Zegarek żeglarski – jaki wybrać?

Zegarek żeglarski – jaki wybrać?

Każdy żeglarz wyruszając w rejs, starannie dobiera swój ekwipunek. Bez odpowiedniego wyposażenia trudno jest bowiem poradzić sobie na odległych wodach, gdzie jest się zdanym jedynie na siebie. Na przestrzeni lat wyposażenie żeglarzy ulegało zmianom, ze względu na prężnie rozwijającą się technologię. Dziś wielu z nich nie wyobraża sobie rejsu bez zegarka.

Zegarki żeglarskie nie odpowiadają jedynie za mierzenie upływu czasu, ale posiadają również szereg innych funkcji. Solidnie wykonane, często ze stali nierdzewnej, multifunkcyjne i dopracowane pod każdym względem, pełnią między innymi rolę kompasu czy potrafią szybko wskazać lokalizację za pomocą GPS. Ich wysokiej klasy wodoszczelność sprawia, iż nawet w najtrudniejszych warunkach pozostają niezawodne. 

Czym się wyróżnia zegarek żeglarski?

Zegarki żeglarskie jak sama ich nazwa wskazuje, posiadają szereg dodatkowych funkcji, pozwalających na radzenie sobie w trakcie rejsu. Podstawowe z nich to żeglarski timer, stoper, kompas czy pokazywanie faz księżyca. Zegarki z wyższej półki to możliwość stałego odczytu prędkości, głębokość wody czy prędkość wiatru i wiele innych udogodnień. Stanowią zatem bardzo uniwersalne narzędzie, pełniące kilka ról, które ciągle mamy przy sobie. Dzięki ich wielofunkcyjności, bagaż potrzebny chociażby w trakcie regat mocno się zmniejsza.

Typowe zegarki żeglarskie regatowe posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające zadania w trakcie zawodów. Są to między innymi:

  • funkcja SYNC, pozwalająca łatwo zsynchronizować nasz zegarek z zegarem wyścigu
  • sygnały dźwiękowe, dzięki którym nie musimy patrzeć na zegarek np. podczas procedury startowej
  • podświetlenie elektroluminescencyjne, umożliwiające korzystanie z zegarka w nocy

Właściwie wszystkie zegarki żeglarskie posiadają bardzo wysoką klasę wodoszczelności, większość z nich minimum 10 ATM. W trudnych warunkach nie trzeba zatem martwić się zamoczeniem zegarka, a dobry zegarek żeglarski sprawdzi się także podczas pływania czy nurkowania.

Pojęcie zegarka żeglarskiego jest dość ogólne, ponieważ wpisuje się w nie dużo modeli sportowych, przeznaczonych do uprawiania innych dyscyplin. Dlatego przy wyborze zegarka należy skupić się przede wszystkim na wodoszczelności, kompasie i stoperze. Choć ten ostatni znajdziemy w 99% zegarków. Oczywiście jeśli startujemy w regatach, przydadzą nam się funkcjonalności opisane powyżej. W zegarku żeglarskim bardzo przydatny będzie również wbudowany GPS, ale w tym przypadku będziemy musieli się liczyć ze znacznie większym wydatkiem.

Najwyższej klasy zegarki żeglarskie, korzystające ze wszystkich dobrodziejstw dzisiejszej technologii, potrafią “na żywo” wskazywać prędkość łodzi, głębokość wody w miejscu gdzie się znajdujemy, a niektóre z nich pozwalają sterować jachtem z poziomu tarczy zegarka.

Jaki zegarek żeglarski?

Mnogość modeli zegarków żeglarskich, które są dostępne na rynku sprawia, iż trudno jest wybrać ten, który mógłby się sprawdzić w naszym przypadku. Warto zatem zaznajomić się z kilkoma polecanymi markami, które wypuszczają na rynek zegarki wysokiej jakości, sprawdzające się w różnorodnych warunkach.

Z podstawowej półki cenowej warto zwrócić uwagę na dedykowane modele od Casio:

  • Casio Yacht (ok. 150 zł)
  • Casio Yacht Timer (ok. 250 zł)

Za nieco większą kwotę możemy wybierać już między kilkoma producentami, znanymi z produkcji wysokiej jakości wyposażenia żeglarskiego. Są to następujące modele:

  • Zegarek Gill Race (ok. 320 zł)
  • Ronstan ClearStart™ (ok. 380 zł)
  • Casio SGW100–2B (ok. 420 zł)
  • Timex E-Kompass (ok. 750 zł)

Obecnie interesującymi modelami zegarków sportowych, spełniających funkcje żeglarskie i cechujących się wysoką jakością, pochwalić się może marka Garmin. Modele takie jak Garmin Quatix 6 bądź też dedykowany do żeglarstwa Quatix 6 Titanium GPS Marine Smartwatch to prawdziwe “kombajny”. Wszystkie posiadają funkcje GPS, co pozwala m. in. na wskazanie o prędkości łodzi i szybką lokalizację na mapie morskiej, ale również szereg innych udogodnień. Są to wskazania o głębokości wody, prędkości wiatru, synchronizacja z urządzeniami pomiarowymi na regatach, a nawet sterowanie silnikiem łodzi z poziomu tarczy zegarka.

Tutaj trzeba się jednak liczyć z wydatkiem grubo ponad 2000 złotych w przypadku starszego modelu Quantix 5, 3500 zł w przypadku Quantix 5 i blisko 5000 złotych za Quatix 6 Titanium GPS Marine Smartwatch,

Zestawienie zegarków żeglarskich zostało przygotowane we współpracy ze sklepem żeglarskim Maristo

Podsumowanie

Początkujący żeglarze doskonale poradzą sobie na wodzie z podstawowym zegarkiem żeglarskim i nie muszą wydawać kilku tysięcy złotych na profesjonalny sprzęt. Na wodzie doskonale sprawdzą się również zegarki sportowe do biegania czy jazdy na rowerze.

Jednak jeśli nasza przygoda z żeglowaniem zapowiada się na dłuższą, warto zainwestować w wysokiej jakości zegarek, tym bardziej że dedykowane modele Timex czy Garmin świetnie sprawdzą się także na co dzień oraz podczas innych aktywności.

Translate »