry wydają się być najpiękniejsze, przykryte białym płaszczem, nieokiełznane i zapierające dech w piersiach. Niezależnie od tego czy jesteś fanem skiturów, pieszych wędrówek, snowboardu czy pokonywania zasp śnieżnych do spędzenia czasu w trak wymagających warunkach musisz się przygotować.

Jeszcze zanim zaczęły być modne ruchy proekologiczne mające na celu zmniejszenie ilości produkowanych i posiadanych przez ludzi towarów byłem zdania, że zdecydowanie lepiej jest kupić jeden, droższy ale dobrej jakości produkt niż kilka tanich, które w sytuacji kryzysowej mogą nas po prostu zawieźć. Niestety ale najczęściej zamienniki/podróbki nie mogą poszczycić się wytrzymałością równą oryginałom.

Jeszcze gdy byłem gimnazjalistom dostałem od taty markowe buty górskie (moje pierwsze) – La Sportiva. Te jedne buty były ze mną przez całe gimnazjum i liceum, gdzie przemierzałem Beskidy we wzdłuż i wszerz i uwierzcie lub nie – mam je do teraz i gdyby nie ich sponiewierany wygląd to mógłbym powiedzieć, że niczego im nie brakuje. To tylko przykład, a takich miałbym więcej dlaczego warto wybierać często produkty markowe.

Przed podobnym dylematem stanąłem kilka lat temu, gdy zacząłem się więcej wspinać i trzeba było wyposażyć się w cały szpej od kasku i uprzęży poczynając na ekspresach i linie kończąc. Wiedziałem, że na zdrowiu nie ma co oszczędzać więc nie wybrałem tego, co jest najtańsze na półce ale znalazłem optymalne rozwiązanie, które w moim mniemaniu jest mnie w stanie bardziej zabezpieczyć i z którym czuję się w górach po prostu pewnie.

Dokładnie ta sama sytuacja jest z odzieżą i butami górskimi – które podczas spędzania czasu w zimą w górach powinny być najwyższej jakości. Tylko takie produkty zapewnią nam odpowiedni komfort oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Markami, które bez wątpienia są godne polecenia są na przykład Merrell, Salomon, Columbia czy Helly Hansen – znaleźć je można chociażby na yessport.pl. Każda z tych marek ma ogromne i wieloletnie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości produktów, które były sprawdzone przez dziesiątki tysięcy amatorów ale też rzesze profesjonalistów i zawodowych sportowców. Dlatego też szukając górskich, technicznych butów, które muszą spełniać moje wymagania odnośnie komfortu i nowoczesnych technologii często sprawdzam właśnie Salomona czy Merrella. Gdy szukam zaś kurtki turystycznej na warunki zimowe – Helly Hansen przychodzi mi z pomocą. Bielizna termoaktywna albo inne produkty, które grzeją? Technologia Omni-Heat od Columbii często staje się dla mnie pierwszym wyborem.

W szczycie sezonu letniego w góry można wybrać się w bawełnianym podkoszulku i krótkich spodenkach mając na stopach niskie, zwykłe buty. Zima to całkiem inna sprawa – tutaj odpowiedni ubiór może nam w skrajnych przypadkach uratować życie, dlatego w tym przypadku nie ma mowy o oszczędzaniu. Warto też brać pod uwagę ekologię – lepiej kupić jeden produkt i cieszyć nim się przez długie lata niż co sezon kupować nowe, tanie badziewie.

Translate »