Chatka studencka SST „Lasek” [Beskid Makowski]

Chatka studencka SST „Lasek” [Beskid Makowski]

Wiem, że akurat mamy taki czas, że zabroniono nam chodzić w góry ale mam ogromną nadzieję, że te smutne czasy szybko miną i wrócimy na nasze ukochane szlaki. Chciałem dzisiaj zaprosić Was w miejsce, które ma dla mnie szczególne znaczenie. W chatce na Lasku spędziłem dużą część swojej młodości – jeździłem tam od pierwszej klasy szkoły średniej, przez całe studia aż do teraz. Poznałem tam mnóstwo fantastycznych osób z którymi mam kontakt do tej pory. Poznałem też swojego teścia (jeszcze zanim poznałem żonę!). Łączę z tym miejscem niesamowite, ciepłe wspomnienia. Mogę w sumie nawet powiedzieć, że ta chatka, ten klimat i Ci ludzie mieli ogromny wpływ na to jakim człowiekiem jestem teraz.

Do teraz co najmniej kilka razy w roku przyjeżdzamy z rodziną na chatkę na „kawę”.

Chatka studencka SST „Lasek” zwana też „Chatką Elektryków” położona jest pod szczytem góry Łosek (Lasek, Łazek) (868 m n.p.m.), w Paśmie Laskowskim, zaliczanym do Pasma Jałowieckiego. Można się tam dostać żółtym szlakiem PTTK z Przyborowa lub Koszarawy (trasa to około godzina marszu). Ze względu na swoje położenie szlak PTTK nie jest zbyt często uczęszczany więc jeśli spotkamy innych turystów na szlaku najprawdopodobniej będą to „Laskowicze”. Oprócz niego do chatki prowadzą również trzy szlaki „chatkowe”, które są najprostszą drogą, by się tam dostać. Są to odpowiednio:

  • Niebieski szlak z Koszarawy (zaczyna się przy szkole, przystanku i sklepie – można zaopatrzyć się w prowiant przed marszem pod górę, jest również gdzie zaparkować). Droga jest momentami dość stroma, ale krótka – wystarczy 30-40 minut by znaleźć się na miejscu;
  • Czerwony szlak z Pewli Wielkiej (zaczyna się przy stacji PKP, kiedyś ze względu na większą liczbę pociągów był częściej uczęszczany). Ta trasa jest dłuższa – pod chatką można się znaleźć po około godzinie wędrówki.
  • Zielony szlak z Jeleśni (zaczyna się około 300 metrów od centrum miejscowości i wiedzie przez szczyt góry Łosek), trasa nie jest wymagająca, ale to najdłuższy możliwy wariant.
  • Prócz tego do chatki można dostać się kilkoma innymi, nieoznaczonymi drogami leśnymi.

Mimo tego, że chatka jest położona poza głównymi szlakami turystycznymi może stanowić dobrą bazę wypadową np. jeśli ktoś ma ochotę wejść Lachów Groń, Pilsko, Babią Górę albo odwiedzić niedaleką Słowację. Przecież przez Koszarawę i Jeleśnię przejeżdza się jadąc na Pilsko 🙂

Chatka na Lasku jest czynna przez cały rok, aktualnie opiekuje się nią gospodarz Mariusz. Wcześniej był to nasz serdeczny przyjaciel Lesio (stąd teraz nieoficjalna jej nazwa to „Lesiowa Chatka”. Obiekt posiada kilkadziesiąt miejsc do spania – na poddaszu czyli tzw. „lotnisku” a także w kilku mniejszych pokojach. Prócz tego miejsce to posiada w pełni wyposażoną kuchnię, dużą salę jadalną (zwaną świetlicą) a także toaletę i prysznice. Warunki są typowo chatkowe i nie ma tutaj nawet standardu PTTK ale jeszcze nie spotkałem osoby, której by to przeszkadzało. Jest prąd i woda a od jakiegoś czasu również toaleta wewnątrz (choć popularne „Pepsi” – czyli zewnętrzna toaleta, również jest czynne).

Jest to świetne miejsce do zbierania jagód czy grzybów, można rozpalić również ognisko, zagrać w siatkówkę, pohuśtać się na huśtawce, poczytać książkę w hamaku, pograć na gitarze, zagrać w planszówkę czy po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku. Trzeba jednak zaznaczyć, że na Lasek często przyjeżdzają (szczególnie w weekendy) grupy, które myślą głównie o zabawie do białego rana – zresztą, to nie schronisko, żeby obowiązywała cisza nocna.

Nawet jeśli nie macie zamiaru tam nocować (trzeba zabrać swój śpiwór) to warto wybrać się tam by odpocząć, wypić kubek gorącej herbaty czy kawy i poznać to niesamowite miejsce!

Aktualny gospodarz chatki:

Mariusz Schabikowski (tel.: 690-007-239)

S.S.T. Lasek

Pewel Wielka 255

34-340 Pewel Wielka

Translate »