Jacek Pałkiewicz Książka Sztuka podróżowania – Zysk i S-ka

Jacek Pałkiewicz Książka Sztuka podróżowania – Zysk i S-ka

 

Eksplorator, reporter, członek elitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, powszechnie znany specjalista od survivalu.Trudno się z tym nie zgodzić, odbył bowiem samotnie rejs szalupą ratunkową przez Atlantyk, ocierając się mocno o granicę ludzkiej wytrzymałości, udowadniając przy tym, że ona zależy od nas samych. To jest ten człowiek, który uczył w rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów (program przetrwaniowy). Temu odkrywcy i podróżnikowi Benedykt XVI nadał Złoty Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice. A o kim mowa? O Jacku Pałkiewiczu, założycielu szkoły przetrwania we Włoszech, autorze wielu książek i artykułów prasowych. „Sztuka podróżowania” to tylko jedna z licznych prac tegoż pana, który przemierzył najbardziej niegościnne rejony Ziemi.

zysk-i-ska-logoKsiążka wydana przez wydawnictwo Zysk i S-ka w 2012 r., w formie poprawionej i uzupełnionej. Tak dla przypomnienia powiem, że pierwszy raz ukazała się w roku 2008. W obecnym wydaniu, w projekcie graficznym, uwzględniono w okładce, delikatnie tłoczone litery.

J-Pałkiewicz-Sztuka-podróżowaniea

Zawartość tytułowej książki, to wiele praktycznych, cennych porad i wnikliwych wskazówek, zilustrowanych pięknymi fotografiami, pochodzącymi z archiwum Autora. Nie wiem, czy coś zostało pominięte; są myśli o fascynacji przygodą, o turystyce masowej, o piętnie podróży, o roli internetu, o bezpieczeństwie kobiet, poruszane są kwestie ekstremy podczas wyjazdu w warunkach tropikalnych, jak też polarnych; nie zabrakło zagadnień z dziedziny survivalu. Jest tak wiele tych rzeczy, że wypisanie ich tutaj przypominało by, mówiąc językiem kinomaniaków, spojlerowanie.

Znajdziemy także wiele schematów, wykresów i tabel (np. Schemat planowania i organizacji podróży albo Panorama zagrożeń w mieście). Dlatego można przyjąć, iż niniejsza pozycja ma w jakimś sensie charakter naukowy, bez elementów hermetycznych, jest napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego.

Tekst o sztuce podróżowania nie jest relacją z podróży, lecz zbiorem doświadczeń i przeżyć, z przeciągu trzydziestu kilku lat, odkrywania mało dostępnych i trudnych zakątków świata przez J. Pałkiewicza. Jest takim treściwym informatorem, zarówno dla rodziny wyjeżdżającej na spokojny urlop, jak i dla śmiałka nasączonego pasją, który udaje się w takie miejsce, gdzie czasami trudno znaleźć nawet w dobrym atlasie geograficznym.

Tak więc Autor w swojch „wskazówkach do podróżowania”, przedstawia wszystkie możliwe jej przejawy, preferencje i rodzaje. Sądzę, że to pozwala dobrać odpowiednią formę i dogodne dla nas możliwości, po to, aby móc w stanie podróżować.

Dla epilogu, posłużę się pewnym wybranym fragmentem z tej właśnie książki:

Niekórzy uważają, że turystyka jest skomercjalizowaną formą podróży. To podróż połączona ze zwiedzaniem. Najczęściej kojarzy się z urlopem, wypoczynkiem, czy przyjemnością w miejscach znanych ze stronic katalogów i albumów: Szarm el-Szeik, Bali, Angkor, Ayers Rock, Wodospad Wiktorii, Wielka Rafa Koralowa, Kilimadżaro czy Phuket lub Patagonia. Współczesny turysta podgląda kraj przez szybę autokaru, oczekuje wygód i… 'turystycznych atrakcji’, wykreowanych na jego użytek.

Celem podróżnika jest natomiast poznawanie i zaspokajanie głodu świata, na nie przetartych szlakach. Wyprawa jest dla niego twórczym wyzwaniem, zmaganiem się z 'obcością’, podczas gdy jego kolega turysta, porusza się wyłącznie utartymi ścieżkami, korzystając z gotowych recept. Pierwszy ma w sobie coś z romatycznego eksploratora, drugi stanowi jego nieudolną kopię, zwłaszcza jeśli się patrzy przez pryzmat operatorów przemysłu wakacyjnego, zapewniających „pakiet” podróży w stylu all-inclusive.”

wykres palkiewicza-sztuka podrozowania

 

Translate »