THE NORTH FACE PREZENTUJE FILM RISE. Historia nowej drogi i ewolucji wspinacza

THE NORTH FACE PREZENTUJE FILM RISE. Historia nowej drogi i ewolucji wspinacza

Marka The North Face opublikowała film RISE, dokumentujący historię słynnego wspinacza Jacopo Larchera, i jego sześcioletnich zmagań z nową, tradową drogą Tribe. W marcu 2019 roku, dzięki niewiarygodnej cierpliwości i wyjątkowemu zaangażowaniu Jacopo z sukcesem zakończył swój wieloletni projekt. RISE to nie tylko historia poprowadzenia jednej z najtrudniejszych linii tradowych, lecz przede wszystkim opowieść o człowieku i jego filozofii wspinania.

Odważna i wyczerpująca droga Tribe znajdująca się w lasach Cadarese w północnych Włoszech to najlepszy przykład wspinania tradowego, tak dalekiego od boulderingu, w którym specjalizował się wcześniej Jacopo.

Film RISE pokazuje ewolucję, jaką przeszedł młody Włoch, i jego rozwój jako wspinacza. Zaczynając od nauki podstaw posługiwania się heksami Włoch stał się jednym z najbardziej wszechstronnych i doświadczonych wspinaczy tradowych. Niesamowity postęp, jakiego dokonał Jacopo, nie byłby możliwy bez lokalnych wspinaczy. 

To właśnie energia i wsparcie, jakie Jacopo otrzymał od lokalnej społeczności wspinaczkowej, sprawiły, że zdecydował się zrezygnować z tradycyjnej wyceny drogi, skupiając się na samym wspinaniu i pięknych chwilach, jakie mu towarzyszyły.

To naprawdę oszałamiająca linia, której podświadomie szukałem przez wiele lat. Często jestem pytany o wycenę tej drogi, dla mnie jest jednak oczywiste, że wspinaczka to coś więcej niż tylko cyfra. Tribe jest tego najlepszym przykładem – mówi Larcher i dodaje: – To, czego dokonałem, nie byłoby możliwe bez ludzi, którzy mi towarzyszyli w Cadarese. To oni są najważniejszą częścią tej historii.

Translate »