Madeira Island Ultra Trail – 10 atrakcji, których nie możesz pominąć będąc na Maderze (Portugalia)

Madeira Island Ultra Trail – 10 atrakcji, których nie możesz pominąć będąc na Maderze (Portugalia)

Pewnie, wszyscy którym szczęśliwie udało się zapisać na tegoroczny bieg Madeira Island Ultra  Trail nie myślą o niczym innym jak tylko o pokonaniu swojego dystansu (a najpewniej będą to najpiękniejsze kilometry w ich życiu!). Ponieważ osobiście lecę na MIUT już drugi raz chciałbym z Wami podzielić się kilkoma atrakcjami, które nawet będąc tylko kilka dni na Maderze warto wziąć pod uwagę. Madera jest cudowną wyspą w której jestem absolutnie zakochany, starałem się jednak wybrać miejsca, które są blisko Machico i Funchal bo tam pewnie będzie stacjonować większość biegaczy.

1. Półwysep Św. Wawrzyńca (Ponta de São Lourenço)

Na miejsce bardzo łatwo dostać się samochodem jadąc z Funchal do Canical a potem drogą ER109 do ronda. Tam znajduje się sporej wielkości parking (choć warto przyjechać rano bo potem jest tłoczno). Półwysep posiada oznaczoną, dobrze utrzymaną trasę, widoki jakie będą na Was czekać sprawią, pomyślicie, że nic już Was piękniejszego w życiu nie spotka. Całość trasy w jedną stronę to około 3,5 kilometra, trasa nie jest specjalnie wymagająca. Moim zdaniem to miejsce pokazuje najbardziej dobitnie całego piękno wyspy i jest punktem obowiązkowym. Wejście na półwysep jest bezpłatne. Ja wracając znalazłem świetne miejsce, gdzie można zejść do wody i wykąpać się w oceanie.

2. Pico Ruivo (1862 m n.p.m.)

Ci, którzy wybrali podczas rejestracji na MIUT trasy powyżej 42 km będą mieli okazję zdobyć szczyt podczas biegu. Jest to najwyższy szczyt całej wyspy z którego rozpościera się przecudowny widok w każdą stronę (o ile traficie na dobrą pogodę). Na szczyt prowadzą długie i bardzo uciążliwe schody. Na trekking na Pico Ruivo warto wybrać się na 2-3 dni przed biegiem i potraktować to jako rekonesans trasy, dzięki temu będzie się miało pojęcie na temat np. nawierzchni jaka nas czeka podczas zawodów. Samo zdobycie najwyższego szczytu wyspy to zresztą też fajne osiągnięcie. Polecam!

3. Lewady

Lewady to kanały irygacyjne, których zadaniem jest transportowanie wody z północy na południe wyspy, najczęściej są wykute w skale. Tras wzdłuż lewad jest sporo – można wybierać od krótkich np. 3 km (Ribeiro Frio) do długich ciągnących się na długości np. 13 km z Pico do Arieiro. Piesza turystyka po lewadach jest darmowa, choć można wybrać się również z przewodnikiem. Część lewad znajduje się wśród sławnych lasów wawrzynowych, które istnieją od czasów trzeciorzędu! Są także wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Maderze tego typu lasy stanowią aż 16% powierzchni wyspy. Lewady to wspaniałe miejsce na spędzenie czasu i przyjemny trekking.

4. Ogród Botaniczny (Jardim Botânico da Madeira)

Tak naprawdę Funchal to takie miasto – ogród. Gdzie byśmy się nie ruszyli to znajdziemy wspaniałe zadbane parki, niecodzienną wyspową roślinność i feerie różnorodnych barw. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest jeden z ogrodów botanicznych znajdujących się w mieście – Jardim Botânico da Madeira. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 6 euro. W ogrodzie czeka nas Madera w pigułce – piękne różnorodne rośliny, palmy, zadbane połacie kwiatów a to wszystko z widokiem na ocean. Ogród jest ustawiony na kilku płaszczyznach więc trzeba się nastawić na to, że trzeba będzie iść momentami pod górę… ale warto!

Strona internetowa

5. Kolejka gondolowa w Funchal

Skoro opisywałem ogród botaniczny to nie mógłbym nie wspomnieć o kolejce gondolowej, która może zawieźć nas z centrum miasta w górę – aż do ogrodów botanicznych. Trasa kolejki jest dość długa, i co wyjątkowe – wiedzie nad miastem. Z gondoli rozpościera się widok na całą zatokę, ocean oraz stolicę Madery – Funchal. Ceny niestety oscylują w granicach 12-13 euro za podróż w dwie strony.

Strona internetowa: www.madeiracablecar.com

6. Targ w Funchal

Moim zdaniem jedno z ciekawszych miejsc na Maderze i to wcale nie tylko dla wielbicieli shoppingu. Targ w Funchal jest spory, posiada nawet piętro. Jest podzielony na kilka działów (np. ryby są osobno, owoce osobno, pamiątki osobne itd.). Można na nim spotkać egzotyczne, niespotykane w Polsce owoce (będące często fuzją dwóch różnych np. cytrusów). Sprzedawcy na pewno będą chcieli nas częstować ale ceny są dość wysokie. Można tam zaopatrzyć się w pamiątki z wyspy i zobaczyć na własne oczy jak np. kroi się tuńczyka.

7. Carreiros do Monte

Miejska atrakcja dla ludzi o mocniejszych nerwach. Ze wzgórza Monte (gdzie można dojechać samochodem lub wjechać kolejką) można zjechać w dwuosobowych wiklinowych saniach, które są kierowane przez dwóch mężczyzn ubranych w tradycyjny strój. Brzmi kosmicznie? I tak właśnie jest. Sanie śmigają ze wzgórza po asfalcie aż miło a najwięcej adrenaliny dostarczają wyjeżdzające z bocznych uliczek samochodu mieszkańców. Niestety ta atrakcja jest już dość droga i kosztuje około 25 euro (tak było w 2017 roku). Mimo wszystko – mi się podobało i raz w życiu warto spróbować.

Strona internetowa: www.carreirosdomonte.com

8. Domki w Santanie

Udając się bardziej na północ wyspy można trafić do miejscowości Santana, która jest znana z tego, że mieszczą się w niej tradycyjne, domki w kształcie trójkąta, które są niesamowicie urokliwe. Jest tam również Park tematyczny poświęcony temu, jak niegdyś żyli ludzie na Maderze. Bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosi aktualnie 9 euro. Jeśli nie jesteście fanami skansenów to namiastkę – przykład takiego domku znajdziecie również w ogrodzie botanicznym w Funchal.

Strona internetowa: www.parquetematicodamadeira.pt

9. Nurkowanie

Madera jest znana jako miejsce niezwykle atrakcyjne dla osób kochających podwodne przygody. Na wybrzeżu jest wiele centrów nurkowych, które oferują kursy oraz podwodne atrakcje nawet osobom, które nie miały do tej pory styczności z tego typu aktywnościami. Jeśli podobnie jak mnie kręci Was podwodne życie to nie mogliście trafić w lepsze miejsce. Sprawdzałem niedawno ceny bo zastanawiam się nad zdobyciem certyfikatu. Pojedyncze nurkowanie to koszt około 75 euro, dwudniowe szkolenie zakończone certyfikatem to 200 euro.

10. Muzeum Cristiano Ronaldo w Funchal

Na koniec atrakcja dla fanów piłki nożnej i jednego z dwóch najwybitniejszych piłkarzy. Jeśli nie wicie to Cristiano Ronaldo pochodzi właśnie z Madery! Nic więc dziwnego, że znajdziecie tam jego muzeum. Zresztą, nawet lotnisko na którym wylądujecie jest jego imienia (polecam poszukać jego popiersie „podobiznę”. Muzeum mieści się w centrum miasta, zaraz przy oceanie (posiada podziemny parking). Przed wejściem znajduje się naturalnej wielkości rzeźba CR7 przy której wszyscy robią sobie zdjęcia. Cena biletu wstępu do muzeum wynosi 15 euro, więc nie jest tanio.

Strona internetowa: www.museucr7.com

Translate »